Bonsai - sztuka dla wszystkich,instrukcja tworzenia

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Witam Panie Piotrze, bardzo podoba mi się Pana modrzew zaprezentowany w tym temacie, czy to są jego aktualne zdjęcia? Czy myślał Pan może o lekkiej zmianie frontu? Mam na myśli odwrócenie rośliny, żeby nie było tak bardzo widać przeciecia gałęzi z pniem, rozumiem, że przez to trzeba by było troche przeformować roślinę i kształt pnia byłby mniej widoczny ale... Mimo tego bardzo podoba mi się ten modrzew. Jest stabilny, wyważony i bardzo ciekawie zrobiony. Patrząc na jego pierwsze zdjęcie nie wiedziałem jak wybrnąć z takiego pnia, ale udało sięto bardzo ładnie :) pozdrawiam

W sumie jak teraz patrze na tego modrzewia, to w czasie gdy jest zielony to tak bardzo nie razi. Drzewko podoba mi się :) Szkoda, że modrzewi o takich pniach nie można od tak dostać.
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Nie rozumiem dlaczego polecasz inne Fora jak tutaj też możemy o tym porozmawiać ! Szczególnie o roślinach egzotycznych (ale przecież nie tylko), które rosną w doniczkach, tylko czasami w trochę innych. Twoja lipka Grzech77 jest super - tym bardziej, że samosiejka. A zapytać - jak najbardziej - zawsze można. Więc - pytajcie !
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
carol1
500p
500p
Posty: 586
Od: 4 cze 2008, o 20:31
Lokalizacja: Knurów

Post »

Mówię o innych forach ponieważ tutaj możemy pogadać o bonsai, ale ciężko, żeby się tu czegoś nauczyć, więc powiedziałem o forach specjalistycznych. No a bonsai to nie tylko rośliny w "troche innych" doniczkach :)
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Jaki jest najlepszy czas na kupienie bonsai w markecie? Chyba nie mam cierpliwości tyle na czekanie kilka lat na możliwość kształtowania "od zera" :)
oloix
200p
200p
Posty: 201
Od: 12 gru 2008, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łosice

Post »

w markecie czyli takim jak obi czy biedronka ?? Odpuść sobie zakup drzewka w takich marketach. Idz do kwiaciarni i tam kup sobie ficusa benjaminka i zaczyni się uczyć.
Awatar użytkownika
krusz
50p
50p
Posty: 63
Od: 2 gru 2007, o 12:54
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

W biedronce bym się bał :P ale Obi myślałem że ma dobrze prowadzone rośliny...
Awatar użytkownika
DARK TEMPLE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 gru 2008, o 16:13
Lokalizacja: OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Post »

Dobrze prowadzone może i tak ,ale trudne do utrzymania .(wilgotność,światło,podlewanie miejsce itd.)
Popieram najlepiej uczyć się na Fikusach i raczej nigdy nie padnie,a każdy błąd łatwo można skorygować.
Pozdrawiam sercowych, roślinożerców wzrokowych.
Awatar użytkownika
DARK TEMPLE
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 29 gru 2008, o 16:13
Lokalizacja: OSTRÓW WIELKOPOLSKI

Post »

Na forach typowych dla bonsai są rzeczywiście porady mistrzów oraz pokazy w formie filmików o przycinaniu i prowadzeniu danego gatunku.
Pozdrawiam sercowych, roślinożerców wzrokowych.
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3786
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

To może tu przedstawię swoje próby z drzewkami. To moje balkonowce.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
To są bardzo młode drzewka o nazwie wiąz syberyjski Ulmus pumila. W sumie 10 sadzonek mieszka na balkonie a czasami w domu.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Wszystkie pokazane tutaj drzewka - wymagają większej lub mniejszej korekty masy zielonej czyli ulistnienia. To czy zechcesz je (kiedyś) poprzesadzać do niskich doniczek - to będzie Twoja decyzja. Nie "czepiam" się także samych pni ani podstaw pni (nebari) - bo to osobna historia i mnie to wcale nie przeszkadza (jak niektórym) w ocenie, że są niezbyt grube.
Korektę ulistnienia dla drzewek liściastych należy przeprowadzać przez cięcie i uszczykiwanie nowych przyrostów. Oczywiście można sobie pomóc przez założenie odciągów z drutu (jak np. na zdj. nr 4) a nawet delikatne odrutowanie. Jeżeli są to początkowe próby (jak piszesz) - stwierdzam, że w pełni udane i zachęcające do dalszej kontynuacji jak najbardziej.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3786
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Jak na razie to są za młode rośliny do przesadzania do płaskich doniczek. Jednego wiąza przeniosłem do podstawki, tak na próbę. Wzrost znacznie słabszy. Chcę całkiem zmienić formę tej rośliny. Zmniejszyć koronę i może osadzić na skale. Wiosną wraca na swoje miejsce, na balkon.
Obrazek Obrazek

Korzenie są jeszcze dosyć elastyczne i jak znajdę odpowiedni kamień to spróbuję. Wtedy pewnie zrezygnuję całkowicie z tej korony i będę tworzył nową z miejsca rozwidlenia korzeni.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
Awatar użytkownika
aage
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9926
Od: 7 mar 2008, o 13:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mój Zakątek

Post »

Proszę o poradę w sprawie bonsai. Kupiłam dzrewko w obi było piękne obsypane całe białymi kwiatami i zielone świecące liście. Nie znam się na uprawie drzewka, a więc postawiłam je na komodzie koło okna (okno do którego niegdy nie zagląda słońce). Po pewnym czasie zaczęły opadać liście, opada ich coraz więcej. Co źle robię?? POMOCY!!!!!
Awatar użytkownika
socurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 914
Od: 5 kwie 2009, o 02:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Bonsai

Post »

W kilku wątkach na tym forum czytałam, że są tu wyspecjalizowani w tej dziedzinie forumowicze. Dlatego chciałabym, jako osoba zupełnie zielona w temacie, aczkolwiek łaknąca wiedzy, zadać pytanie. Otóż rzecz się kręci wokół mojej maleńkiej glicynii chińskiej, którą od przeszło pół roku katuję w maleńkiej doniczce. A ona ma jedną gałązkę i... nie rośnie, nie rozkrzewia się. W związku z powyższym zastanawiałam się, czy może warto byłoby jej przyciąć korzenie? A jeśli tak, to w jaki sposób to zrobić? Czy to jest trudne? I czy wogole warto ją nadal męczyć czy po prostu ją przesadzić do zwykłej doniczki i pozwolić jej rosnąć? Co o tym myślicie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”