Rabata wabiąca motyle

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

I właśnie o to chodzi... mierzyć ponad cel ;:170
Dzięki za informacje ;:162
Pozdrawiam. Ania
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Czemu ? U mnie rośliny sobie rosły do póki nie zaczęły zasychać, wtedy je wyciąłem i pociąłem (to było trochę upierdliwe, ale zrobiłem błąd to trzeba było podkaszarką je zmaltretować). Nie wiem czy się rozłożyły od jesieni, bo teraz jest tam wysiany czosnek niedźwiedzi, lipy i pigwowce i przegorzan.
Jeśli ziemia spasuje facelii to będzie na niej chmara owadów od rana do wieczora, nawet w czasie suszy.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Obawiam się też trochę że jak się wysieją nasiona to po ścięciu/przekopaniu facelli i posadzeniu przeznaczonych tam roślin facelia zacznie wschodzić i je zagłuszy. Właśnie chcę posadzić tam rośliny tak jak Ty Newrom. Pigwowce, berberysy i sasanki. Głównym celem facelli miało byś naruszenie ziemi - jest gliniasta i wprowadzenie próchnicy. A może mam się nie przejmować tym samosianiem (wystapi tylko latem tego roku), bo nasiona zimy nie przetrwają i na wiosnę kolejnego roku nie będzie już problemu?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

newrom pisze: U mnie rośliny sobie rosły do póki nie zaczęły zasychać, wtedy je wyciąłem i pociąłem (to było trochę upierdliwe, ale zrobiłem błąd to trzeba było podkaszarką je zmaltretować).
Właśnie tak zrobiłam - zmaltretowałam podkaszarką 8-)

U mnie numery jeden, jeśli chodzi o owady to:
facelia
kosmos (onętek)
lawenda - tu szczególnie motyle
słonecznik - głównie trzmiele
osty, ostrożenie (takie dzikie na łące, ale odmiany ogrodowe też pewnie się znajdą o "normalnych" kwiatach) - istne szaleństwo jeśli chodzi o różne owady

W internecie jest coraz więcej informacji, jakie rośliny są miododajne, na szczęście "brzęczące" ogrody stają się modne i chwała za to wszystkim, którzy ideę takich ogrodów rozpowszechniają ;:333
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... sliny.html ----> tutaj jest z podaniem terminów kwitnienia (co jest ważne, żeby w danym rejonie owady, np. trzmiele miały pokarm przez cały sezon ich aktywności zwłaszcza wczesną wiosną i w okresie jesieni)
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Moim zdaniem lepsza facelia samosiejka na rabatce niż jakieś chwaściory ;-)
Pozdrawiam. Ania
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Kurcze muszę się zastanowić :D Pewnie że lepsza samosiejka niż chwaściory. Dobra. Daję sobie czas do jutra ;:306
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Jeśli będziesz sadzić te rośliny to bym się nie przejmował samosiewami. Przed kwitnieniem facelia ma bardzo kruche łodygi, a do tego nie rozłazi się. Ja siałem rośliny jesienią po facelii i spodziewam się wschodów zeszłorocznych nasion - niektórzy sieją facelie późną jesienią żeby w sezonie mieć 2 zbiory. Tylko to ruletka bo jak temp w zimie wzrośnie i facelia wzejdzie, a później temperatura spadnie poniżej -5 to zasiew trzeba powtórzyć. Rośliny które jesienią wzeszły mróz wykończył (ale w Krakowie przetrwały! ). Tam gdzie facelia będzie utrudniać wzrost siewkom, zostanie wyrwana. Reszta zostaje.
To nie perz ;)
Btw w trawnik warto sypnąć trochę koniczyny białej i dać żyć mniszkowi jeśli nie robi się pedantycznego trawnika. Obydwie rośliny są miododajne.
Awatar użytkownika
BozenkaA
1000p
1000p
Posty: 1138
Od: 26 cze 2011, o 21:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

A koniczyna czerwona ma zastosowanie jako zioło. Może też warto?
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Koniczyna czerwona jest niedostępna dla większości pszczół miodnych (kaukaskie mają dłuższy języczek ) i sporej części trzmieli. Aczkolwiek trzmiele wygryzają z kwiatach dziury i tak wykradają nektar. Dla innych owadów oczywiście warto ją siać, tylko ona dość wysoko rośnie.
simmu
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 25 lut 2014, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grudziądz; woj. kuj-pom
Kontakt:

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

No to ja może trochę bardziej na "dziko" przegrzon, mikołajek płaskolistny, przetacznik długolistny i wirgilijski, ostrożeń rzeczny'atropurpureum', pysznogłówki, rudbekie, trojeść krwista, t.bulwiasta, dzięgle(A.archangilica i A.gigas)- chociaż ten ostatni dzięgiel to więcej os niż motyli,no i nie można pominąć krwawników i dziewanny :-)
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

To ja podpowiem, Ogrodnik Morawski ma w ofercie spooooro roślin miododajnych, nasiona ma w sporych opakowaniach. Kupowałem i polecam, jeśli nie kupić to zobaczyć czy coś z oferty się nie spodoba :)
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Pozdrawiam. Ania
Awatar użytkownika
Agrokasia
200p
200p
Posty: 497
Od: 14 kwie 2010, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

U mnie motyle najczęściej odwiedzają rudbekie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”