OPRYSKI warzyw. Dyskusje o opryskach -tak czy nie i jak? cz.2

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Najpierw piszesz, że optymalna pora zapylania to rano. Następnie piszesz, że ręcznie najlepiej zapylać po południu. To rano jak zapylać ? Nic nie rozumiem. ;:oj
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5088
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Mam dwie odmiany w tunelu bez zapylania, jedna ma wszystkie kwiaty zapylone, druga zaś górne grona zrzuciła. Więc wszystko zależy od odmiany i w danym czasie warunków klimatycznych, nie umniejszając znaczenia odpowiedniego nawożenia dla zapylania.
Awatar użytkownika
bioy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2128
Od: 7 maja 2012, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podkarpacie 356 m.n.p.m.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Zapylone pomidory docelowo są większe niż te traktowane Betoxonem . Są też twardsze po dojrzeniu i mają mniejszą skłonność do tworzenia zielonej galaretki . Owoc bez nasion ma często mętną galaretkę z posmakiem zielonego pomidora . Amatorsko można najpierw zapylić kwiaty , na drugi dzień hormonizować Betoxonem . Co się nie zapyli , to się zahormonizuje , a zapylone kwiaty Betoxonu nie ,,zauważają ''i rosną tak , jakby go nie było .

Pozdrawiam pomidorowo , kozula .
W warunkach wysokiej temperatury pyłek nie kiełkuje, dlatego należy zapylać rano, lub wieczorem.

Pozdrawiam, kozula
Pozdrawiam, Jacek
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5902
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

:wit Bezcenne informacje , tylko, że teraz po modernizacji informatycznym forum mam problemy z wyszukiwaniem postów. :cry:
Szkoda ,że nie ma wyłuskanych nauk kozuli ,zebranych w jakimś wątku ...a może są ,tyklo nie wiem gdzie szukać ?
Asia
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

ekopom nie mogę co roku zwalać na pogodę. Co roku tu piszę, że kwiaty zasychają. W zeszłym roku robiłem analizę gleby w czerwcu i potwierdziłeś, że z nawożeniem wszystko ok. Odmian mam 5 różnych. Co roku inne.

bioy ten betokson o którym pisała kozula to jest stary betokson, który posiadał całkiem inny skład. Nowy betokson to jest zwykły nawóz z mikroelementami (bor, molibden).

O zapylaniu rano i wieczorem wiem. O ile mnie pamięć nie myli pyłek zaczyna się kleić powyżej temperatury 28°C. ;:136
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Rowerzysta pisze: 20 cze 2023, o 08:16 Najpierw piszesz, że optymalna pora zapylania to rano. Następnie piszesz, że ręcznie najlepiej zapylać po południu. To rano jak zapylać ? Nic nie rozumiem. ;:oj
Rano zapylamy sztucznie np. Betoksonem
Ręczne zapylanie to potrząsanie kwiatostanami i to robimy w godzinach popołudniowych
Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5088
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Rowerzysta, ta odmiana, która ma problemy z zapylaniem jest przyczyna zbyt wysokiej temperatury. Jeśli przyjdą chłodniejsze dni, to zapylanie wróci. Między czasie oczekuję szarej pleśni na martwych kwiatkach. Może już u Ciebie temperatura przekroczyła krytyczną wartość i grona zostały upieczone. W tej chwili u mnie pod folią dochodzi 40°C, a czasem nawet termometr zapisuje 46°C i jak w takim przypadku ma wytrzymać roślina 🌿
Kosiash
100p
100p
Posty: 159
Od: 8 cze 2022, o 12:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Pelasia pisze: 20 cze 2023, o 09:02 :wit Bezcenne informacje , tylko, że teraz po modernizacji informatycznym forum mam problemy z wyszukiwaniem postów. :cry:
Szkoda ,że nie ma wyłuskanych nauk kozuli ,zebranych w jakimś wątku ...a może są ,tyklo nie wiem gdzie szukać ?
Asia
Ja kilka dni temu wszedłem na jej profil, wszedłem w jej posty i sortowalem strona po stronie wartościowych dla mnie informacji, mogę ew. Wysłać jak już przejdę przez wszystkie, zrobiłem już więcej niż połowę , może dzisiaj będę miał wenę. Sporo Kozula pisze również o orzechach nawet poczytałem sobie różne ciekawostki, że istnieje niewielka część odmian orzecha która może mieć duże orzechy , reszta to małe i średniaki .
Awatar użytkownika
Rowerzysta
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 729
Od: 13 maja 2020, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachód

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

ekopom to jest jakaś temperatura upieczenia kwiatka ? ;:oj u mnie zazwyczaj ponad 40 stopni pomimo otwarcia okien i drzwi oraz cieniowania. Nie mogę zrozumieć dlaczego u znajomych w foliach jednodrzwiowych grona pełne są pomidorów, a u mnie nie. Chyba spróbuję jeszcze odmian partenokarpicznych. Nigdy nie próbowałem.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8756
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Sprawdziłam ile u mnie teraz w tunelu . Obecnie 34 stopnie , słońce lekko przyćmione .
Na dworze gorąco , nie da się nic robić .
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2585
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Kosiash!

Należą Ci się brawa ;:138 ;:138 ;:138

Odkryłeś Anię kozulę i jej cenne wpisy na forum.
Temat pomidorowy to temat rzeka.
Najłatwiej jest mając do dyspozycji laptopa.
Wszystkiego można się dowiedzieć.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1427
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Pelasia pisze: 20 cze 2023, o 09:02 :wit Bezcenne informacje , tylko, że teraz po modernizacji informatycznym forum mam problemy z wyszukiwaniem postów. :cry:
Szkoda ,że nie ma wyłuskanych nauk kozuli ,zebranych w jakimś wątku ...a może są ,tyklo nie wiem gdzie szukać ?
Asia
Szkoda, że nie pokusiła się (a może się skusi) o napisanie książki o pomidorach, byłby forumowy bestseller a praktycznie byłby spis treści i łatwiejsze wyszukiwanie informacji. ;:215
Pozdrawiam,
Tomek
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8756
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Pomidory i inne uprawy - opryski-tak czy nie i jak? cz.2

Post »

Ja też czekam na książkę . Proponuję kolegę Kosiash na sekretarza . ;:138
W sprawie oprysków , wczoraj pryskałam octanem wapnia .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”