Hybrydy dendrobium phalaenopsis - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Stoi na zachodniom oknie, przesłonecznienie więc nie wchodzi w grę. Plamy co tylko zauważyłem; i nie czekałem na obserwację, ale widać na pierwszym i ostatnim zdjęciu taki sam stary liść(od góry i od spodu) że raczej nie są większe, tylko czernieją. Na środkowym jakby młode objawy, bo i pęd młody.
Czy stojący obok phalaenopsis i cambria są zagrożone?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4206
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Pozostałe wymienione storcydła stoją tam już lata, a ten objaw jest świeży. Co więcej w pewnej odległości od domu stoją półcieniujące drzewa; w końcu też pędy są zdrowe- na razie bez objawów. Chyba, że (jeszcze nie doczytałem) dendrobium jest bardziej cieniolubne.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
Alicja N.
100p
100p
Posty: 153
Od: 18 lut 2008, o 15:04
Lokalizacja: Mrągowo/Białystok

Post »

Moje dendrobium wygląda tak samo. Aktualnie pozbyłam się przędziorków i wystawiłam na zewnątrz, żeby nie pozarażało mi innych kwiatów. Ja pryskałam dwa razy Mospilanem, i póki co, plamy się nie powiększają. Dodatkowo przemyłam liście wodą z cytryną.
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Problem z Dendrobium typu phalaenopsis

Post »

Od 4 dni coś zaczęło się dziać z bulwa wyłożyłem go z ziemi i znalazłem pleśń:( czyli powodem była woda (teraz to wiem) ale chciałbym pokazać wam ta młoda pseudo bulwę bo nie jestem pewny czy oby na pewno tylko woda miała taki czynnik... rozkładający ;( pseudobulwa jedynie przy dole była podgnita reszta była sucha wraz z liśćmi na którym są czarne plamy. Storczyka już doprowadziłem do stanu użyteczności podciąłem korzonki które były podgnite tamta bulwe, wypłukałem pod bieżąca wodą, włożyłem w nowe podłoże, ale ta bulwa mnie poważnie martwi Proszę was o wasze zdanie... na początku zrobiła się zółta potem zaczęła ciemnieć następnie liście i tak zostało.. Poniżej zostawiam zdjęcia niestety nie sa zbyt dobrej jakości za co przepraszam.
Obrazek Obrazek
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Re: Problem z Dendrobium typu phalaenopsis

Post »

capo36 pisze:pseudobulwa jedynie przy dole była podgnita reszta była sucha wraz z liśćmi na którym są czarne plamy.
Bardzo niejasno piszesz. Jaka pseudobulwa? i pod koniec zdania nie łapie jego sensu
capo36 pisze:ta bulwa mnie poważnie martwi Proszę was o wasze zdanie... na początku zrobiła się zółta potem zaczęła ciemnieć następnie liście i tak zostało
Jaka bulwa?

Staraj się używać znaków interpunkcyjnych bo bardzo ciężko się czyta to co piszesz.

Postaraj się napisać dokładnie o co chodzi bez skrótów myślowych. Coś się zaradzi.

Prezentujesz dwa zdjęcia.

