Towarzystwo dla storczyka

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
anabell
200p
200p
Posty: 201
Od: 18 gru 2011, o 10:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Skład podłoża - grube kawałki kory z sosny śródziemnomorskiej , odrobina torfu(nieco zakwasza podłoże) , pumeks ogrodniczy , sphagnum , vermiculit . Podlewam gdy podłoże wyschnie( doniczka robi się lekka) - zwykle to wypada co tydz./półtora tyg. przez namaczanie :)
piszczywtrawie
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 18 kwie 2013, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Takie sadzenie grupowe moim zdaniem jest bardzo dobrym pomysłem i sama chyba u siebie coś takiego zastosuje, Może się okazać, że w grupie będą lepiej się rozwijać, niż jak są takie samotne.
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Świetnie to wygląda, choč z drugiej strony jak oglądam zdjęcia storczyków żyjących dziko, to z reguły na jedym " stanowisku" ( drzewie, zagłębieniu itd.) żyje z reguły jeden storczyk ew. wraz z potomstwem.
Nie widuję natomiast skupisk wielobarwnych storczyków... Chyba, że szukam jakoś.... niedokładnie ;:224
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

a moje zdanie jest takie, że w środowisku naturalnym one muszą ze sobą konkurować czy to o światło czy o wodę, bo są zdane same na siebie, a w warunkach domowych to my regularnie ja nawozimy, podlewamy, więc mają wszystkiego pod dostatkiem. O rywalizacji można by mówić w warunkach stresowych, kiedy np. nie moczylibyśmy ich długo, wówczas zaczną ze sobą rywalizować o dostęp do wody.. To tak jak ze zwierzętami żyjącymi dziko na wolności a tymi w zoo, przejawiają one czasem zupełnie inne zachowania i badania i obserwacje zwierząt trzymanych w niewoli nigdy nie będą adekwatne do tych żyjących na wolności.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Hmmm... nie jestem pewna czy rośliny " w niewoli" mają "świadomość" tego, że nie muszą ze sobą konkurować. Niby je nawozimy, podlewamy itd., ale tu raczej powinien brać górę instynkt i wrodzona rywalizacja, o ile storczyki taką posiadają :wink:
Myślę, że porównywanie roślin w doniczkach do zwierząt w niewoli jest o tyle nietrafione, że zwierzęta mają świadomość ... niczego nie ujmując roślinom :;230
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

ale ze wszystkich zwierząt, tylko człowiek ma świadomość własnego bytu ;) Chodziło mi o to, ze nie same geny maja tutaj decydujące znaczenie o "rywalizowaniu" bo wątpię by storczyki miały "wpisane" w swój żywot konkurować ze wszystkim co napotkają na swojej drodze, to w końcu nie jest pasożyt ;] Chodzi mi o to, ze moim zdaniem musi zadziałać pewien bodziec środowiskowy aby doszło do konkurowania o składniki pokarmowe, np. susza, czy niedostateczna ilość światła, bo jeśli storczyki mają wszystkiego pod dostatkiem jak w warunkach domowych, to nie sadzę by dalej chciały "walczyć" miedzy sobą, bo nie mają nawet o co.. co innego gdy zadziała bodziec stresowy, wówczas może się okazać, ze światła czy pokarmu jest za mało aby "wyżywić" oba storczyki i wygra silniejszy, prawo dżungli ;:224
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
kahim
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2543
Od: 30 cze 2011, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

W sumie to co mówisz brzmi całkiem logicznie :D

Z drugiej strony nie wiem, czy rośliny nie są tak zaprogramowane, że dzięki bardzo sprzyjającym warunkom będą próbowały przeprowadzać ekspansję na nowe tereny i tym samym czy nie będą chciały " wykańczać" potencjalnej konkurencji.
Bo wiesz, najważniejsze to się rozrastać i przekazywać geny... jak i u zwierząt... i teoretycznie u ludzi ;:306
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

