Szparagi-uprawa,problemy

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8765
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi

Post »

Nachodziło mnie czasem by przyspieszyć owocowanie . Nakładałam wtedy grubą włókninę bez podpór i
solidnie podlewałam .
Takie okrycie przydaje się szczególnie wtedy gdy szparagi zaczynają wychodzić a przychodzi ochłodzenie .
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13675
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

W tym roku będzie trzeba zrobić wstępny porządek w borówkach, w których losowo już trzeci rok rosną szparagi. Dziś zrobiłem wykopanie jednej karpy, która rosła najdalej od borówek i przyznam, że trafiłem przepiękną karpe. :D

Gorsze że rozglądnąłem się naokoło i już w każdym kącie mam szparagi. ;:306

Obrazek
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2436
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

No i co teraz z tą wykopaną karpą zamierzasz zrobić ?
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13675
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Zakopałem ją. ;:306
kontra
200p
200p
Posty: 410
Od: 12 kwie 2009, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Szparagi

Post »

Widziałam coś takiego na plantacji szparagów.
Awatar użytkownika
BobejGS
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13675
Od: 31 lip 2013, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Grzybno Wlkp
Kontakt:

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Tak, pomysł zaczerpnięty był z jakiegoś filmiku o uprawie szparaga i tak mi się przypomniało przy okazji gdy byłem u znajomego i zobaczyłem folie do sianokiszonki.

Wstępnie ogarnąłem grządki z chaszczy. Poerwsza grządka była bardzo pięknie zarośnięta, mam nadzieje, że to zwiastuje piękne plony. Dwa kolejne rządki, z których planuje w tym roku zrobić pierwsze zbiory też miejscami miała piękne łodygi. Pozostałe cztery rzędy to dopiero start, także dwa lata przyjdzie jeszcze poczekać. :)


Obrazek

Obrazek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6693
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Na szczęście problem z nadmiarem nasion Erasmus F1 rozwiązany. Nasiona zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata (nawet do 5) a są pakowane w XII 2023 roku więc nie muszę wszystkich zużyć w tym sezonie. Docelowo planuję 2 rzędy po 6 m długości więc zakładając, że w rzędzie karpy będą rosły co 40 cm potrzebuję na IV 2025 ok.30 karp. W tym sezonie część sadzonek wyprodukuję w doniczkach ale większość będzie na rozsadniku. Ponieważ odstępy między roślinkami w rzędzie wg różnych źródeł powinny wynosić od 4-5 cm aż do 10-12 cm w jednym rzędzie zrobię odstępy co 6 cm w drugim co 10 cm a w trzecim co 12 cm. Na grządce 3 x 1,2 m będę mógł wysadzić ok. 105-110 sadzoneczek. Do kiełkowania przeznaczę ok.150 nasion. Teoretycznie powinno skiełkować minimum 70% ale sądzę, że będzie lepiej. Nadwyżka powędruje do doniczek.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8765
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Przemku , kiełkujesz nasiona na wacikach czy od razu do ziemi ?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6693
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

W ubiegłym roku uczyłem się na nasionach odmiany Argenteuil (fotorelacja od 26.03.2023). Ale to były tanie i w dodatku niezaprawione nasiona. Na szczęście wszystko poszło O.K. W tym roku nie chcę czegoś zepsuć bo nasiona Erasmus F1 do tanich nie należą. Kiełkowanie w gruncie może trwać nawet 6 tygodni więc będę chciał maksymalnie skrócić ten okres. Do gruntu nasiona wysiewa się przeważnie na początku kwietnia ale pod osłonami można już wysiewać w połowie marca. W celu skrócenia okresu kiełkowania zaleca się moczenie nasion w wodzie przez okres 3-5 dni (dla mnie ten czas wydaje się zbyt długi) ja będę moczył przez ok. 10-12 godzin (maksymalnie 1 doba). Woda powinna mieć temp. 25-35*C ale ja im takiej Ameryki nie zaserwuję więc może umieszczę nasiona w mnożarce (24-25*C). W ubiegłym roku trzymałem cały czas w temperaturze pokojowej i było O.K. Teoretycznie w temp. 20-30*C kiełkowanie powinno nastąpić po 12-25 dniach chociaż niektóre źródła podają, że nasiona po namoczeniu trzymane w wilgotnym piasku/torfie/perlicie jeżeli są świeże kiełkują już po 4-5 dniach a starsze po 10-14 dniach.
U mnie w ubiegłym sezonie nasiona trzymane na wacikach zaczęły kiełkować po 5-6 dniach.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8765
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Wielkie dzięki , już zaczęłam się niepokoić co tak długo . Dałam od razu do ziemi , całe szczęście tylko
kilka sztuk .
Nie pamiętałam co robiłam kiedy wysiewałam po raz pierwszy szparagi , bo to już bardzo dawno było .
A teraz taki falstart . :oops:
chudziak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2436
Od: 8 maja 2010, o 22:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: gm.Konopiska k/Częstochowy

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

przemek1136 pisze: 10 lut 2024, o 08:09 W tym roku nie chcę czegoś zepsuć bo nasiona Erasmus F1 do tanich nie należą.
Czyli póki co czekamy z wysiewem .
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6693
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Nie ma sensu wysiewać wcześniej niż 20 III. I tak rośliny muszą rosnąć przez cały rok zanim trafią na właściwe miejsce.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 723
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Szparagi-uprawa,problemy

Post »

Dzsisiaj kupiłem w obi karpy. Pakowane po dwie sztuki za 14-15 zł. Karpy rabarbarów też są.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”