Siew, pikowanie ,rozsada pomidorów cz.8

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8959
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Piękne sadzonki . Nie wiedziałam , że to karłowe odmiany .
stefka
200p
200p
Posty: 464
Od: 18 sty 2012, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: blisko Wrocławia

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Aniu to nie są odmiany karłowe bo Sybirski Kozyr rośnie do ok. 0,8 m, a Gordost Sybirii ok. 1,5 m. Obie odmiany bardzo dobre w smaku. Powinnam odnowić nasiona ale muszę ograniczyć ilość odmian więc pewnie nie wysieję a przede wszystkim jakoś w tym roku brakuje mi energii ;:185
Pozdrawiam Ela
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8959
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Dzięki za informację . Sadzonki wyglądają podobnie do K/119 , też ma krótkie
międzywężla .
U pomidorka po prawej stronie zauważyłam , tak mi się wydaje , zalążki wilków .
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1829
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

A to moje miniaturki (Primabell po lewej i Mongolian Dwarf po prawej) po pierwszym pikowaniu.
Obrazek
Kiełkują Primagold i Venus - maleństwa do donic. A dziś namoczyłam te większe: Osu Blue, Malinowego Kapturka i Barry's Crazy Cherry.
Przy mojej mikro działce i tarasie, to ja się skupiłam na koktajlówkach, które podskubuję na bieżąco w sezonie. Pomidora na kanapkę i tak muszę kupić :wink:
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8959
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Aga-zgaga , przy takiej ilości to i na kanapkę powinno wystarczyć .
A może w miejsce jednego koktajlowego odmianę plenną z większymi owocami ?
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1829
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Hihi, to w większości będzie rozdane. Z większych pomidorów mam Tundrę, która miała być niska, a chyba nie jest. Miałam w zeszłym roku pomidory Sweet Marmande ale były niesmaczne dla mnie i Tigerellę , ta nie powalała plennością w moich warunkach. Najlepiej wspominam Tolka, ale też miał kilka pomidorów na krzyż. Pewnie mając taką działkę jaką mam nie powinnam hodować pomidorów ale one są takie fajne :D a koktajlówki mi się całkiem udają.
deltoro
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 874
Od: 10 mar 2017, o 22:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Słupsk

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

Może jakiś dwarfik do donicy? ;:108
Tundra na pewno jest wysoka - jeżeli miałaś niski krzak to bankowo jakiś przebieraniec był ;:306
pozdrawiam,
Tomek
ktos123456
200p
200p
Posty: 264
Od: 10 cze 2019, o 11:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Zaobserwowałem ciekawą zależność, która skłania mnie do spróbowania wysiewu bezpośredniego. Mam w zasadzie 2 odmiany - Ondraszek i koktajlowe (nie znam nazwy).

W zeszłym roku, jak zawsze miałem Ondraszka i koktajlowe, wysiane i wyhodowane razem w tym samym czasie i posadzone obok siebie. Ondraszek był zawsze wcześniejszy od koktajlowych, owoce były w drugiej połowie lipca. Koktajlowe zaczynały dojrzewać ze 2-3 tygodnie później.

Z tym że koktajlowe też rozsiały się same rok wcześniej i okazało się, że zakwitły i zaczęły dojrzewać może o 2 tygodnie później niż egzemplarze z sadzonek.

Więc napracowałem się nad sadzonkami (ogrzewanie, lampy, hartowanie, pikowanie, zacząłem już w marcu od wysiania do doniczek) i okazało się że zysk to owoce 2 tygodnie wcześniej :shock: i to bez przygotowania dobrego podłoża i żadnych zabiegów.

Może w takim razie warto by spróbować posiać to normalnie, najlepiej jak najwcześniejszą odmianę - te koktajlowe są dość późne, bo Ondraszek też najwcześniejszy nie jest a i tak był wcześniej.

Co do Promyka to można znaleźć informacje że da się bezpośrednio:
https://sklepogrodniczy.pl/pomidor-grun ... gutko.html

Ja wiem że każdy pędzi pomidory z sadzonek, ale czy ktokolwiek sprawdzał efekty z nasion do gruntu? Ok, sadzonki są może i wcześniej ale po wysadzeniu do ogrodu, zanim się zaklimatyzują i zaczną kontynuować wzrost, mija pewnie kilka tygodni więc to nie jest tak że to przedłużenie wegetacji o 2 miesiące. Trzeba odjąć ten czas, gdy sadzonki się przyjmują w gruncie.

Posiane bezpośrednio będą rozwijać przez cały czas, bez żadnych przerw. Nie wiem jak z pomidorami, ale np ilekroć miałem z sadzonek arbuzy albo dynie piżmowe to okazało się że zysk z przygotowania sadzonek był żaden - zanim te z sadzonki zaczęły rosnąć, te z nasion zdążyły już je przegonić.
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 679
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Odmiany pomidorów na przyszły sezon ( 2024 rok )- cz.5

Post »

Ja w sumie planowałem wysiać Megagroniastego do skrzynki obrobioną folią od środka , ale bez styropianu i wraz ze wzrostem dosypywać ziemi , a w razie przymrozku zakrył bym jakimś deklem albo pudłem z foli . Chyba , że wysiać Adama f1 albo Hardy F1 prosto do magicznej skrzyni . :wink:

Ciekawe czy siane prosto do gruntu sprawiają mniejszy problem z pierwszym gronem zrzucając pojedyńcze kwiaty w razie szoku .
Pozdrawiam Robert :-)
Awatar użytkownika
aga_zgaga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1829
Od: 18 cze 2016, o 12:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

deltoro pisze: 8 mar 2024, o 07:51 Może jakiś dwarfik do donicy? ;:108
Tundra na pewno jest wysoka - jeżeli miałaś niski krzak to bankowo jakiś przebieraniec był ;:306
Mam Mongolskiego Karlika do donicy.
O niskim wzroście Tundry zapewniała mnie sprzedająca, ale siewki mojej Tundry są wysokie w porównaniu z tymi docelowo niziutkimi odmianami. Po siewce można poznać jaki wysoki będzie krzak?
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8959
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Siew,rozsada, pikowanie pomidorów cz.8

Post »

Dlatego na początek sezonu nie robię rozsady pomidorów koktajlowych .
Będę je wysiewałam pod koniec marca .
Koktajlowe by solidnie owocowały muszą się rozkręcić . Na początku są to pojedyńcze owoce .
Znajomy rozsadę pomidorów przygotowuje od w tunelu . Taka rozsada nie wymaga hartowania .
Ewaca
200p
200p
Posty: 421
Od: 12 lut 2023, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rzeszowa

Re: Wszystko o pomidorach cz. 18

Post »

U mnie juz po zawodach, 40 rozbójników siedzi w ziemi.
Obrazek

» pn 11 mar 2024 19:06
A tu "wczesne rozpoznanie" :D wysiane 21 lutego.

Obrazek



Nie piszemy posta za postem. Proszę korzystać z opcji "Edytuj" i dopisywać kolejną treść.
No i oczywiście we właściwych tematach. :lol:
Połączyłam Twoje posty./K
Nie ma to jak porozmawiać z kimś o pomidorach;) Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
Robertkicia25 +
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 679
Od: 29 mar 2023, o 06:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Siew,rozsada, pikowanie pomidorów cz.8

Post »

Ewaca posać głębiej tego drągala :lol:

W sobotę sprawdziłem temperaturę wokół pomidorów i paryk , bo nie dawała mi spokóju . W sumie to myślałem , że będzie więcej na liczniku oglądając liście :wink:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam Robert :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”