Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Te ogołacające się będą to tuje na wyższych pieńkach, zielona część zostanie i będzie rosła, o ile będzie wilgotno i gleba nie jest zbyt ciężka i odbudują system korzeniowy, bo na glinie mogą mieć większy z tym problem.By się ratować po prostu drzewko pozbywa się niepotrzebnego dla siebie balastu jakim są dolne gałęzie :wink: Nie nawozić, niczym nie pryskać, można spulchnić wokół glebę i położyć ściółkę z kory.
Karolus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2019, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuja - brązowienie igieł

Post »

Dzięki za odpowiedź. Tuje nie były przesadzane. Rosną tak ponad 8 lat. W tamtym roku zaczęło kilka chorować - 3 osunąłem i w ich miejsce posadziłem nowe, 2 się przyjęły - 1 musiałem usunąć po zimie. Teraz zaczęły chorować następne. W sumie wokół domu mam posadzonych ponad 100szt, a chorować zaczęły w jednym miejscu, reszta ok. Nie wiem czy problem z glebą czy jakaś choroba...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Oczyść z grubsza z suchego i zostaw, pośpiech wskazany przy łapaniu pcheł, tam zawsze może z czasem coś się zazielenić, ten sezon jest decydujący.Obciąć zdążysz np. w przyszłym sezonie jak będą nadal suche.

Mają dziwnie oklapnięte gałązki, jakby susza im dokuczała, nie wiem jaki tam jest grunt, ale wygląda na piach.Może tutaj znajdziesz odpowiedź https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... sc&start=0
Dragounov
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2019, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Tuje brązowieją od środka

Post »

W tamtym roku na jesieni zauważyłem, ze tuje (ok 10 letnie) brązowieją mi od środka. Myślałem że po prostu zmieniają igły. Teraz na wiosnę wyglądają tak jak na zdjęciach, przypomniałem sobie również, że podczas upałów w tamtym roku oprócz klasycznego podlewania przy podłożu 2 razy zlałem je po gałązkach. Czy to może być przyczyną brązowienia? Jak temu zaradzić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
leonamator
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 kwie 2019, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Podłącze się pod temat. Tuje posadzone jesienią 2018 oraz na innych posadzonych wcześniej są objawy jak poniżej czyli usychanie gałązek. Pierwszymi objawami jakie zauważyłem było usychanie kręgołów na kilku tujach.
Pryskałem 2 razy topsinem i bez efektu.

Obrazek
Kuji123
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Cześć,
Kilka dni temu zauważyłem ze tuje są całe jakieś lekko brązowo żółtawe , paczki czarne ? Normalne ?
Sąsiad ma większe i są całe zielone może widać w oddali , podlewam od początku kwietnia co 2-3 dni, linia kroplujaca z kompensacja przez okolo 2h linia 100metrow przysypane są kora .
Odkryje korę to widać korzenie na wierzchu.
2 tygodnie temu pryskalem Bioseptem
Sadzone w zeszłym roku w maju i od tamtej pory wszystko było dobrze

Co jest z nimi nie tak mało wody , grzyb ? Dzieje się tak na prawie wszystkich tujach



Obrazek

Obrazek
Obrazek

Obrazek
jackthesecond
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 kwie 2019, o 21:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Cześć, naoglądałem się fotek w tym poście, natomiast podobnej do mojej sytuacji nie znalazłem.
W tamtym roku w maju posadziłem 10 tui smaragd na balkonie w dużych donicach. Przez cały rok miały się bardzo dobrze, na simę trochę oklapły ale jak zrobiło się ciepło ożywiły się natomiast od dwóch tygodni końcówki igieł na wszystkich pędach zrobiły się brązowe. Przebarwienie/wysychanie następuje wgłąb od końcówki pędów do gałązek.

Podlałem je wodą ze środkiem przeciw brązowieniu igieł (Siarczan magnezu, 16% tlenek magnezu 32% trójtlenek siarki), natomiast nie wiem czy zastosowałem dobrą taktykę.
Pod koniec marca, zanim to zaczęło się dział podsypałem je nawozem i zacząłem intensywniej podlewać. Później niestety przyszła fala przymrozków i może to miało coś na rzeczy.

Będę wdzięczny za opinie.



Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Kasia i Tomek
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 10 maja 2015, o 08:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Mam około 70 tui szmaragd, które rosną jużytkownika kilka lat. Generalnie wszystko jest ok, jednak jedna z nich tej wiosny po prostu zaczęła usychać. W bardzo krótkim czasie uschła praktycznie całkowicie. W czasie zimy wyglądała normalnie. Potraktowałem ją Topsinem ale wydaje się że chyba już nie uda się jej uratować. Co może być przyczyną? Jak ratować pozostałe drzewka? A może jeszcze uda się ją wyciągnąć z takiego stanu? Dodam tylko ze w okolicy zauważyłem kilka działek dalej podobnie uschnięte tuje. Moja wygląda tak:


Obrazek


Obrazek
Januszxxl
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 wrz 2018, o 12:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z tujami

Post »

Witam mam problem z tujami posadzonymi w tamtym roku w wrześniu.
Są podlewane. Oraz był stosowany nawoz osmocote.
Proszę o podpowiedź.
Dziękuję

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Post »

Chyba kupiłeś drzewka z uszkodzonym, obciętym systemem korzeniowym, często w marketach w doniczkach takie można nabyć.Niestety teraz żywotniki są tak popularnym i chodliwym towarem, że traktowane są przez producentów i sprzedawców jak chwasty i rwie się je z ziemi byle jak, byle szybko i dużo.Niestety niewiele z tym zrobisz, wyrwij chwasty wokół, płytko spulchnij ziemię wokół, by korzenie miały więcej powietrza, połóż ściółkę choćby ze ściętej trawy, podlewaj, ale nie zalewaj i żadnych nawozów.Nawet Osmocote niepotrzebnie tu podany na początek może zaszkodzić.
dami0118
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 7 maja 2019, o 20:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

schniecie tuji

Post »

Mam prosbe nie wiem czemu od pewnego czasu a dokladniej od zeszlego roku schna mi tuje i nie wiem czemu. W tamtym roku bylo dosc cieplo i moze dlatego?. Zasadzilem nowe ale nie wiem czy sie przyjely. Zrobilem zdjecie bo nie wiem czy to normalne ze koncowka jest opadnieta. prosze o pomoc
Obrazek

Proszę o poprawną i staranną pisownię - m.in. używanie wszystkich polskich liter/mod.N.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”