Czereśnia - cięcie

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
ania156
200p
200p
Posty: 224
Od: 2 kwie 2013, o 10:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Witam. :wit
Czereśnia kilkuletnia jak przyciąć ?

Obrazek
Mąż Ani
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Lepiej przyginaj do poziomu, bo konkurują z przewodnikiem, krótkopędy tnij za 4 pąkiem patrzącym na zewnątrz
Wierzchołek zostaw
per aspera ad astra
Morisss
100p
100p
Posty: 108
Od: 1 kwie 2020, o 23:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pow. otwocki

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

A ja bym zostawił, tak jak jest i nie wyprowadzał na siłę przewodnika. Wytnij tylko tą z prawej strony, która mocno bije do góry (nad drugim rozgałęzieniem). Nie ma co na siłę robić korony wrzecionowej, jak już drzewko jest szeroko rozbudowane. To nie sad czereśniowy, tylko pojedyńcze drzewo. Zadbaj o to, żeby w kolejnych latach latach wycinać gałęzie, które się że sobą krzyżują, lub zagęszczają koronę.
KamilK02
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2853
Od: 10 kwie 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Ropica k. Gorlic

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

ania156 pierwsze co, to usuń ten kikut po dawnym przewodniku na gładko. Korona kotłowa podobno sprawdza się u pestkowych.
Pozdrawiam Kamil
Porównanie siły wzrostu podkładek jabłoni1 2
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7511
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

I coś w tym jest. Pare lat temu kupowałam w USA kilka śliw w donicach do ogrodu , wszystkie drzewka miały usunięty przewodnik.
Pozdrawiam! Gienia.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia słabo rośnie

Post »

Witam
Czereśnia wsadzona w tamtym roku na wiosnę .Teraz wygląda tak .....

Obrazek

Czy trzeba ja już poprzycinać? Poskracać przyrosty
lgrom
200p
200p
Posty: 349
Od: 18 gru 2016, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: KNS

Re: Czereśnia słabo rośnie

Post »

Po owocowaniu można ciąć lipiec sierpień.
gienia2000
200p
200p
Posty: 394
Od: 29 lip 2018, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Augustów

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Zadałem to pytanie w poście w temacie "Drzewa owocowe - cięcie Cz.III", ale pozostaje bez odpowiedzi :( Może tu będzie właściwe miejsce na uzyskanie odpowiedzi :). Sorry za dublowanie

Czy czereśnia Vanda i Merton Premier mogą być prowadzone z koroną kotłową? Jak patrzę na wiśnię Gubeńską, Sabinę, Lucynę czy Szklankę to jestem w stanie sobie wyobrazić, że można je tak prowadzić, ale obserwując czereśnię Vanda, której pędy rosną poziomo mam już wątpliwości. Wracając do pytania. Czy u czereśni Vanda i Merton Premier da się wyprowadzić koronę kotłową (pucharowa) czy raczej darować to sobie? Czy lipiec/sierpień to odpowiednia pora na cięcie i formowanie wiśni i czereśni?
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Chodziło mi o to czy poprzycinać z długości te nowe przyrosty
kanap
200p
200p
Posty: 346
Od: 13 paź 2015, o 13:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

W ogóle na jakiej to podkładce jest drzewko, na karłowej czy półkarłowej. Po za tym niby po co przycinać młode przyrosty? W sadach trzyma się gałęzie i stopniowo wymienia, usuwając 4 letnie gałęzie zostawiając 20-25cm czop z którego ma wypuścić nowy pęd.
Ktoś napisał że cięcie odbywa się w lipcu i serpniu, ja jestem zdania że jak ktoś nie ma zamiaru wykonywać oprysków to nie powinien w ogóle ciąć drzewa jak ma być naturalne to niech sobie będzie, a gdzie naturalne drzewo jest cięte, moim zdaniem cięcie naraża je na porażenie a brak zabezpieczenia ran np farba emulsyjna z dodatkiem miedzianu, to prawdopodobieństwo zwiększa. Dodatkowo stare drzewa tnie się w lipcu, sierpniu, ale młode drzewa do trzech lat od posadzenia to tnie się na wiosnę tak zwane formowanie.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

Nie pamiętam na jakiej to podkładce
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8681
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

:wit Moim zdaniem nowe przyrosty przy słonecznej pogodzie można skrócić .
Piszę to z obserwacji własnych czereśni , u których tegoroczne mają nawet
przeszło metr . Skróciłam mniej więcej o 1/3 .
Czereśnie tnę tylko od góry by obniżyć drzewo , dołu prawie nie ruszam , chyba , że
jest inna potrzeba .
Mam sąsiada , u którego czereśnia rośnie prawie naturalnie , to ogromne drzewo .
kubryn84
100p
100p
Posty: 109
Od: 20 kwie 2018, o 22:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie, okolice Bydgoszczy

Re: Czereśnia - cięcie

Post »

anulab pisze::wit Moim zdaniem nowe przyrosty przy słonecznej pogodzie można skrócić .
Piszę to z obserwacji własnych czereśni , u których tegoroczne mają nawet
przeszło metr . Skróciłam mniej więcej o 1/3 .
Czereśnie tnę tylko od góry by obniżyć drzewo , dołu prawie nie ruszam , chyba , że
jest inna potrzeba .
Mam sąsiada , u którego czereśnia rośnie prawie naturalnie , to ogromne drzewo .
Zgodzę się całkowicie ;:108 Tak samo robię. Mam małe drzewko i zależy mi na tym aby nie szło w górę tylko w miarę możliwości w boki. Później tylko problem jest, żeby przykryć siatką drzewo i szpaki robią czystkę, chyba że głównym założeniem posadzenia drzewa jest to, że ma dawać cień, być duże a owoce to jakiś tam dodatek.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”