Brzoskwinia Redhaven plamki na liściach

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
wciornastek
50p
50p
Posty: 82
Od: 28 cze 2007, o 15:47
Lokalizacja: Poznań

Post »

Erazm pisze:A od kiedy zacząć w przyszłym roku opryski profilaktyczne i najlepiej jakimi preparatami?
Pierwszy zabieg bezpośrednio po kwitnieniu.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

A jakie preparaty najlepiej i co jaki czas oprysk?
Pozdrawiam Andrzej.
pomolog
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1883
Od: 1 maja 2008, o 18:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Program ochrony brzoskwini w zasadzie jest najmniej skomplikowany... Ja wykonuję z reguły następujące zabiegi - ochronę rozpoczynamy (w odróżnieniu od innych gatunków) jesienią :) - zabiegiem na kędzierzawość liści (Miedzian Extra 350 SC). Drugi zabieg (i powtórka Miedzianu) w okresie zimowego ocieplenia w lutym (oczywiście zwracasz koniecznie uwagę na fazę rozwojową - jeśli pąki już są "popękane" lepiej poczekać na przedwiośnie) i wykonać dopiero zabieg preparatem Syllit 65 WP/Carpene 65 WP - w momencie, kiedy temperatura osiągnie wartość powyżej 6 st. (najlepiej ok.8 st.). Najczęściej jest to początek marca (ale uwaga - nie za późno, bo skuteczność będzie bardzo słaba). Jeżeli jest problem z rakiem bakteryjnym, a nie wykonywaliśmy zabiegu Miedzianem wcześniej - trzeba to zrobić (niższa dawka). Od końca kwitnienia rozpoczynamy zabiegi związane z ochroną brzoskwini przed parchem i mączniakiem. Przemienne zabiegi preparatami Topsin M500 SC i Captan 80 WG. W ten sposób wykonamy co dwa tygodnie ok. 3 zabiegi, w zależności od przebiegu warunków atmosferycznych i występującego zagrożenia. Czasem wystarczą 2, a w deszczowe wczesne lato mogą być nawet konieczne w sumie 4 opryski. Co do szkodników - tu obserwacje, obserwacje i jeszcze raz obserwacje. Zagrożeniem mogą być najczęściej gąsienice zjadające liście - pierwszy zabieg w kwietniu (w okresie, kiedy jeszcze temperatura jest stosunkowo niska - poniżej 18-20 st.) można wykonać preparatami Fastac czy Decis. Później najbardziej skuteczny jest Mospilan 20SP. Zwalczanie mszyc w zasadzie tymi samymi preparatami. Tylko - nie ma co pryskać profilaktycznie - szkoda pieniędzy, czasu i należy pamiętać, że to jednak chemia - zabiegi więc tylko w razie konieczności (np. u nas z reguły wystarczą 2 zabiegi w sezonie na szkodniki - w takim jak ten góra trzy). Niewielka ilość mszyc nie jest zagrożeniem - lepiej wtedy zawczasu sięgnąć po sekator i usunąć porażone rozety liściowe. W tym roku na forum pojawiło się bardzo dużo tematów odnośnie kędzierzawości - kiedy na liściach widoczne są już objawy - jest już za późno na walkę chemiczną - pozostaje jedynie usuwanie porażonych liści i rozet - żadne zabiegi nie mają sensu i mijają się z celem.
W przypadku brzoskwini może się pojawić problem zwójki koróweczki - ale tu zwalczanie jest stosunkowo trudne, wymaga doświadczenia i do końca nie jestem przekonany o jego celowości w przypadku ogrodów działkowych. Ostatni zabieg na brzoskwiniach (ale bardzo ważny i istotny) wykonujemy w momencie, kiedy opadnie ok. połowa liści - chroni on drzewa przed groźną chorobą - leukostomozą drzew pestkowych (Topsin M500 SC). A potem znów Miedzian i walka z kędzierzawością... i tak w kółko :lol:
Pozdrawiam serdecznie :wink:
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Czy podane zabiegi grzybobójcze zapobiegną tej chorobie?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Liście wyglądają teraz tak
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
arkandor
500p
500p
Posty: 733
Od: 17 lip 2008, o 10:04
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witam,
Może się nie znam, ale to może być niedobór fosforu, szczególnie w przypadku nektaryny Yaro32. Co prawda niedobory fosforu w glebie występują rzadko, ale kto wie? A może gleba ma za wysokie bądź za niskie pH i wówczas drzewo ma problemy z przyswajaniem pierwiastków, które w glebie są. To by tłumaczyło brak poprawy po nawożeniu azofoską.

pozdrawiam.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Bylem dziś w Instytucie Sadownictwa i Kwiaciarstwa . Powiedziano mi, że na pewno nie jest to dziurkowatość liści ani czerwona plamistość liści. Te objawy na liściach występują w niektórych latach w sadach i do obecnej chwili nie ustalono przyczyny. Może powodować je oprysk liści środkami chemicznymi (jeden ze składników środka), ... . Kazano mi zasilać brzoskwinie i nektarynę nawozem dolistnie.
Pozdrawiam Andrzej.
silko
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 27 paź 2011, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Brzoskwinia Redhaven plamki na liściach

Post »

Ostatnio kilka drzewek brzoskwini dopadła drobna plamistośc liści. Na wiosnę pryskałem syllitem. Czy jest teraz sens pryskac topsinem lub carpeną? Czy to pomoże?
martinez44
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 11 lip 2014, o 12:51
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re:

Post »

Erazm pisze:Liście wyglądają teraz tak
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Takie czerwone plamy na liściach brzoskwini to nie żadna kędzierzawość tylko brak azotu. Też takie miałem. Przy kędzierzawości liście się "wybulają" Wygląda na to że moje brzoskwinie miały problem z pobieraniem azotu z gleby. Dziwna sprawa bo jabłonie, czereśnie, śliwki i gruszki rosną OK.
Popryskałem więc mocznikiem - stężenie 1,5% (na wieczór). Za ok. 7-10 dni pojawiły się nowe zielone liście i brzoskwinie ruszyły z kopyta. Na starych liściach proces czerwienienia się zatrzymał - mam wrażenie że nawet nieco cofnął.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”