Kompost cz.2

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja bym z foliami nie cudował. Mam dokładnie takie same szpary 2-3 cm. Folii nie mam. Żeby była temperatura musi być tlen bo powstaje ona w wyniku działań organizmów. Jak zaizolujesz szczelnie folią to będzie występować bardziej gnicie niż rozkład.

Swoją drogą wczoraj wrzuciłem karton po saksofonie yamachy (ktoś wyrzucił na śmietnik). Tak dobrego, gęstego jakościowo kartonu jeszcze w rękach nie miałem. Dżdżownice na pewno śpiewająco się z nim rozprawią. :wink:
Piotr z Rodos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 lut 2024, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Pani po ktorej mam dzialke mowila, ze warto, ze to przyspiesza przerabianie. Sama tak miala zrobione ale ja zalozylem swoj kompostownik i chce zaczac jak najlepiej sie da. Wspominacie o metodzie na goraco, muszę troche o tym przeczytać, poki jeszcze nie przerzucilem kompostu ze starego kompostownika.
Warto w ogole poczekac az zrobi sie cieplo czy mozna przerzucac juz teraz?
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Teraz może coś tam zimować, jeże, węże, gryzonie. Ja swój będę przerzucał gdzieś w kwietniu.
Awatar użytkownika
kiperwin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 40
Od: 15 lip 2015, o 00:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Kontakt:

Re: Kompost cz.2

Post »

:arrow: Też mam korzenie w kompoście, duża ilość, ale są to w większości drobne korzonki.

Obrazek
🍒
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Mam takie pytanie. Wybitnie w tym roku mam odchodów sarnowatych. Głównie sarnie ale i jeleniowe bobki. ;:333
Można to na kompostonik wrzucić spokojnie czy są jakieś przeciwwskazania?
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Myślę, że bobki można kompostować podobnie jak obornik. Zadbaj tylko o odpowiednio cienką warstwę - nie wszystko naraz. Np. warstwa bobków, warstwa patyków, warstwa odpadów z kuchni, warstwa tektury w kawałeczkach i znowu bobki.
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Piotr z Rodos pisze: 14 lut 2024, o 09:47 Pani po ktorej mam dzialke mowila, ze warto, ze to przyspiesza przerabianie. Sama tak miala zrobione ale ja zalozylem swoj kompostownik i chce zaczac jak najlepiej sie da. Wspominacie o metodzie na goraco, muszę troche o tym przeczytać, poki jeszcze nie przerzucilem kompostu ze starego kompostownika.
Warto w ogole poczekac az zrobi sie cieplo czy mozna przerzucac juz teraz?
Nie wierz we wszystko co usłyszysz od ludzi. Kiedyś stary rolnik mi powiedział, że mrówki jedzą mszyce - nawet widział ponoć :lol:
Siatka od dołu uniemożliwi robalom wejście od dołu do kompostownika. Siatka z boku czy z góry zrobi to samo.
A kompostowanie na gorąco jest dla firm produkujących kompost. Jak chcesz mieć bogaty w składniki odżywcze kompost, a przede wszystkim żywy kompost, to się nie spiesz, bo nie ma gdzie.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Tutaj macie fajny poradnik kompostowania:
https://www.smieciopolis.opole.pl/wp-co ... nia-v5.pdf

Fajnie opisane ze zdjęciami. ;:333
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

Ten poradnik wygląda nawet fajnie. Powiedzmy, że jest taki średnio skomplikowany.
Wystarczy zapamiętać, że kompostowanie można wybitnie skomplikować, lub maksymalnie uprościć - co kto woli.
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

Witam,
jestem nowicjuszem kompostowym i bardzo proszę o pomoc.
W ubiegłym roku na wiosnę założyłam pierwszy w moim życiu kompostownik. Taki plastikowy, kupiony w sklepie budowlanym. Wrzucałam do niego tylko to co wyczytałam w poradnikach, wydaje mi się, że "wsad" jest ok. Kupiłam też dżdżownice kalifornijskie. Chyba wszystko to dobrze działało, bo objętość masy się zmniejszała, a wyczytałam ze to świadczy o tym, że kompost pracuje. I myślałam, że teraz na wiosnę będę miała gotową ziemię kompostową. Ale w kolejnym poradniku wyczytałam, że ta ziemia to będzie gotowa dopiero za kolejny rok. Czy to prawda? No więc tydzień temu kupiłam drugi kompostownik, żeby mieć takie dwa prowadzone na zakładkę, żeby później każdej wiosny mieć świeżą ziemię. No i teraz proszę o poradę. Czy ten pierwszy kompostownik zostawić w spokoju, żeby sobie dojrzewał, czy może przerzucić całą zawartość do tego nowego, żeby go "przewietrzyć"? Jeśli lepiej go zostawić w spokoju, to czy kupić do niego wiosną nową porcję dżdżownic?
Czy używacie w swoich kompostownikach takich "przyspieszaczy" w proszku dostępnych w sklepach ogrodniczych? Czy są może one konieczne, żeby kompost był dobry?
Dodam jeszcze, że tego mojego kompostownika nie przerzucałam widłami. Czasami tylko go tak trochę wzruszyłam, gdy jeszcze nie był wypełniony na full i dawałam radę. W tym poradniku podanym tutaj wyżej jest napisane, że przerzucanie kompostownika nie jest obowiązkowe. Tyle różnych porad, a ponieważ dopiero zdobywam doświadczenie to jeszcze nie wiem, co się sprawdzi w moich warunkach.
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 703
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Kompost cz.2

Post »

Ja bym przerzucił zawartość nr 1 do nr 2. Możesz poprzekładać warstwy tekturą co jakiś czas. Jak suche to podlać wodą ale też nie za dużo.

Następnie wszystko co nowe w tym roku wkładać do nr 1. Teoretycznie jak wszystko dobrze pójdzie to na jesień w nr 2 będziesz mieć kompost do użycia a na wiosnę przerzucisz znowu z nr 1 do już pustego nr 2.
Awatar użytkownika
doras
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 44
Od: 27 lip 2019, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Kompost cz.2

Post »

Baltazar, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź.
A kupić dżdżownice do nr 2? :D
Jeśli jesienią nie wykorzystam całej zawartości z tego nr 2 to to może spokojnie sobie czekać do wiosny, żeby wykorzystać do skrzynek balkonowych?
Pozdrawiam, Dorota
Andrzej997
200p
200p
Posty: 472
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kompost cz.2

Post »

To taki szczelny kompostownik, że Ci te dżdżownice z niego nie uciekną? Jakbym miał takie dżdżownice, to bym wziął połowę i przełożył do drugiego, a potem same się powinny rozmnożyć. No ale na kalifornijskich się nie znam, bo do mojego kompostownika przychodzą jakieś z ogrodu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”