Kawon (arbuz) - część 14

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Kolego lunatyk
Gwarantuję Ci, że kiełki elegancko potrafią zgnić w ziemi.Poza tym zauważ, że ja napisałem ogólnikowo(bo dotyczy to nie tylko arbuza), bo zdarzało mi się to nie tylko przy arbuzach. Po prostu wtedy temperatura zbyt niska oraz czyhający grzyb robią robotę.
Ale skoro Tobie się to nigdy nie zdarzyło, to bardzo dobrze, oby tak dalej. ;:215
Druga sprawa, ja też nie wierzę w 100% wschody, ale nawet bez mojej wiary to się zdarza. ;:170
Kilka lat temu wsadziłem 24 sztuki pestek nieśplika do multidoniczki, wyszły 23 sztuki siewek, w sumie w klika tygodni w podobnym czasie. Poczekałem jeszcze ze 3 miesiące, ponieważ jedna doniczka nadal była pusta(a totalnie straciłem dawno nadzieję na roślinę z niej) to wsadziłem do niej inne nasiono.Po jakimś czasie pojawiła się siewka, ale jakaś dziwna. Nie miała żadnych cech owego nasiona jakie posiałem. Zatem zrobiłem w przegląd zawartości doniczki. Okazało się, że to 24-te nasiono nieśplika pięknie wykiełkowało. Nie pamiętam, czy pokazywałem w tamtym roku ale też wszystkie mi arbuzy wyszły a miałem kilka odmian na takim multipaku. Rosario mi chorowało, inne się opóźniały z kiełkowaniem, ale finalnie chyba wszystko wyszło z ziemi.

P.S.Lunatyk, piszę do Ciebie już PW. ;:303
Witam, jestem Adam.
wingrul
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 890
Od: 8 sie 2015, o 11:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: ŁÓDZKIE

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Kiełek może być też zjedzony.
Raz miałem taką sytuację musiało coś być w kompoście którego domieszałem do ziemi.
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ja nie twierdzę że kiełek nie zgnije, zgnije z powodu za niskiej temperatury i za mokrego podłoża, przelania, itp.( napisałem że mi się to jeszcze nie zdarzyło w arbuzach nie wspominałem o innych nasionach ), zjedzony też może zostać, uważam że kompost powinno się przesiewać przez jakieś sito przed wykorzystaniem.
W tym roku mam 4 odmiany zakupione i swoje zeszłoroczne NN, niestety nie udało mi się kupić tych odmian które zaplanowałem.
Te które mam to:
Asahi Miyako
Crimson Sweet
Crimson Giant
Złoto Wolicy
Mój stary NN
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

A których nie udało Ci się kupić a je planowałeś? Tak pytam z ciekawości. ;:202
Bo te co masz są całkiem dobre(ponoć bo nie wszystkie miałem).
Witam, jestem Adam.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Wrócę do tematu uprawy arbuza w tunelu . Pierwsze 2 arbuzy będę uprawiać w tunelu .
Wczoraj została przygotowana ciepła grządka .
mateos
200p
200p
Posty: 225
Od: 12 mar 2016, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

W tym roku spróbuje zrobić, ile dni wcześniej przygotowuje się taką ciepłą grządkę, trawa skoszona wystarczy?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Trawa dobrze grzeję . Ja mieszam zielone z brązowymi tak mniej więcej pół na pół .
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

"Zielone z brązowymi"? Aniu, zielone, to trawa, a co brązowe???
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Np. pocięta słoma , idealne połączenie z trawą .
Robię mniej więcej tak jak kompostowanie na gorąco . Dzisiaj sprawdziłam i już mam
powyżej 25 stopni od wczoraj .
Obrazek
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Dziękuję, bardzo ciekawe, zajrzałam, by sprawdzić, co to kompostowanie na gorąco. Jak z temperaturą w ciepłej grządce, długo się utrzymuje? I kiedy można na niej zacząć robić nasadzenia?
Anna
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8691
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Ziemia jest najlepszym akumulatorem ciepła .
Odczekam aż się temperatura ustabilizuje . Co prawda niewielkie ale jest ryzyko przegrzania
korzeni .
Na rosyjskich filmikach , widziałem , że sadzili obok ciepłej grządki , nie wprost na grządce .
Ja robię wszystko na wyczucie . Nie sypię mocznika , bo stwierdziłam , że jak zrobię dobrze
grządkę to musi grzać i bez nawozu . Bakterie są ważniejsze to one mają robić robotę .
Awatar użytkownika
lunatyk
200p
200p
Posty: 390
Od: 23 maja 2015, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kraina Biesa i Czada

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

W tym roku kiełkowanie, czy sadzenie bezpośrednio do doniczek z podłożem po namoczeniu to loteria, bardzo mało wyszło przynajmniej u mnie, mam nadzieję że druga tura nasion poprawi statystyki. Zastanawiam się czy jeszcze nie namoczyć nasion, a może mi brakuje cierpliwości, napiszcie jak to u Was wygląda w tym sezonie.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 695
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kawon (arbuz) - część 14

Post »

Loteria jest wtedy jak to nie ma ciepła i stabilnej temperatury. Ja zauważyłem na podstawie swoich obserwacji, że pestki posiane do podłoża najlepiej mi kiełkowały gdy je w słoneczny dzień wystawiałem na zewnątrz pod dom na kostkę brukową w kierunku południowym.Podłoże w czarnym multipaku, to ładnie dostawało ciepła, na noc do domu na okno do temp. ok.20 stopni. Parę dni i nasiona wręcz eksplodowały. :heja
Ja na razie nic nie robię, wiem że się to nie opłaca. Dopiero ok.20-tego może wysieję. Teraz wschody zaczną rosnąć, powyciągają się jak węże. Te siane później i tak dogonią a nawet często przegonią te wczesne siewki.
W tamtym roku w czerwcu posiałem do gruntu(opon) Rosario i wszystkie owoce mi dojrzały z naddatkiem.
W tym roku nawet nie wiem jeszcze czy w ogóle nie odpuszczę arbuza, bo nie mam gdzie posadzić, trochę mi szkoda, bo lubię bardzo te owoce. Ale jak już cokolwiek posieję, to na pewno po 16-tym a może po 20-tym kwietnia.Sadzonka potrzebuje ok.3-4 tygodni , zakładając przymrozki w maju ok.20-tego(nie żadni Ogrodnicy, ani Zośka), bo teraz to anomalie rządzą klimatem, to spokojnie zdążę. I nic nie modzę nawet, u mnie jak już to będzie Złoto Wolicy, moja hybryda zwana Bieszczadnikiem oraz Crimson Sweet, Janosika sobie daruję raczej, choć jak jest dojrzały i trafiony w punkt, to jest bardzo smaczny. ;:215 Złoto Wolicy jest najwcześniejsze, potem Bieszczadnik i potem Crimson Sweet, pokrycie całego sezonu jest. ;:215 Byle by tylko ślimaki nie obrodziły jak rok temu. ;:222
Nie rzucam się na inne odmiany, miały chęć na Ali Babę ale zrezygnowałem. ;:224
Witam, jestem Adam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”