Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Puszkinia cebulicowata

Post »

To ja wrzucę trochę inne zdjęcia puszkinii :wink: Zdjęcia mogą być przydatne dla tych, którzy chcieliby mieć całe kobierce puszkinii w swoim ogrodzie :wink:
Jak ktoś przeczyta cały wątek to doczyta, że roślina rozmnaża się niesamowicie szybko przez nasiona. Co prawda na pierwsze kwiaty poczekamy około 3-4 lat ale uważam, że warto :wink:

Pierwsze zdjęcie to wygląd kiełkującej puszkinii - dla tych, którzy chcą miej jej całe pole ale boją się, że ją wyplewią :wink: Należy pamiętać, że na kiełkowanie czeka się cały rok - czyli wysiewamy i zapominamy, że wysialiśmy :wink:
Obrazek

Drugie zdjęcie to roczna puszkinia, która wykiełkowała rok temu - wygląda jak szczypiorek :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
nena08
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2648
Od: 8 lut 2012, o 10:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Puszkinia cebulicowata

Post »

Moja puszkinia rozsiewa się na całej rabacie. W tym roku muszę trochę ograniczyć ilość wysiewanych nasion.
Odmiana Alba.


Obrazek



Obrazek
Awatar użytkownika
aneczka1979
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7715
Od: 14 cze 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Puszkinia cebulicowata

Post »

Mam je pierwszy rok. Powoli zaczynają spektakl. Jestem ich bardzo ciekawa.

Obrazek
Awatar użytkownika
Rennni
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1185
Od: 22 lip 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Czechy środkowe

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Puszkinia już ma kwiaty.
Jesienią 2013 kupiłam cebulę śnieżnikow, jedna cebula była jakaś inna, posadziłam oddzielnie i wzrósła puszkinia.
W tym roku są cztery...piękne puszkinie ;:215
Kupiłam i nowe białe ale ladniejsze są niebieskie...

Obrazek

Obrazek
Przepraszam za błędy w tekście, ale ja nie jestem z Polski, czytam i rozumiem ale nie mogę napisać tekst ... piszę tylko przez online tłumacza ;-)
Awatar użytkownika
sawczenko
200p
200p
Posty: 235
Od: 12 lip 2013, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Moje gangreny są na tym samym etapie co u aneczka1979. Nieśmiało pokazują się kwiaty. Do tego w tamtym roku je przesadzałam pod koniec kwitnienia i pewnie się trochę obrażą w tym roku. Na razie liści dużo i ze dwa kwiatki :roll:
Awatar użytkownika
tu.ja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8927
Od: 21 lip 2008, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Elbląg

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

U mnie dopiero zaczynają kwitnąć:

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
jarha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2632
Od: 17 lip 2014, o 23:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: skraj Jury Krakowsko-Częstchowskiej

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Mam i ja :tan


Obrazek
Pozdrawiam, Halszka
Mój ogród niepokazowy Cz.2
beattabo
50p
50p
Posty: 96
Od: 19 sie 2014, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Moje już kończą kwitnienie.

Obrazek
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Oglądam te Wasze cuda, bo dziś kupiłam cebulki puszkini w Aldim (może ktoś z was kupował w tym sklepie? ciekawa jestem, czy dobrze rosną), może wieczorem je wsadzę do gruntu. Cieszę się na ten zakup, bo już wiosną zachwyciły mnie te kwiatki, a nigdzie tzn w żadnym sklepie nie mogłam trafić na kwitnące w doniczkach.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Widzę, że nikt nie zagląda do tego wątku a ja mam pytanie: jaka jest różnica między puszkinią a cebulicą (może ktoś ma obie te roślinki, bo na zdjęciach wyglądają "tak samo", a jaka jest prawda?).
Awatar użytkownika
sauromatum
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1706
Od: 18 maja 2010, o 08:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Ninia, kwiaty tylko na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo :wink: Z reguły różnica jest w kolorze - ale jeśli byłyby to odmiany zbliżone kolorem to są inne cechy różniące :wink: Puszkinia wygląda jak mały hiacynt, ma dużo kwiatków na pędzie, cebulica ma kwiatków kilka. Pojedyncze kwiatki z bliska również zupełnie inaczej wyglądają - cebulica ma u nasady każdego płatka pręcik, który rośnie luzem, puszkinia ma pręciki otoczone takimi małymi płatkami, tworzącymi jakby koronę, nie ma pręcików luzem jak u cebulicy. Co ciekawe, znalazłem jakiś artykuł o puszkinii, pierwszy lepszy na necie i jakie mamy tam główne zdjęcie? białą cebulicę... Śmieszy mnie to i dziwi, że ktoś opisuje roślinę po czym daje zdjęcie zupełnie innej rośliny - widocznie kompletnie rośliny nie zna a do tego wprowadza w błąd innych...
W grafice na necie można znaleźć z bliska kwiaty puszkinii i cebulicy - więdząc na co patrzeć bardzo łatwo załapać różnicę :wink:
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Dzięki za super-szczegóły, więc warto chyba bym kupiła sobie cebulki cebulicy, bo puszkinię już wsadziłam we wrześniu (dopiero zakładam ogród). Nad zakupem cebulicy bardzo się zastanawiałam, ale w mojej książce na temat cebulowych jest moim zdaniem to samo zdjęcie-identyczny kolor kwiatów, ich wielkość i kwiatostany również- widocznie to o czym ty pisałeś-ktoś coś tam widział i słyszał ale nie do końca.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Puszkinia cebulicowata (Puschkinia scilloides)

Post »

Ninia, sa różne cebulice - syberyjska, hiszpańska zwana również hiacyncikiem hiszpańskim. Mamy na forum wątki na ich temat. Zarówno puszkinie jak i cebulice bardzo się rozsiewają. To dobre rośliny do naturalizacji pod krzewami, drzewami.
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”