Ratujmy wróble!

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Ratujmy wróble!

Post »

Witam w nowym wątku :wit
Czy ktoś może zaobserwował, w jakich krzakach lubią skrywać się wróbelki? Chcę takowe zasadzić i dać tym sympatycznym ptaszkom schronienie.
Pozdrawiam. Ania
malopolanin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 791
Od: 7 mar 2018, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Na schronienie ciepłolubne wróble wybierają otwory w budynkach. Dawniej były to otwory w stropodachach, dziury w ścianach itp. Teraz, ze względu na zmianę technologii w budownictwie, ocieplenia i uszczelnianie wszelkich otworów nie bardzo mają gdzie się podziać. Najlepiej jest budować dla nich budki o wymiarach dna 13 x 13 cm i głębokość 20 cm. Średnica otworu powinna wynosić 4 cm. Budki lęgowe dla wróbli umieszczamy z dala od okien - ruch za oknem płoszy te ptaki, a skutkiem tego może być porzucanie lęgów. To odnośnie domków.
Wróble znikają, bo kosimy trawniki, a one lubią zaniedbane, wysokie trawy, w których odnajdują nasiona (rdest ptasi - ich przysmak) oraz owady. Zniknęły już jadłodajnie w postaci otwartych śmietników - zastąpiono je workami foliowymi, więc warto dokarmiać wróble słonecznikiem, płatkami owsianymi, kaszą. A skoro dokarmiać, to stale, bo wróble się przyzwyczajają.
Do chowania się na zimę potrzebują wysokich i gęstych krzaków, w których wiosną będą szukać owadów dla piskląt.
Stwierdzono ostatnio, że wróble unikają fal elektromagnetycznych, stąd rzadziej je widzimy, bo na domach, w domach, przy sobie nosimy urządzenia stale emitujące te fale - smartfony, sieci Wi-Fi.
Awatar użytkownika
ed04
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1015
Od: 5 mar 2017, o 14:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Zauważyłem że co roku u sąsiada gniazdują na sporym świerku. W moim ogrodzie lubią budki typu A i A1
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ratujmy wróble!

Post »

A jakie krzewy lubią najbardziej?
Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2182
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ratujmy wróble!

Post »

U mnie w tym roku pojawiła się para wróbli. Nie wiem gdzie się gnieżdżą, ale najczęściej widzę je przy krzewach tarniny i berberysu.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5102
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Także mam dość liczną gromadkę wróbli, żyją w symbiozie z moimi uprawami. Całe dni są pod foliami, wyszukując pożywienia. Lecz największym zagrożeniem dla wylęgających się młodych są sroki, chyba podejmę z nimi walkę.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Ratujmy wróble!

Post »

rozmalinka

Gęste, mogą być kolczaste, za Szczurbobik np. tarnina. Wysokość od 1 m w górę, ale bez przesady 1,5 -2 m wystarczy. Najlepiej przycinając krzewy zadbać o to żeby się zagęściły. Spędzają w nich większość czasu przeznaczonego na odpoczynek. To idealne miejsce bo ochrania je przed polującymi na nie krogulcami. Widziałem często nieskuteczne ataki krogulców właśnie w krzewach tarniny. Czasami oczywiście krogulec trafia i odlatuje z wróblem w szponach. Takie krzewy ochronią je też przed kotami, które są olbrzymim zagrożeniem , zwłaszcza dla podlotów.

Kolego ekopom sroki w PL są pod ochroną, więc takie wpisy powinny spotykać się z reakcją Admina. To jak zachęcanie do łamania prawa. Dopiero teraz zważyłem status moderatora forum. To dopiero ciekawostka.
Awatar użytkownika
ekopom
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 5102
Od: 3 cze 2010, o 17:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kuj. pomorskie

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Doczytałem, że sroka jest objęta tylko ochroną częściową. Mi chodziło o to, żeby omijały moją posesję i nie polowały na mniejsze ptaki jak wróble, czy sikorki. To one mają dla mnie wartość, gdyż czyszczą z wszelkiego robactwa moje uprawy i niechaj tak pozostanie, a przez to nie muszę stosować środków owadobójczych.
klik
1000p
1000p
Posty: 1045
Od: 16 wrz 2015, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Ratujmy wróble!

Post »

To doczytaj dalej co to znaczy "ochrona częściowa" , bo to "aż", a nie "tylko". Poczytaj też o pożywieniu srok. Może zmienisz o nich zadnie. Oprócz wyjątkowej inteligencji i urody, to są też Twoi sprzymierzeńcy w ogrodzie i nie tylko.

Nierówna walka się zaczęła. Usunięcie z Twojego posta o walce ze srokami, po kilku godzinach emotki ;:163 zmienia sens całej dyskusji. Kończę to, nie ma sensu dalej pisać. Masz rozmach :wink: . System wygrał. Lubię to miejsce, ale chyba właśnie ktoś chce ze mnie zrobić ekooszołoma.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2182
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Moja para wróbli bardzo mnie zaskoczyła - że jest. Jak obserwuję, największe "zagrożenie" dla wróbli stanowi konkurencja ze strony mazurków. Mazurków jest więcej, zarówno przy karmnikach, jak i w miejscach atrakcyjnych do zakładania gniazd.
Wróbli jest coraz mniej bo zmienia się wieś - ich główne siedlisko. W mojej wsi coraz więcej jest domków jednorodzinnych a coraz mniej małych gospodarstw, gdzie sypie się ziarno kurom na podwórze, jest kilka krówek, konik i muchy. (to akurat ważne dla jaskółek dymówek). Panuje też niestety tendencja do wycinania starych drzew i krzewów, więc ogólnie ptaki mają coraz mniej miejsc lęgowych.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
arameic
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1077
Od: 1 kwie 2012, o 21:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Siekierki, podlaskie

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Kilka rodzin wróblowych mieści się w moim dwudziestoletnim jałowcu. Miejsce to bardzo im odpowiada, bo jest na skraju działki, w pobliżu maleńkiego oczka wodnego.
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Ratujmy wróble!

Post »

Moje wróble upodobały sobie duży krzew pigwowca.
Też mam problem z rodziną srok. Jakie są skuteczne sposoby na przepędzenie ich z mojej posesji?
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Re: Ratujmy wróble!

Post »

To że ktoś srokę dał pod ochronę to chyba świadczy tylko o jego kiepskim umyśle ale mnie już nic nie zdziwi , u mnie wróbli jest wybitnie dużo co mnie cieszy bo widzę że chętnie konsumują mrówki , ale jak już przy ptakach jesteśmy to niech mi ktoś powie czy w PL są jeszcze kuropatwy ? czy już wyginęły ? mieszkałem na Śląsku za bajtla i pamiętam jak po polach zimą chadzały stada kuropatw i na 3 ha szło naliczyć ze 20 stad po ponad 10 szt ale od 30-tu lat nigdy więcej już nigdy nie zobaczyłem kuropatwy a teraz mieszkam w Opolskim na wsi i też nie widziałem ani jednej .
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”