Warzywa- wysiew nasion, uprawa,porady ogólne i dla początkujących

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Ja również prowadzę uprawę w tunelu foliowym 6x3 m od roku i wbrew pozorom wcale to nie jest takie dla mnie łatwe,pomimo ciągłego dokształcania się :)W tamtym roku miałam głównie pomidory ok 30 sztuk,między nimi bazylię-z nich byłam zadowolona, buraki zachorowały(Chwościk buraka),kapusta głowiasta -totalna porażka jak również i pory,nie polecam do tunelu,groszek cukrowy też się nie sprawdza-preferuje miejsca przewiewne,a seler i marchewka się nawet sprawdziły,równie dobrze rosła i plonowała fasolka szparagowa Syrena siana w lipcu.
Zastanawiam się nad możliwością posadzenia jako przedplonu dla pomidorów bobu....Uprawianego z rozsady ,tzn.od 1- 10 kwietnia siew do kubeczków w domu a 20- 30 kwietnia pod folię przewidywany termin zbioru na 5- 15 V. Jak myślicie czy coś z tego może się udać?Czy zdążę zebrać plon i zwolnić miejsce dla pomidorów?Czy lepiej nie zachodzić w głowę i posadzić w gruncie?
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

;:138

Dziękuje wszystkim za cenne rady :D

Tadeusz48, Zielona Ania, Przemek1136, Bogumiła, Basia 1987 pięknie dziękuje za wszystkie wyjaśnienia i rady :D
Wiem, że moja szklarnia nie jest za duża, ale naprawde nie mogę pozwolić sobie na większą (przyjanmniej teraz), a tym bardziej na typowy ogród warzywniczy. Jak już pisalam wcześniej, mieszkam przy głównej drodze i spaliny są straszne.
Będę sie bardzo cieszyć jak mi cokolwiek wyrośnie w tej szklarni :wink:
I tak: pietruszke chcę typowo naciową, tak żeby korzystać z niej latem i wczesną jesienią, a na zimę zamrozić pokrojoną nać, to samo z koprem i szczypiorkiem. W sumie chciałam posadzić/posiać całą włoszczyznę, ale skoro piszecie że marchew i por rosną strasznie długo, to chyba z tego zrezygnuję.
Teraz pomidory - uwielbiam koktajlowe, ale zawsze kupowałam w sklepie i marzy mi się własna uprawa :D

Tadeuszu48 zaproponowałeś mi posadzenie papryki, hmm ciekawy pomysł :) tylko mam prośbe napisz mi, czy z takiej sklepowej wydłubywać nasionka czy kupić w paczce? Jak paczkowane, to jakiej firmy? I kiedy wysiewać?
Pozdrawiam Kaśka
frant
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 781
Od: 21 mar 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

basia_1987 pisze:.. bobu....Uprawianego z rozsady ,tzn.od 1- 10 kwietnia siew do kubeczków w domu a 20- 30 kwietnia pod folię przewidywany termin zbioru na 5- 15 V.
Nierealne , zupełnie !! Nie ma takiej odmiany bobu , która wytwarza ładną rozsade przez 3tyg. a następnie po 3.tyg zbieramy plony ... :wink: . Tak dobrze nie ma ! Łączny czas od wysiania do zakończenia zbiorow to trzeba raczej liczyć 4 miesiące . Więc jeśli dobrze sie rozplanuje , to jest możliwość uprawiać bób a następnie zdążyć z pomidorami .. Ale wysiew nasion trzeba zacząć w lutym , w końcu marca wysadzać do tunelu pod dodatkową włoknine . Do końca( może połowa ..) czerwca powinny sie zbiory skończyć , więc zostanie dosyć czasu na jesienne pomidory :wink: . Jest na forum wątek :" Bób " , tam sporo było omawiane , fajne zdjęcia zamieszczał przemek1136
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