To po lewej to zgnity mały przyrost z którego nic nie będzie oraz to po prawej które prezentuje kilka starych pseudobulw.
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Jak dla mnie to jasne i nie widzę nic co jest nie zrozumiałe w mojej wypowiedzi "jaka pseudo bulwa", o ile znasz się na storczykach to jasne że jest to ps-bulwa dendrobium, młody pęd który u dołu był zgnity, przy samych korzeniach reszta uschła i nabrała koloru ciemnej zieleni z czarnymi plamami. Wyraźniej się chyba wyrazić nie można :wink: Pierwsze zdjęcie to ten młody pęd który wyciąłem a drugie to reszta rośliny, można się domyślić, a włożyłem te oba zdjęcia by pokazać że z rośliną mateczna nic się nie dzieje. Ma ona podgnite i w dość słabym stanie korzenie ale to nie jest problem, potrzebuje czasu by się zregenerować. Interesuje mnie jedynie ta uschnięta młoda pseudo-bulwa bo może jej zmiana nie uległa do końca pod wpływem wody a pod wpływem jakiejś choroby. Przez 4-5 dni ze zdrowej rośliny zmieniła się do takiego stanu...
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Witaj- sama mam takie dendrobium i wiem, że młode pseudobulwy łatwo zalać . Twoja młoda mogła zostać zalana przy podlewaniu i dlatego tak się stało. Rośline mam nadzieje włożyłeś w przepuszczalne podłoże i czekaj. Uważaj z podlewaniem. Jeśli coś jeszcze pytaj śmiało, są tutaj osoby, które chętnie Ci pomogą. :D
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dziękuje AnnaL, podłoże jest oczywiście przepuszczalne, może problemem była doniczka bo była trochę dużą teraz drastycznie ją zmieniłem będzie mu ciaśniej, z resztą widać ze korzeni już ma niewiele;/ Ale z czasem mam nadzieje że dojdzie do siebie i odżyje... No właśnie podlewanie to zmora bo nigdy nie wiem czy podłoże dostatecznie wyschło :? Ja mam go w samej korze z keramzytem tym najlżejszym, a wiem że dendrobia maja trochę torfu jeszcze w podłożu czy takie podłoże z samej kory będzie również odpowiednie?
Awatar użytkownika
AnnaL
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4499
Od: 2 lut 2008, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Podłoże jest dobre, nic nie zmieniaj. Możesz dla lepszego przesychania podłoża zrobić dziurki w bocznej ściance doniczki. Ja tak robię w każdej doniczce. Natomiast jeśli zechcesz sprawdzić czy podłoże przeschło wystarczy trzymając doniczkę w rękach poruszać nią do środka, jeśli podłoże jest przeschnięte będziesz czuł, że się ugina do środka i będzie słychać lekkie chrupanie w środku. :lol:
Początek mojej przygody.
Początek ... cz.II, cz. III - http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=29&t=36123" onclick="window.open(this.href);return false;
Fotogaleria Garnek - moje kwitnienia i miejsca gdzie bywam :)))
Awatar użytkownika
Art
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3388
Od: 27 sie 2007, o 20:04
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Witaj Capo !
Widzę, że już uzyskałeś pomoc od Ani :)
Ja tylko dopowiem parę słów, odnośnie tej brązowiejącej psb. Napisałeś w pierwszym poście, że wsadziłeś ją
do nowego podłoża. To żółknięcie jej podstawy, następnie brązowienie i czarne plamy na liściach mogą być efektem jakiejś choroby np. wirusowej, zakażenia grzybem itp. Wtedy ta pseudobulwa może być źródłem zakażenia dla rośliny matecznej.
Jeśli chcesz eksperymentować, co się z nią stanie, to przynajmniej bym ją odizolowała od zdrowej części rośliny.
Na zdjęciu (choć niewyraźnym) wygląda tak, że ja bym tę część wyrzuciła...
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Wiem wiem, zdaje sobie z tego sprawę dlatego już się jej pozbyłem... Wykroiłem i wyrzuciłem wraz z podkładem...
Tobie również dziękuje za porady Art :) Mam nadzieję ze teraz w końcu dojdzie do siebie to dendrobium bo to był prezent...
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

spokojnie.
ja mam dendrobium w mieszance kory, włokna kokosowego, łupinek, keramzytu drobnego.
Białasek miał mocno uszkodzone korzenie, bo był wsadzony do takiego drewienka. Przy przesadzaniu i usuwaniu tego korzenie się uszkodziły jeszcze bardziej. Ale ruszył do przodu, ma dwa przyrosty, widać nowe korzonki.
Tobie też się uda !
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
capo36
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 27 maja 2009, o 19:28
Lokalizacja: Poznań

Post »

Mała Mi a można hodować storczyki w koszykach wiklinowych? tak pomyślałem sobie by go umieścić w takim koszyczku bo przede wszystkim podłoże by szybko przesychało ale nie mam zbyt dużego doświadczenia jeśli chodzi o storczyki;/
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”