Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

ODPOWIEDZ
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

3 KOTY pisze: ;:174 A teraz oczywiści pytanie róża Graham Thomas lepiej wygląda przy podporze jako pnąca ,czy jako wysoka rabatówka?
Graham Thomas to bardziej róża parkowa niż rabatówka. Tak przynajmniej moją traktuję i tak ją tnę.
Natomiast moja ciocia ma Grahama od początku przypinanego do kratki i wyrósł on na pnącą z kategorii ;:oj . Po prostu olbrzym. Ciocia jest jakąś różaną czarodziejką bo u niej wszystkie róże są gigantyczne i do tego zdrowe, ale próbować można.
W ogrodzie pokazowym Austina też jest pnący Graham ale z dopiskiem Climbing, więc może są jakieś dwie wersje :?: .

Marto, co do wątku to postaram się przyłożyć do zdjęć w tym sezonie i wtedy pomyślę...
Pozdrawiam. Sławka
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

No właśnie, mój Grahamek puszcza długie, grube baty, próbowałam go kulkować - kwitł tak sobie.

Najlepiej mu wychodzi kwitnięcie na tych nie kulkowanych - wysokich pędach, ale wtedy kwiaty ma u samej góry.
Może dać mu kratkę, a dół czymś podsadzić, bo goły?
Marta
Awatar użytkownika
MartisM
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 1003
Od: 14 mar 2016, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Wrocławia

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Moje róże puściły w tym roku pąki już w styczniu. Rośliny świrują, bo nie było "porządnej" zimy. Przycięłam na początku lutego i póki co mrozy były do -5 w nocy a różom nic się nie stało. Przynajmniej na razie :) a pąki chyba się zahibernowały, bo nie widzę żeby urosły ;)
sawka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 13 lis 2011, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Oj, chyba za bardzo świerzbią rączki ... ;:173

Wydawać by się mogło że róże tniemy dość późno (kwitnienie forsycji), bo pączki nabrzmiewają często dużo wcześniej. Ale przyjmuje się, że wtedy krzewy już w pełni funkcjonują i są w stanie natychmiast zacząć goić powstałe rany. Wcześniejsze przycięcie= zranienie powoduje że końcówki pędów przesychają, zamierają, infekują się itp i najwyższy pączek jest osłabiony albo wręcz zamiera.
Pozdrawiam. Sławka
3 KOTY
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1128
Od: 7 kwie 2010, o 11:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

No właśnie przycinacie już róże?
Moje mają już grube pąki, a niektóre już malutkie listki.
Marta
Awatar użytkownika
jafhar
100p
100p
Posty: 149
Od: 12 lip 2011, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Już nawozić? A jakim nawozem? typowo azotowym, jeśli tak to czy mogę rozpuścić w wodzie ziemię która rok temu była jeszcze obornikiem i podlać wokół czy od razu nawozem fosfor/potas na kwiaty?

Ja już mam obcięte róże.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Dziś zaczęłam cięcie, kilkanaście różyczek przycięłam, niektóre nawet bardzo! Zniszczenia są dużo większe niż myślałam jeszcze w styczniu czy na początku lutego. Abrahama , mimo że był w kwaterze cięcia, nie cięłam, bo grube pędy jeszcze śpią, a więc nie widzę w którą stronę będą wypuszczać.
Awatar użytkownika
ewka36jj
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3666
Od: 10 cze 2012, o 18:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Wczoraj zaczęłam cięcie, pogoda sprzyja a pączki róż zdecydowanie są nabrzmiałe. Poznań razem z Wrocławiem należy do ciepłej strefy klimatycznej i u nas w najbliższych tygodniach ma być naprawdę ciepło. Prawdziwy kłopot mam z tymi różyczkami, które w ubiegłym roku wypuściły mizerne, cienkie pędy, tak jest m.in. w Eden Rose ( może powinnam wymienić jej egzemplarz?). Ciąć czy nie , są na wys. 30 - 40 cm. Malutkie i cieniutkie są też zakupione w i posadzone jesienią pnące, ale tych chyba nie będę cięła ( New Dawn, Elfe i Bajazzo). Czy ktoś może mi podpowiedzieć, co powinnam zrobić?
Samsu
500p
500p
Posty: 742
Od: 24 lis 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja nie jestem ekspertem od róż, ale zauważyłam, że jak róża ma cieniutkie gałązki i przytnę je do samej ziemi, to wybijają grube pędy.
Aga
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

U mnie też już róże przycięte w ogrodzie. Mam jeszcze dwie pienne w donicy w garażu, ale na razie ich nie cięłam.
Nawożenia jeszcze nie zaczęłam.
Awatar użytkownika
apus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5328
Od: 26 kwie 2007, o 21:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ja swoje pnące róże przycięłam - to co było cieniutkie, suchutkie już usunęłam. Jedna rabatówka też przycięta krótko.
Zostało jeszcze 5 sztuk.
Nie nawoziłam jeszcze, z tym poczekam to rozgarnięcia kopców, czyli może jeszcze z tydzień?
U mnie jedna forsycja już bogate ma pączki ;:138 ;:138 ;:138
Pozdrawiam, Basia.
viewtopic.php?f=2&t=117468
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2846
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Swoje przycięłam, jedna wypadła, może kopczyk był lichy :oops: Piękna, pachnąca była - L'aimant /Harzola/ . Tak ogólnie słabo przezimowały. Najlepiej spisały się historyczne, kanadyjki i austinki, pozostałe praktycznie do kopca suche.
Pozdrawiam Eugenia
Drimeth
50p
50p
Posty: 55
Od: 29 wrz 2015, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak i kiedy ciąć róże wiosną ?

Post »

Ebabka, przykro mi.
Ale spójrz na to z tej strony. Będziesz miała miejsce, żeby wsadzić nową, piękniejszą :lol:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Róże”