Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oprysk to oprysk a konkretnie w postaci zamgławiania po to, żeby jak najdrobniejsze krople mogły lepiej wchłonięte przez roślinę. W sumie nie wiem czy przetarcie odniesie taki sam skutek czy nie, przez myśl mi nigdy nie przeszło żeby przecierać liście wacikiem, a i też jakoś nie przypominam żeby kiedyś trafił na taki sposób.
Osad jest normalny po tym preparacie. Po jakimś czasie możesz go zetrzeć samą wodą.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzięki norbert76 :-)
Tak się zastanawiam, kiedy będzie można zaobserwować wyniki tego zabiegu i tak podejrzewam, że chyba dopiero na nowo wyrastających liściach ?
Amonika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 kwie 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Bardzo proszę o poradę.
Po zakupie Strelicji Nicolai zauważyłam na największym liściu oraz na kilku najmniejszych plamki, wydaje mi się, że jest to grzyb. Strelicja została przesadzona do odpowiedniego podłoża oraz zrobiłam oprysk środkiem grzybobójczym, podlałam nim także roślinkę. Niestety zmiany na liściu powiększają się, czy na pewno jest to grzyb? I czy powinnam obciąć kawałek liścia na którym są plamki ?
Z góry dziękuję za pomoc
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czarna plama z żółtą obwódką to jest grzyb.
Jeśli plamy się powiększają trzeba powtórzyć oprysk. Czasami może być konieczne użycie innego preparatu. Czym pryskałaś?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Amonika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 kwie 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Oprysk robiłam Substralem, niestety tylko to było dostępne stacjonarnie. Polecasz coś lepszego ? Oprysk był robiony tydzień temu, czy mogę już dzisiaj ponownie powtórzyć? I czy powinnam usunąć kawałek liścia z plamkami ?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Z opisu wynika, że powinien być dobry. Osobiście stosowałem Topsin, ale obecnie jest wycofany ze sprzedaży. Do czasu wycofania był jednym z najlepszych preparatów przeciwgrzybicznych. Zamiennikiem jego jest Scorpion 325sc, tego jeszcze nie stosowałem, ale może będzie bardziej skuteczny niż Saprol. Spróbuj powtórzyć jednak na razie tym pierwszym. Generalnie te plamki nie są na razie zbyt duże. Grzyb czasami potrafi być uciążliwy.

Jakie stanowisko ma ta Strelicja, stoi przy słonecznym oknie? Doniczka stoi na podstawce? Nie podlewasz zbyt często?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Amonika
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 kwie 2022, o 19:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Strelicja stoi przy wschodnim oknie, na razie ok. 2 m od niego, ponieważ chcę ją przyzwyczaić do światła, a i tak zawija kilka liści, dopiero wieczorem rozwija kiedy robi się ciemniej. Jest u mnie dopiero tydzień, także była podlewana dopiero raz, od razu po przesadzeniu. Tego grzyba musiała złapać już niestety w sklepie, przy zakupie nie wyglądało to poważnie, bardziej jak uszkodzenie mechaniczne, później pojawiła się lekka żółta otoczka.
Bardzo dziękuję za pomoc, mam nadzieję, że uda się ją wyleczyć bez wycinania liści
MalgorzataMD
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sty 2022, o 21:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

A to moja ślicznotka przyniesiona 3 miesiące temu z marketu jako sierotka pozostawiona na zmarnowanie. Też stoi przy wschodnim oknie, ale bezpośrednio przy szybie.


Obrazek
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam
Czy mogą być spowodowane takie paski na jednym liściu?
Obrazek
lukaszhe
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 17 mar 2022, o 16:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dzień dobry,

zwracam się ponownie z prośbą o poradę.
Moja strelicja jest bardzo pochylona i się zastanawiam co mogę zrobić żeby ją 'ustabilizować'. Czy wystarczy jakaś podpora/tyczka?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18747
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Wygina się do światła. Możesz ją obracać co jakiś czas żeby każda jej część dostawała światło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Minti
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 23
Od: 15 lut 2020, o 18:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, dzisiaj dostrzegłam, że nerw ostatniego najnowszego liścia mojej strelicji jest... Czerwony :shock: przedostatni też ma kawałek czerwonego zabarwienia.

Czy u niej wszystko w porzadku :?:
Po za tym rośnie pięknie.



Obrazek
marcinsi15
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 27 gru 2020, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam
Zauważyłem dziwne paski na jednym z liści jak również pod spodem zaczęła się tworzyć pajęczyna, podejrzewam że to wciornastki, pytanie jak się tego pozbyć aby nie zaszkodzić roślinie.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”