Korzenie powietrzne/wychodzące z podłoża

Karolina_c
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2008, o 11:54
Lokalizacja: POZNAŃ

Korzenie powietrzne/wychodzące z podłoża

Post »

Dostałam wczoraj storczyk phalaenopsis. To mój pierwszy i chyba nie ostatni :P . Mam pytanie. Wychodzą mu korzenie z podłoża, czy to w porządku? I jeszcze: czy mogę mu kupić koszyczek wiklinowy i powiesić go w nim na ścianie. I jak często nawozić? Na opakowaniu napisali raz w miesiącu, a ja już wyczytałam, że raz w tygodniu przy każdym podlewaniu.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Phalaenopsis ma korzenie w podłożu i korzenie napowietrzne, więc ich nie ruszaj. Zwykle są w przeźroczystych doniczkach, a to ze względu na to, że ułatwia nam to sprawdzanie stanu korzeni. Powinny być po podlaniu zielone, a podlewamy dopiero, gdy zrobią się szarawo-srebrnawo-zielonkawe. Podlewanie nie jest właściwie podlewaniem, ale raz na ok 12-14 dni wsadzeniem doniczki do pojemnika z przegotowana i wystudzoną wodą z dodatkiem 1/4 zalecanej dawki nawozu do storczyków lub do deszczówki. Woda ma sięgać ok. 1 cm poniżej brzegu doniczki. Po ok. 15 minutach wyjmujemy i odstawiamy, aby woda obciekła.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

nie można nawozić przy każdym podlewaniu. raz w miesiącu to nie wiem... sama nie nawoże. a wychodzące korzenie to coś normalnego i nie ucinaj ich itp. to korzenie powietrzne są. Phalaenopsis lubi widne stanowisko, np. na oknach, a na ścianie może mu być za ciemno, a jak Phal. mają za ciemno, to nie chcą kwitnąć.
Awatar użytkownika
Wanda
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1703
Od: 29 mar 2008, o 11:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa/Sulejówek

Post »

Storczykowa, ty masz dobrze, bo masz wodę z własnej studni, to nie musisz nawozić w ogóle. Ja niby też mam studnie, ale u mnie jest bardzo zażelaziona woda, więc do podlewania używam albo deszczówki, o ile uda mi się nałapać, albo kranówki przegotowanej i wówczas z niewielkim dodatkiem nawozu. Co 2 albo co 3 podlewanie robię z samej wody.
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Nie wiem, jaki skład ma woda u mnie w studni, ale jak dotąd żadnemu nie zaszkodziła, ale deszczówka zaszkodziła (może dlatego, że w powietrzu dużo spalin i dymu, więc deszcz jest brudny). Uschły dwie vandy, a phalaenopsisy miały uszkodzone korzenie.
Karolina_c
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 27 maja 2008, o 11:54
Lokalizacja: POZNAŃ

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
marta83
100p
100p
Posty: 160
Od: 23 kwie 2008, o 10:41
Lokalizacja: woj.łódzkie

Witaj

Post »

Zdrowo wygląda, tylko go nie przelej, bo to najczęściej popełniany błąd!! Ja podlewam raz na 10 dni, a najlepiej będzie jak będziesz sama go obserwowała, czyli ja sugeruję się lekką doniczką, kolorem korzeni. Jak chcesz, to powieś go na ścianie, ale jakoś nikt z nas nie uprawiał w ten sposób. Gdy stoi, to masz większą możliwość doglądania, łatwiejszego zauważenia jakiś intruzów, suchego podłoża, ale decyzja należy do Ciebie. Może kup mu lepiej osłonkę z takiego popękanego szkła. Ona zapewnia dobry przepływ powietrza i estetycznie wygląda. I polecam nawóz z firmy zielony dom specjalny , naturalny do storczyków nie powodujący zasolenia. Ja go stosuję w dawce 1/4 na 3 podlewania, a potem 4 samą przegotowaną , odstałą wodą. Powodzenia, pozdrawiam.
martuś
gusho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Witam Państwa serdecznie... przygodę z Forum zacznę od pytania o korzonki... Jakie one powinny być...? Dodam kilka zdjęć... proszę powiedzieć, czy moje są w porządku,a może coś z nimi jest nie tak. Jeśli coś jest nie tak... może powinnam coś zmienić.. ?
Z góry dziękuję za wszelkie sugestie..

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Też witamy :D

Póki co...korzenie są w dobrym stanie,aczkolwiek widać już niedomiar wilgotności ogólnej /lekkie zmarszczenia/.
Ważne aby nie dopuścić do takiego stanu jak T U T A J
Poczytaj...jak można zaradzić są wskazania i co jest powodem kłopotów.

Sądze,ze to pytanie również włączę do wskazanego tematu.

Pozdrawiam JOVANKA
gusho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
Nie wiem, już, co mam zrobić, by wilgotność była większa.. Częściej podlewać? Zraszam codziennie korzenie, tacka z keramzytem jest .... wszystko powinno być w porządku. No właśnie - powinno. Więc dlaczego nie jest?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

A gdybyś postawił/a go bez tej ciasnej osłonki? Może warto spróbować.
gusho
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 7 kwie 2013, o 22:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Czyli w samej plastikowej doniczce, tak ?
Awatar użytkownika
rosarita
500p
500p
Posty: 794
Od: 9 gru 2011, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Korzenie powietrzne - jakie one powinny być?

Post »

Tak. Może roślina po prostu ma zbyt słaba cyrkulację powietrza oraz wilgotności no i światła. Storczyki po to mają przezroczyste doniczki aby do korzeni docierało światło, bo jest im to potrzebne do życia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”