Jodła kalifornijska, jodła jednobarwna (Abies concolor)

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Właśnie zakupiłam jodłę kalifornijską "na choinkę". Wykopana maszynowo z przyciętymi korzeniami owiniętymi workiem jutowym. Wszystko wsadzone było w doniczkę, obsypane ziemią. Drzewko ma około 1,8 m wysokości. Będzie do Świąt na dworze, potem na trzy dni powędruje do domu i potem mam zamiar je wsadzić do ogrodu. Dotychczas robiłam tak samo ze świerkami różnych gatunków i odmian i z jodłą koreańską kupionymi w tym samym centrum ogrodniczym. Przyjęły się. Jednak te drzewka nie były takie duże. Jakie są według Was rokowania, że ta jodła się przyjmie?
Pozdrawiam Lucyna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Nie mam takich doświadczeń, ale jodła kalifornijska to u mnie potężne drzewo i musi być na to zaplanowane odpowiednie miejsce.Jeśli to planujesz, to lepiej kupić dobrze ukorzenione drzewko by nie patrzeć i tracić czasu na męczące się wskutek obcięcia korzeni, chorujące lub usychające.
Mój sąsiad tak robi, ale ma kawał działki/lasu, że sadzi drzewka - choinki bożonarodzeniowe na zasadzie przyjmie się lub nie i bardzo różnie wyglądają. Sporo niekształtnych i cherlawych, ale tam ma wyglądać jak w naturalnym lesie, na niewielkiej działce nie zdecydowałabym się na taką loterię.
Znajoma posadziła świerczek w nieodpowiednim miejscu na zasadzie 'na razie, bo nie ma odpowiedniego miejsca', akurat się powiodło i żal później, bo drzewko nie mogło w tym miejscu pozostać.
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 249
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Jodła kalifornijska to drzewo o dużym wigorze, łatwo odbudowuje ubytki, nawet przewodnik. Powinna się przyjąć, może rok lub dwa mieć słabe przyrosty ale drzewa są długowieczne, trzeba cierpliwie poczekać. Wiosną można osłonić tkaniną przed słońcem i zraszać na noc.
Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Miejsca mam dużo, mam nadzieję, że się przyjmie :)
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 858
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Jodła kalifornijska przepięknie wygląda jako drzewko na Boże Narodzenie. To moje sadzonki kupione na początku tego roku. Mam zamiar kształtować je na regularne stożki.

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Moja choinka wczoraj poszła do gruntu. Stała w domu dwa dni. Trzymam za nią kciuki, bo drzewko spore, a korzenie przycięte ;:192
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
tomekb1
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 858
Od: 30 gru 2012, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Puszcza Kozienicka - Garbatka Letnisko

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

I jak? Jakieś ślady usychania, czy ma się dobrze?
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2158
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

póki co żadnych śladów usychania, ale wydaje mi się, że to jeszcze za wcześnie na ocenę. Poczekam czy ruszy i dam znać.
Pozdrawiam Lucyna
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Cześć, kupiłem dzisiaj taką jodłę kalifornijską. Po wsadzeniu zobaczyłem, że ma ona chyba ścięty pęd główny i w tym miejscu ścięcia zrobiło się rozgałęzienie na dwa grube pędy. Czy one przejmują rolę pędu głównego i drzewko będzie rosło w górę?
Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 249
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Tak, jodła kalifornijska dobrze odbudowuje przewodnik. Wiosną, po ruszeniu szczytowych pąków, należy pozostawić silniejszy, by był jeden pień.
Pozdrawiam

Karol
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Dziękuję za cenną i pocieszającą informację.
Interesują mnie jeszcze dwie rzeczy:
Czy taki nowy pęd główny z czasem wypionizuje się na tyle, że nie będzie widać jego przeszłości?
Czemu służy zabieg obcięcia pędu głównego, tak jak dokonano to w tym egzemplarzu i czy coś takiego powinno być ponawiane (jeśli tak, to w jakim celu)?
Awatar użytkownika
kaarol
200p
200p
Posty: 249
Od: 8 lut 2014, o 19:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: nad Bugiem

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Po kilku latach nie będzie śladu, ze była cięta. W młodości jodła daje duże przyrosty i w szkółkach je przycinają, by nie były za wysokie i wyglądały na gęstsze. Nie trzeba usuwać czy przycinać przewodnika, z czasem jodła zagęszcza się mimo dużych przyrostów. Jodła potrafi wypuścić kilka przewodników, w wyniku uszkodzenia mechanicznego czy przez szkodniki, tylko wtedy usuwamy słabsze i pozostawiamy jeden. To bardzo wysokie drzewo i potrzebuje sporo miejsca, by było je dobrze widać.
Pozdrawiam

Karol
grz87
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 30 lip 2022, o 22:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jodła kalifornijska - uprawa

Post »

Dziękuję za odpowiedź i wskazówki.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”