Żywopłot z żywotnika (Thuja)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Chciałbym w najbliższym czasie posadzić żywopłot... Jakieś 20 metrów.
Jaką wybrać thuję ?? Chciałem na początku posadzić popularnego szmaragda.. Ale mój żywopłot musi być wysoki. w zasadzie nawet i 6 metrów... a może thuja olbrzymia ?? czy braband w jakiej odległości trzeba je sadzić by był gęsty płot 50 czm czy mniej
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Brabanta zdecydowanie nie polecam to jedna z najgorszych odmian, jedynie łatwa w produkcji stąd w sklepach jest go pełno.
Żywotnik olbrzymi :D Thuja plicata to bardzo dobra myśl szybko rośnie intensywna piękna zieleń a do tego jest to gatunek który z biegiem lat robi się jeszcze ładniejszy przy czym u większości odmian jest odwrotnie. Sadzonki nie jest najłatwiej znaleźc ale kilka tygodni temu znalazłem i kupiłem. Ten gatunek śmiało można sadzić w rozstawie co 0,8 -1m

Ciekawa tez jest odmiana Kórnik

Jeszcze odmianę Aureospicata również mogę polecić z czystym sumieniem szybko rośnie silna mocna tuja nie ma tendencji do zawiązywania dużej ilości śmiecących szyszek

Przy silnie rosnących odmianach 0,5m to za gęsto.
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Na allegro wypatrzyłem... 50 cm za 5 zł w zasadzie to drobnica i trochę trzeba poczekać... no ale jeśli to ma zbudować gęstą ścianę wysoką na parę metrów to chyba warto... wydam kilkadziesiąt złotych i będę miał piękny żywopłot na lata... taki jest mój zamiar. myślałem sadzić co 50 cm... ALE SUGIERUJESZ CO 1 M... A Od płotu jaki odstęp ma być ??
Awatar użytkownika
rupert
100p
100p
Posty: 160
Od: 28 mar 2013, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: B-stok

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Ja z swojej strony polecam brabanta . Z jednej strony mam sam brabant , wysokości 3,5 m , cięty mocno co roku . Wygląda jak jednolita , gęsta , zielona ściana . Z drugiej strony działki mam brabant mieszany z smaragdem . Też ładnie wygląda .

Z moim obserwacji wynika , że dzięki cięciu brabanta prawie w ogóle nie szyszkuje.
Pozdrawiam Patryk
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Jedyny sposób na brabanta to regularne cięcie, wtedy nie straszy, ja jednak bym go nie posadził wole bardziej naturalne formy.

Odnośnie tych sadzonek po 5zł napisałem na PW
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Też widziałem zastosowanie brabanda na żywopłot... Dobrze podcięty daje jednolitą zieloną ścianę wysoką na kilka metrów... no ale na to trzeba trochę czasu i cierpliwości... Ps. w jakiej odległości powinny być sadzone... kiedy powinno się je ciąć
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

a w jakim celu ma służyć tak wysoki żywopłot??? oddzielenie od sąsiada czy te inny wariant??
Pozdrawiam Mateusz
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Oddzielać od niechcianego widoku... Żywopłot musi być wysoki i ładnie zagęszczony... To reprezentacyjna część posesji... 2 CHRONIĆ BĘDZIE PRZED WIATREM KIERUNEK WSCHÓD ZACHÓD... Zimą nie będzie tak zawiewać (chyba że zanim urosną globalne ocieplenie spowoduje bezśnieżne zimy, na co nie liczę ;:145
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Jeżeli już mowa o brabancie to ma tyle uroku co fotel w trabancie :lol: dobra już na temat. Brabant MUSI BYĆ CIĘTY inaczej to nieporozumienie. Sekłak się robi, wysoki a rzadki. Syszki to różnie ,zależnie od ciecia / jak się przycina to wiadoma sprawa, że nie ma co szyszkować/ inną kwestią jest mokra wiosna i lato szyszkuje jak szalony.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Jeśli chce Pan koniecznie tuje bo wiadomo zimozielone przez cały rok i wysokie to mogę zaproponować odmianę złocistą szmaragda . Jest nie tak pospolita niż typowy szmaragd, dobrze znosi cięcie i formowanie. Brabanta trzeba mocno ciąć i regularnie bodajże 2 razy do roku. Moim zdaniem warto zerknąć na ten wariant
Pozdrawiam Mateusz
Awatar użytkownika
przemekg
1000p
1000p
Posty: 1673
Od: 9 sty 2010, o 16:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: północne Mazowsze

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

mateuszogrod pisze: mogę zaproponować odmianę złocistą szmaragda
Mateusz a jaką konkretnie masz na myśli odmianę, czy możesz podać jej nazwę.
Pozdrawiam
Cz. I
Cz. II
mateuszogrod
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 17 lis 2013, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: centrum
Kontakt:

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

w szkółce w które zaopatruje się mówią na nią szmaragd Gold ale pełna nazwa jak doczytałem to szmaragd golden dokładna odmiana w internecie znalazłem:Nazwa botaniczna: Thuja occidentalis Golden Smaragd (R) ( 'Janed Gold') (R)
po 10 latach dorasta 2,5m-3m, maksymalnie dorasta do 5m.
Pozdrawiam Mateusz
Marcin P
100p
100p
Posty: 191
Od: 29 sty 2013, o 21:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: żywopłot z żywotników(...)

Post »

Ostatecznie skończyło się na zakupie drobnicy ok 10 cm kurnik 3. Kupiłem na próbę 20 sztuk czekam AŻ Prześlą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”