Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Konkretów żadnych nie podam, ale z mojego doświadczenia - z nawożeniem lepiej uważać. Jeśli nie wiesz dokładnie co robisz, to lepiej nie nawozić w ogóle. Nieodpowiednie nawożenie to więcej szkód niż brak nawozu. To nie tak, że im więcej będzie najlepszego nawozu tym lepiej, a obornik granulowany to jeden z najmocniejszych jakie są. W takim przypadku jak twój ja bym na pewno już sobie odpuścił ten obornik, kompost wystarczy. Poza tym, jeśli uprawę zaatakowała zaraza to oprysk nie działa tak, że porażone liście się poprawią, one już i tak są na straty. Ważne jest to, czy nowe są zdrowe. Zresztą, te nowe, tzw ekologiczne opryski działają słabo albo wcale, mają co najwyżej działanie prewencyjne a nie interwencyjne.

Nie raz widziałem, jak ktoś w dobrej wierze walił wszystkie nawozy jakie są np pod pomidory czy paprykę, a efekty był taki że wszystko poszlo w liście, albo po w ogóle nic nie urosło. A przecież na opakowaniu było napisane że to np nawóz do pomidorów.

Jeśli zawiązki wysychają, a potem gniją i opadają to najprawdopodobniej jest zaraza albo zbyt sucho. Albo jedno i drugie. W tym roku mamy sporą suszę, a teraz we wrześniu to już w ogóle totalna porażka jest.
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4024
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Szkoda dawać kompost jesienią, bo do wiosny cały azot pewnie zasilił wody gruntowe ;:223
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Na koniec sezonu zaraza mocno zaatakowała moje dynie piżmowe, więc już nie wygląda to tak ładnie. Nowe, młode pędy jeszcze w miarę zdrowe, ale ogólnie to tak:
Obrazek

Ale owoców sporo, więc nie ma na co narzekać:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Są jeszcze takie, które dopiero zaczynają robić się żółte, w ciągu kilku tygodni dojrzeją. Chyba wykonywanie jakichkolwiek oprysków teraz nie ma już sensu.

Może ktoś wie, czy ten urośnięte trzeba już zrywać? Czy mogą jeszcze zostać? Chyba dalej rosną coraz większe, tzn wydłużają się. Ale nie wiem, czy nie będą przejrzałe jeżeli będą rosnąć za długo?
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

akurat te dynie powinny być przejrzałe, są smaczniejsze i dłużej poleżą. tym się akurat nie martw. Zobacz czy skórka jest twarda , czy wchodzi paznokieć. jak tak to jeszcze zostaw ,jak nie wchodzi to zrywaj. Wtedy te mniej dojrzałe będą miały większe możliwości .
Bardzo ładne dynie ;:136
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Ta odmiana (butternut squash) przechowuje się do 3 miesięcy w temperaturze +10, niektórzy twierdzą że 4-5 miesięcy. A w temperaturze pokojowej max 1 miesiąc. Dlatego tak sobie myślę czy nie poczekać z zerwaniem aż zrobi się chłodno (bo chłodni do przechowywania nie mam). Tylko chodziło mi o to, czy jak za długo zostaną to się też nie zespują albo nie popękają ale chyba nic na to nie wskazuje. W tych wybarwionych oczywiście skóra już twarda.

Jak za długo przetrzymałem arbuzy, to były już w środku sfermentowane i niejadalne.
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Z dyniami nic się takiego nie dzieje, a nawet im służy, między innymi, dłużej się przechowają
Jedynie co, to trzeba je zebrać przed pierwszymi przymrozkami
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Ostatnio nawet gdzieś mi się angielskojęzyczna tabelka pokazała i było napisane, że butternutt do lepszego smaku musi poleżeć po zerwaniu 1-2miesiące, a przechowuje się od 4 do nawet ponad pół roku.

Dziś podjade coś podebrać, bo w sobotę widziałem trochę już wybarwiających się dyń, a dam krzakom moc w pompowanie młodszych.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

No i przywiozlem rowerkiem tyle ile się wmiesciło w dwie torby. :D


Obrazek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Ładnie. A ja moje butternuty jeszcze zostawię na polu, niech rosną. Na bieżąco biorę największe do zjedzenia. Myślę, że do połowy października mogą zostać chyba że szybciej przyjdą przymrozki. Raczej nic sie nie zmarnuje, takie niedojrzałe tez można jeść, nawet te najmniejsze są jadalne i smaczne.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13658
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Planuje zorganizować w przyszłym roku zabawe/konkurs na najwiekszą Lunga di napoli. Jak ktoś zainteresowany i ma kawałek ogródka do przednaczenia pod jej uprawę i ma chęć, to zapraszam do udziału w zabawie. :wit
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3751
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Proszę p poradę, kiedy odcinać owoce od pędów? Mam prowadzone na konstrukcji po namiocie foliowym. Muskat prowansalski, każdy owoc podwiązany do konstrukcji, wyrośnięty ale zielony. Futsu black ma brązowy kolor i takie dziwne narosła na skórce. Mam czas pościnać w przyszłym tygodniu. Jak długo mają leżeć do zaschnięcia by wynieść do piwnicy?
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 809
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Moja jabłonka dyniowa ;:306

Obrazek


Kolejka dyniowa wjeżdżająca na tuję :)

Obrazek
pozdrawiam,
Tomek
ktos123456
200p
200p
Posty: 263
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Dynia - wszystko o odmianach i uprawie cz.10

Post »

Właśnie, twoje wiszą i to jest spoko. Moje leżą na ziemi i tak się zastanawiam, czy nie lepiej już zerwać te dojrzałe. Robi się coraz bardziej wilgotno (wiadomo, jesień), żeby przypadkiem nie zaczęły gnić od spodu. Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”