Tuje (żywotniki) brązowieją,usychają cz.2

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Loopezik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 kwie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Dzięki bardzo za odpowiedź. Psa nie mam, poza tym nawet 3 m drzewko całe tak wygląda, więc to chyba nie od psa. Mozę faktycznie ten przędziorek. Może jeszcze ktoś nas utwierdzi w przekonaniu?
Awatar użytkownika
pitertom
500p
500p
Posty: 670
Od: 17 lut 2011, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

A były podlewane podczas suszy?
Loopezik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 kwie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Były. Może nie jakoś poważnie, ale trochę je podlewałem. Poza tym problem nie występuje raczej od tej suszy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Może masz ciężką glebę, na takich szczególnie starsze jałowce (na zdjęciach) chorują, zamierają.Po prostu usunąć i nie sadzić ich na takich glebach.
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Ja zwlaczylem przędziorka skutecznie tym preparatem, ekologiczny i działa :D - Emulpar 940 EC
Loopezik
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 33
Od: 10 kwie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Gostomia/Wałcz

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Ok, dzięki za odpowiedzi.
Ale teraz pytanie, czy to ten przędziorek? (Profilaktycznie i tak coś zadziałam)
Czy słaba gleba, bo krótko mówiąc się zastanawiam, czy wszystko wycinać, bo inne, sąsiednie mi zaczną chorować, czy zadziałać preparatem i pogodzić sięz tym, że nie będą piękne?
eryk2kartman
50p
50p
Posty: 80
Od: 13 cze 2018, o 16:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Irlandia

Re: Brązowienie iglaków

Post »

Ja bym najpierw zadziałał z preparatem i zobaczył co się stanie,
Jeżeli jest to gleba to prędzej czy później one wszystkie będą tak wyglądać aż w końcu całe umrą.
dsk121
500p
500p
Posty: 590
Od: 5 sie 2016, o 10:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wwa

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Dostałem tuje które cały rok stały w donicach. Około września poszły do ziemi ale po około 2-3 tygodniach były przekopane w inne miejsce. Do dołka sypany był obornik i siarczan magnezu.
Przezimowały ale kilka brązowieje.
Mogą chorować i wystarczy im podlewanie i siarczan magnezu plus może siarczan żelaza aby odżyły?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Żywotniki (tuje) brązowieją

Post »

Brązowieć mogą od tych niepotrzebnych dodatków do dołka, a obawiam się, że jak słońce mocniej przygrzeje to może być gorzej.Najlepiej na początek nic nie dawać, ewentualnie dobrze przerobiony kompost, sadzić do takiej ziemi jak jest na działce i dbać o wilgotność, ale nie zalewać.
Mogło im też zaszkodzić długie przetrzymywanie w donicach, nie wiem jak duże są, ale im większe tym gorzej może być ze stanem korzeni, dlatego brązowieją.
Karolus
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 29 mar 2019, o 12:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Tuja - brązowienie igieł

Post »

Witam forumowiczów!

Potrzebuje rady doświadczonych ogrodników, mianowicie mam problem z kilkoma tujami. Po zimie mocno zbrązowiały igły. Podejrzewam, że to fytoftoroza. Tydzień temu zastosowałem oprysk preparatem na tą przypadłość.

Moje pytanie jest, jak oceniacie tuje ze zdjęć? Czy jest nadzieja, że odżyją, czy chwytać za szpadel i wykopywać? (zdjęcie nr 3 definitywnie do wykopania wg mnie)


Obrazek

Obrazek

Obrazek
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

We wrześniu posadziłem tuje. Dwie z nich (większe) zbrązowiały. Użyłem środka na chorobę - sąsiad poradził.
Teraz to wyglądają tak jak na fotkach. Czy odżyją? Czekać? Wykopać? Mam nawozić?

Obrazek

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuja - brązowienie igieł

Post »

Te zbrązowiałe i zbrązowiałe do usunięcia.Czy one były przesadzane takie duże? Tak to wygląda :roll:

Chyba zostały wykopane i przesadzone ze zbyt małą ilością korzeni, ktoś się tym zbytnio nie przejął.To spore drzewka bryła korzeniowa jest dużo szersza niż część nadziemna, która czasem można się zasugerować.Piszesz, że w pierwszej kolejności zginęły największe.Mogę się mylić, bo nie znam okoliczności przesadzania, rodzaju gleby.
marcinsgdz
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 28 kwie 2018, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje(żywotniki) brązowieją,usychają

Post »

Kupiłem takie i wsadziłem. Jakie rokowania?
Tylko te większe tak wuflądają. Miejsze są OK.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”