minia821 pisze: Zaznaczam, że wszystkie warzywka muszą być posadzone w szklarni, bo mieszkam przy bardzo ruchliwej drodze głównej i spaliny wręcz fruwają nad ogrodem :?
Jeśli obok tunelu powietrze jest zanieczyszczone to dokładnie takie samo powietrze będzie w tunelu, niestety. :(

więc moim zdaniem może lepiej uprawiać warzywa, które nie kumulują zanieczyszczeń. Nie jestem ekspertem, ale pamiętam na opakowaniu patisona, że nie kumuluje metali ciężkich. Może podobne właściwości mają też inne warzywa.
Awatar użytkownika
Jankiel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 244
Od: 2 cze 2010, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Żerżeń (centralne Mazowsze)

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

frant pisze:Łączny czas od wysiania do zakończenia zbiorow to trzeba raczej liczyć 4 miesiące.
u mnie w gruncie w sezonie 2010 na Mazowszu było dokładnie 4 miesiące (odmiana Jankiel), od siewu nasion, (31/03) do pierwszego zbioru (31/06)
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3402
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »


Tadeuszu48 zaproponowałeś mi posadzenie papryki, hmm ciekawy pomysł :) tylko mam prośbe napisz mi, czy z takiej sklepowej wydłubywać nasionka czy kupić w paczce? Jak paczkowane, to jakiej firmy? I kiedy wysiewać?
Z powodzeniem możesz w sklepie kupić jeden owoc papryki, kolor i kształt, jaki Ci odpowiada, przed wysianiem lekko podsuszyć, ja wielokrotnie wykorzystywałem do siania papryki nasiona wybrane z kupionego owocu i nie spotkałem się z przypadkiem by nie wzeszły nasiona.

Oczywiście tak samo możesz kupić nasiona papryki w pierwszym z brzegu sklepie ogrodniczym, nazwa firmy nie ma tu żadnego znaczenia, wysiewając z owocu, czy z torebki nasiona starczy Ci z pewnością sadzonek do zapełnienia prawie całego tunelu.

Uprawiając rozsadę warzyw, papryki , czy pomidora musisz pamiętać by nie nadużywać wody w podlewaniu, jak roślinka chce wody to daje znać zwiędniętymi liśćmi , a jak ma za mokro to nic nie widać , a widać dopiero wtedy jak grzyb już zniszczy korzenie i całą roślinkę. Produkcja rozsady papryki odsiewu do posadzenia w tunelu wynosi około dwóch miesięcy.
Awatar użytkownika
Zielona_Ania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3919
Od: 2 mar 2010, o 17:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Miniu, zerknij też do forumowego banku nasion- może tam znajdziesz jakieś nasiona dla siebie? Będą rozsyłane w lutym http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=378
Przypomniało mi się, że dawniej uprawiano wczesną marchew w inspektach, żeby młodą, delikatną marchewkę mieć jak najwcześniej, więc w zasadzie marchew pod osłoną się uda, ale ze względu na czas wzrostu, lepiej przeznaczyć jej osobne miejsce (jest np. odmiana mieszańcowa Kalina, która ma zmniejszoną tendencję do akumulowania metali ciężkich).
Awatar użytkownika
minia821
500p
500p
Posty: 660
Od: 20 wrz 2010, o 13:48
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Jankiel wiadomo, że powietrze w szklarni nie będzie idealnie czyste, ale troche tych spalin jednak ścianki zatrzymają.
(Okna domu też mam od strony ulicy i widze jaki syf się na nich osadza)
Ale dziękuję za wskazówke na temat tek kumulacji zanieczyszczeń.

