Popiół jako nawóz

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post »

Popiół drzewny ma silne właściwości alkalizujące, a kompost czasem bywa zbyt kwaśny. Dlatego rozsypywanie popiołu drzewnego na powierzchni kompostownika dobrze mu służy. Popiół drzewny szczególnie bogaty jest w potas, niezbędny roślinom kwitnącym, zawiera także sporo fosforu i wapnia.
Można popiół wysypywać bezpośrednio na grządki warzywne i rabaty kwiatowe, a także pod krzewy i drzewa lubiące lub tolerujące, zasadowy odczyn gleby. Sugerowałabym jednak kompostownik, bo wiatr może narobić sporo bałaganu. Absolutnie nie powinno się wysypywać popiołu na rabatki z roślinami kwasolubnymi (różaneczniki, azalie, borówki, wrzosowiska itp.)
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Post »

Hmmm, a czy mogę używać w tym celu również popiołu ze spalonych liści? Bo generalnie używam ich od razu na kompost (liście z lipy) natomiast w celu zwalczania szrotówka palę zgrabione liście kasztanowca, i zastanawiam się czy mogę jego również użyć np. pod rządek buków który planuję posadzić wiosną? Nie będzie w nim już żadnych larw ani jaj tego szkodnika?
dorkasz1
500p
500p
Posty: 504
Od: 30 sty 2007, o 13:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

Post »

W trakcie palenia zginą wszystkie larwy i jaja. Wysyp popiół na kompost, a do rowka przed sadzeniem buków daj gotowego kompostu. Sam popiół nie jest tak korzystny jak kompost, a buki będą rosły przez wiele lat i dobrze by było aby na start miały przygotowane dobre podłoże.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
alka46
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lut 2009, o 18:37
Lokalizacja: kuj. -pom.

Post »

Czy popiół drzewny to taki po spalonym brykiecie? jak go stosować i gdzie (kwiaty ,warzywa, trawa) Bardzo proszę o pomoc :)
alka46
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6526
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Popiół z drewna, to reszta ze spalonych gałęzi, polan, trocin, węgla drzewnego i nawet brykietów, o ile są zrobione z ... drewna :D Są przecie różne brykiety, z trzciny czy wierzby energetycznej też robi się brykiety. I z węgla brunatnego.

Na co i jak stosować popiół? Poczytaj wyżej, choćby post z Pon 12 Sty 2009 10:38 :lol:
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8049
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Popiół drzewny jest dobrym nawozem, lecz ja bała bym się stosować go bezpośrednio pod rośliny,albo na trawnik, gdyż jest żrący.Najlepiej właśnie dodać go w niewielkiej ilości do kompostu [ja wsypuję tam resztki po węglu drzewnym z grila ] Albo rozsypać cienką warstwą w miejscu gdzie chwilowo nic nie rrośnie i przekopać. Wióry drzewne muszą być dobrze rozdrobnione i w małych ilościach [kompost] Nie wolno używać popiołu z węgla kamiennego czy koksu,uważała bym też na brykiety [nie wiadomo do końca co tam jest?]. :twisted: Pozdrawiam serdecznie. :shock: :D Pelagia.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Podobno nadaje się do podsypywania roslin. Jakich..? Co im zapewnia?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół z kominka

Post »

Wpisz w szukaczkę : popiół
6 wątków wyrzuciło.... :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Popiół z kominka

Post »

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogrodni ... nie/Nawozy ładna tabela z zawartościami pierwiastków w popiele :)
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Popiół z kominka

Post »

Bardzo użyźnia glebę ale również przy tym bardzo podnosi pH więc należy go stosować z umiarem
dla roślin lubiących wysokie pH takich jak np perukowiec,bukszpan,cisy,juki. Zwłaszcza w przypadku juk garstka lub dwie popiołu drzewnego (najlepiej z drzew liściastych) jest znakomitym nawozem po poza tym,że utrzymuje wysokie pH to wprowadza wiele składników mineralnych takich jak fosfor,potas
które juka bardzo lubi.Wiem o tym bo sprawdzałem i efekty są widoczne. Najlepiej lekko przemieszać z wierzchnią warstwą.
Awatar użytkownika
Lorrie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3731
Od: 5 maja 2009, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Popiół z kominka

Post »

Właśnie się zstanawiałam jakie to rośliny lubią wyższe pH. Dziękuję za kilka wymienionych roślin. Na pewno do listy można jeszcze doposać Clematisy - co jeszcze..?
Awatar użytkownika
GrzegorzR
200p
200p
Posty: 483
Od: 25 maja 2009, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: 8 min na południe od Wrocławia

Re: Popiół z kominka

Post »

Wszędzie tam, gdzie Ci rośnie mech.
Jestem JA i MOJE bagno!
Jeśli masz przepiękną żonę, odlotową kochankę,super brykę, nie masz kłopotów z urzędem podatkowym i prokuratorem, a gdy wychodzisz na ulicę świeci słońce i wszyscy się do ciebie uśmiechają - narkotykom powiedz NIE!
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Popiół z kominka

Post »

GrzegorzR pisze:Wszędzie tam, gdzie Ci rośnie mech.
Nie wiem czy cię dobrze zrozumiałem.Chcesz przez to powiedzieć ,że wszystkie cieniolubne rośliny lubią wysokie pH ? Oczywiście tak nie jest. Bluszcz lubi lekko wapienne,przylaszczka bardzo zawapnione tak
samo jak dyptam.Wśród iglaków np wiele jałowców w szczególności skalne,chińskie woli lekko wapienne gleby a nie kwaśne i wiele innych roślin.Jeszcze co do jałowców to też nie należy przesadzać w drugą stronę bo zbyt wysokie pH dobrze im nie służy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”