Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
kkarolona1111
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 13 sty 2024, o 14:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
moja strelicja ma widoczne zniszczenia na liściach. Podlewam ją regularnie co 7 dni, zraszam 1-2 dni w tygodniu, stoi w środku salonu od południowo zachodniej strony, używam nawozów ze zdjęcia co 2-3 tygodnie na zmiene.
Co może być przyczyną i co mogę zrobić żeby poprawić jej wygląd?
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podobnie jak w przypadku Juki..., dlaczego nie czytacie po zakupie jak należy prawidłowo pielęgnować i zapewnić warunki uprawy danej roślinie???


1. Żadnych roślin nie podlewasz regularnie, żadnych. Strelicję podlewasz wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.

2. Podłoże, mieszanka ziemi i perlitu w proporcji około 3:1.

3. Te pseudonawozy na ostatnim zdjęciu do wywalenia, nawozisz wyłącznie mineralnym nawozem do roślin zielonych, np. Agrecol żel, Florovit, etc.
W przypadku Strelicji co około 3 tygodnie, miesiąc po przesadzeniu, co oczywiście musisz zrobić.
Doniczka z odpływem stawiasz na podstawce.

Żadnego spryskiwania liści, kup nawilżacz powietrza który podniesie wilgotność powietrza.

Oczywiście, jak w przypadku Juki wyłącznie słoneczne stanowisko tuż przy oknie, a gdzieś na środku pomieszczenia gdzie do rośliny nie dociera efektywne światło. To nie są sztuczne kwiatki, które można postawić gdziekolwiek.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12106
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Moja tradycyjnie już zakwitła zimą.

Obrazek

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
KruchyPlacek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 5 maja 2022, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Pomożecie zlokalizować problem?
Stoi w tym miejscu od ubiegłej zimy i wszystko było ok, nie było jakichś spektakularnych przyrostów, bo to niestety strona północna, ale rosła zdrowa. Od jakiegoś miesiąca coś jej dolega. Już dwa tygodnie temu poobcinałem dużą część liści.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

W tym samym miejscu, tzn. w jakim dokładnie, przy słonecznym oknie, czy w ciemnym kącie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2024, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, mam pytanie odnośnie swojej sterlicji, z jakiego powodu ma ona opadnięte liście w ten sposób? Jedynie jeden liść „szybuje” w górę.
https://i.postimg.cc/FH5Czrj4/image.jpg

Proszę zmniejszać zdjęcia.

§ 3.7 Zdjęcia i grafiki wstawiane do postów powinny być związane wyłącznie z treścią merytoryczną wątku. Maksymalny dopuszczalny rozmiar zdjęć to 900x600 , zalecamy: 500x375 pix lub 640x480 pix.

/K
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Liście szukają światła.
Stanowisko odpada ze względu na daszek nad oknem. Musisz dać na inne stanowisko, gdzie nie będzie żadnego cienia bezpośrednio za oknem. Strelicja potrzebuje dużo światła i słońca.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Klaud
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 20 lut 2024, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. A czy donica na zdjęciu (średnica 29 cm, wysokość 25 cm) jest odpowiednia?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doniczkę dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej. W przypadku przesadzania w przypadku Strelicji, jeśli bryła korzeniowa będzie mocno przerośnięta, nowa doniczka powinna być od niej większa o kilka (około 5cm). Strelicja im większa, tym coraz większy system korzeniowy, a potrafi być mocno rozbudowany.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MarcelinaK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2020, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, mam problem z moją strelicją. Problem zaczął się w zasadzie od tego, że środkowy liść z łodygi możliwe, że z powodu ciężkości przewrócił się i złamał. Odcięłam go, zasypałam cynamonem, jednak po jakimś czasie dwa poboczne liście zaczęły żółknąć od łodyg, również je odcięłam i zauważyłam, że w tym miejscu gdzie był ten pierwszy złamany liść zrobiło się czarno i w środku została jego gnijąca łodyga. Czy da się to jeszcze jakoś uratować? Czy muszę się pożegnać akurat z tą łodygą, która była najgrubsza? I co zrobić z resztą, żeby nie zostały również zaatakowane tą zgnilizną? Dodam, że nie była przelana.


Obrazek

Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Doniczka powinna stać na podstawce, a nie włożona do ciasnej osłonki. Korzenie muszą oddychać, a podłoże równomiernie przesychać.
Wyciągnij roślinę z doniczki i sprawdź stan korzeni.
Główny pęd może gnić od środka. Najlepiej bym go spróbował odzielic od reszty.

Stanowisko przy samym oknie czy stoi gdzieś w ciemnym kącie?

Jak często podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
MarcelinaK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 cze 2020, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Dziękuję za pierwsze porady.
Stoi naprzeciwko okna około metra, ale niestety ze wschodnią ekspozycją, bo tylko takie mamy w domu. Podlewana jest dopiero jak przeschnie ziemia całkowicie, tak co około 1,5 tygodnia.
Czyli po prostu wyciąć w razie czego to co będzie przygnite? Zasypać to czymś później? Cynamonem, węglem? Czy trzeba popsikać też czymś na grzyba? Mam w domu Scorpion 352SC.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Oprysk Scorpionem powinien wystarczyć.
Daj jak najbliżej okna.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”