owszem, jest wiele roślin inwazyjnych, miałam nawet przedmiot z nimi związany na studiach ;:306 ale storczyki się do nich nie zaliczają :D No cóż.. jak to jest z tymi kilkoma storczykami w jednej doniczce to nikt nie wie, ale jak pokazuje przykład anabell przez 5 lat całkiem ładnie sobie radzą ;:224 więc jestem bliższa stwierdzeniu, że jednak bodźce zewnętrzne mają tu decydująca rolę :) W środowisku naturalnym nikt nie kontroluje opadów, czy nasłonecznienia a u nas w mieszkankach one mają wszystko "na tacy" :D aczkolwiek sama niedawno rozdzieliłam basal keiki i posadziłam z rośliną macierzystą do jednej doniczki, więc będę obserwować, czy toczy się jakaś zacięta walka pomiędzy nimi :D
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Posiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2013, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Czy tzw. ziemia do storczyków zawiera wg Was wszystko co im potrzebne? Ktoś tu wypisał mnóstwo elementów do mieszanki, nie do końca jestem pewna czy w mojej miejscowości jestem w stanie to wszystko skompletować. Mam 5 pięknych storczyków i od jakiegoś roku myślę o ich połączeniu, ale obawa przed większą szkodą niż pożytkiem do tej pory mnie powstrzymywała. Czytając Wasze posty teraz chcę zaryzykować :-) Rozumiem, że doniczki dedykowanej storczykom nie znajdę oprócz ceramiki i tych plastikowych osłonek? Trzeba coś samemu kombinować?
Callanthe
1000p
1000p
Posty: 2212
Od: 19 mar 2013, o 17:07
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Ja mam "Podłoże do storczyków epifitycznych" z Orchid Sklepiku i to właśnie w nim mi najlepiej rosną kwiaty. Teraz go nie było ;:145 i musiałam kupić inne i jestem mniej zadowolona :wink: Kupuję je w LM.
Pozdrawiam, Pati :wit
Moje storczyki: cz. I II
sprzedam
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Posiek jest osobny watek dotyczący komponentów podłoża i samego podłoża,tam na pewno znadziesz wiele cennych informacji, nie ma sensu tego kopiować tutaj ;) Przezroczyste doniczki dedykowane storczykom można kupić niemal w każdym ogrodniczym i marketach typu LM, Castorama, Obi itd. Poza tym bardzo duży wybór na allegro i w sklepikach internetowych Typu OG i OS gdzie można kupić wiele akcesoriów do storczyków jak i wszystkie komponenty podłoża oraz gotowe podłoża.
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
Awatar użytkownika
Posiek1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 12 maja 2013, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Kontakt:

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Dufin pisze:Posiek jest osobny watek dotyczący komponentów podłoża i samego podłoża,tam na pewno znadziesz wiele cennych informacji, nie ma sensu tego kopiować tutaj ;) Przezroczyste doniczki dedykowane storczykom można kupić niemal w każdym ogrodniczym i marketach typu LM, Castorama, Obi itd. Poza tym bardzo duży wybór na allegrooo i w sklepikach internetowych Typu OG i OS gdzie można kupić wiele akcesoriów do storczyków jak i wszystkie komponenty podłoża oraz gotowe podłoża.
Jeśli jest osobny wątek to przepraszam - chciałam jednak poznać opinię konkretnie tych osób wypowiadających się w tym wątku, nie ogółu. Co do przezroczystych doniczek, to być może źle się wyraziłam, ale chciałam ich uniknąć. Poza tym są, ale dla 1szt storczyków a moje zapytanie dotyczyło połączenia kilku storczyków w jedno. Wiadome jest, że nie we wszystkim rosną i niestety na allegro może i wybór jest ale nie z przeznaczeniem jak powyżej (ewentualne jednostki, które niekoniecznie muszę znaleźć). I owszem, można kupić wiele akcesoriów do storczyków w wielu sklepach internetowych, za wiele pieniędzy. Sęk w tym, że "kto pyta nie błądzi" i chyba nie tędy droga aby kupować jak poleci, bo wybór duży :-)
Callanthe pisze:Ja mam "Podłoże do storczyków epifitycznych" z Orchid Sklepiku i to właśnie w nim mi najlepiej rosną kwiaty. Teraz go nie było ;:145 i musiałam kupić inne i jestem mniej zadowolona :wink: Kupuję je w LM.
Dzięki, zaraz sobie poszukam opisu tego podłoża. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Dufin
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4908
Od: 18 cze 2012, o 11:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Katowice

Re: Kilka storczykóww jednym pojemniku

Post »

Posiek ale własnie w sklepach internetowych wybór jest bardzo duży, bo to sklepy typowo storczykarskie :) Ale fakt, ze płaci się za wysyłkę, dlatego opłaca się kupić więcej rzeczy dlatego napisałam, ze są tam tez podłoża, choćby to, które Ci tutaj polecono bo Orchid Sklepik to właśnie OS ;)

Co to osobnego wątku dotyczącego wyboru podłoża, nie napisałam tego złośliwie ;) po prostu tam znajdziesz więcej przydatnych informacji i nie trzeba będzie robić bałaganu pisząc dokładnie to samo tutaj w dwóch watkach ;)

Co do doniczek to zależy ile storczyków chcesz razem posadzić, bo w wyżej wymienionym sklepie są przezroczyste doniczki nawet o średnicy 21 cm :) Wiele tez zależy od tego jakie duże masz storczyki bo są mini, midi i maxi hehe... Możesz też wykorzystać patent anabell i posadzić je w durszlaku, wówczas będą miały dopływ powietrza :)
Moje storczyki: cz.I, cz.II, cz.III

Pozdrawiam Ania!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”