Tadeuszu48 dzięki za odpowiedź. Jak już, to posadze tylko kilka krzaczków tej papryki i pomidorów.
W tym roku raczej wielkich plonów nie bedę mieć, nawet nie nastawiam się na wielki sukces :wink:
Na pewno mnie to nie zniechęci, co to, to nie :D

Zielona Aniu dziekuje za link, na pewno skorzystam :D

Jestem pełna podziwu dla waszej wiedzy ;:63
Jeszcze raz dziękuje za wszystkie rady, pewnie nie raz jeszcze będę was podpytywać.
Pozdrawiam Kaśka
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6706
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Minia 821 nie rezygnuj z marchewki ale pamiętaj, że muszą to być bardzo wczesne odmiany. Ciekawą odmianą, choć niezbyt plenną jest odmiana o okrągłych marchewkach (podobna w kształcie do rzodkiewki). W ofercie PNOS Ożarów występuje pod nazwą Pariser Markt (2g-1,43zł). Z innych marchwi polecam Primo F1 (Vilmorin) lub Napoli F1 (Bejo Zaden). Ta ostatnia do kupienia w sklepie internetowym Iglak w cenie 3,80zł. Nie napisałaś nic jak planujesz zrobić ścieżki ale możesz np. od jednego boku posadzić blisko siebie 2 rządki marchewki (odległość pomiędzy rzędami marchwi 8cm) dalej rząd cebuli z dymki (jeżeli tylko na szczypior to jak największe cebule) i ponownie 2 rzędy marchwi.
basia 1987-uprawa bobu jest możliwa w tunelu ale wysiew musi nastąpić w lutym w domu i należy wybrać b. wczesną odmianę. Z polskich odmian do najwcześniejszych należy odmiana Bizon, z zagranicznych Witkiem Manita lub Aquadulce ale nie spotkałem się z małymi opakowaniami tych odmian (pakowane są w paczki po 5kg).
Awatar użytkownika
basia_1987
50p
50p
Posty: 52
Od: 11 sie 2009, o 13:53
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Rozsadę pomidorów planuję sadzić w połowie maja , a czy możecie zaproponować jakieś inne warzywa przed pomidorami?oprócz sałaty i rzodkiewki która rośnie u mnie między krzaczkami?Myślałam nad wczesną kalarepką i wczesnym porem i fasolką szparagowa zdążą urosnąć?
"Zacznijmy wszystko od nowa. Przyroda postępuje tak każdego roku"
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5942
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Ja fsolkę szparagową sadzę międy pomidorami,mysle ,ze fasola nie urosnie przed sadzeniem pomidorów .Rrobie tak :sadze pomidory a pomiędzy krzaczki wsadzam nasiona faolki i sobie szparagówka rosnie, nie przeszkadadzają jej w tym krzki pomodorów. Plony są ok.Jako przdplon przed pomidorami sieje słate,rzodkiwekę no bo tak naprawde do maja nic nie zdąży urosnąć do spożycia. Najpierw posadź pomidory ,a potem zastanów sie co po miedy krzaczki posadzić.
Pozdrawaim
Joanna
Arribeth
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 16 wrz 2010, o 13:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

Gdzieś czytałam, że jako przedplon przed pomidorami można posiać szpinak. Urośnie? Szpinak siałam jeden jedyny raz, jesienią, i na słabej glebie, w lekkim cieniu przed zimą nie bardzo było co zbierać. Chyba że szpinak ma tak właśnie wyglądać, liście długości jakichś 10 cm - nie wiem, nigdy nawet nie kupowałam świeżego. Zostawiłam go na zimę, zobaczę, czy jeszcze trochę ruszy i czy nie zmarznie przede wszystkim.
W każdym razie w tym roku zamierzam dać go przed pomidory. Jeśli nie zdąży zejść z pola przerwę go trochę i pomiędzy posadzę pomidory.
-Jola-
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5942
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Jakie odmiany warzyw do pierwszego ogrodu?

Post »

O tak, mysle ze szpinak zdąży urosnąc do maja :) Dobry pomysł ,ja tez posieje ,zeby grzadka nie stła pusta.Można go przeciż siac juz w marcu :)
ale jeszcze niech wypoiwe sie fachowiec ,to podbiore pomysł :oops:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”