Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
misia2x
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 lip 2017, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (F. elastica) - formowanie (cięcie, przycinanie)

Post »

Witam Jestem nowa na tym forum
Mam pytanie Czy widział ktoś kiedyś takiego fikusa? Te trzy widoczne kolory rosną z jednego pnia Dostałam ten kwiat od znajomych, stał przez jakiś czas na niezamieszkanym mieszkaniu i był tylko od czasu do czasu podlewany W sumie wygląda całkiem nieźle ale nie spotkałam jeszcze fikusa z całymi białymi liśćmi Czy to normalne czy może jakaś mutacja?


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

W przypadku praktycznie wszystkich roślin odmian 'variegata' jest taka możliwość. Białe liśćie nie biorą udziału w procesie fotosyntezy, więc ten jeden pień można go określić mianem pasożyta.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chciałabym odświeżyć wątek choc nie wiem czy dotyczy akurat mojego fikusa. Mam jednak nadzieje ze ktoś odpowie. Zakupiłam dziś fikusa i zastanawiam się czy należy go od razu przesadzić? Ziema chyba głównie torf, aktualnie jest wilgotna. Po odparowaniu z folii - stał zapomniany w markecie - z ziemi wyleciało kilka muszek (czarne małe muszki). Doniczkę ma chyba dobra jeśli chodzi o wielkość ale nie wiem czy ziemia nie jest do wymiany (pewnie nie ma drenażu na dole). Jeśli wiec wymieniać ziemie to na jaka? Bo czytałam już o co najmniej 3 opcjach:
1) ziemia uniwersalna z piaskiem (nie wiem w jakich proporcjach)
2) ?ziemia bazowa może być np. dla palm a torf jako dodatek? (tez brak proporcji)
3) ziemia uniwersalna dobrej jakości z domieszka perlitu (jak wyżej brak proporcji)
Prawdę mówiąc nie mam pojecia która mieszankę zastosować. I ogólnie mam problem nie tylko z fikusem - czy od razu po zakupie przesadzać kwiaty?

Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Każdą roślinę przesadzasz po zakupie.
Jeśli chodzi o mieszankę, opcja 3 (w proporcji ok. 3:1) + na dno doniczki dobrze dać drenaż z keramzytu.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Dziekuje, rozumiem ze zmieniam mu ziemie i do tej samej doniczki? Jak poznać dobrej jakości ziemię uniwersalną? Można go wstawić osłonkę czy musi mieć przewiew? A może przesadzić go do doniczki glinianej/ceramicznej z dziurk?? Czy perlit to to samo co agroperlit? Czy perlit ma mieś jakąś konkretną frakcję, bo znalazłam różne?
A czy czarne plamki widoczne na drugim zdjęciu to uszkodzenie mechaniczne czy coś go podjada? Roślina ma kilka ?zadrapń? na liściach, widać że ktoś niespecjalnie się nim przejmował :(
Poczytałam o fikusach i mam wrażenie że są bardzo trudne w uprawie - to nie dotykanie ich i nie przestawianie trochę mnie przeraża.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Ziemia uniwersalna/do roślin zielonych, byle nie najtańsza.
Perlit = agroperlit. Względnie żwirek o frakcji 2 - 4mm. Mieszasz w proporcji ok. 3:1.
Żadnej osłonki, doniczkę postaw na podstawce.
Fikusy sprężyste akurat nie są aż tak wrażliwe, jak benjamina. Jedynie 'Tricolor' potrzebuje więcej światła od odmiany zwykłej zielonej. Czyli blisko okna, jeśli nie jest to południowe.
Plamki to uszkodzenia mechaniczne.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Chciałam dziś kupić agroperlit i ziemię, niestety agroperlitu w marketach budowlanych nie widzieli :/ Natomiast ziemię polecano mi do Juk, Palm i Fikusów firmy na literę C. Na razie nie kupiłam nic bo sama nie wiem, czy lepiej jakąś zwykła ziemię ogrodową, czy tą dedykowaną, a jeśli dedykowaną to dodawać perlit czy nie?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Zawsze dodajesz do ziemi rozluźniacza, ile to zależy od samej ziemi, zwykle powinno wystarczyć proporcja ok. 3:1. Ziemia do fikusów to w zasadzie ta sama ziemia uniwesalna tylko pod inną nazwą. Do fikusów najlepiej dać lekką ziemię próchniczno - torfową.
Jak nie perlit, to kup zwykły żwirek kwarcowy (2 - 4 mm) w sklepie akwarystycznym/mikro zoo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
esia
50p
50p
Posty: 58
Od: 27 kwie 2014, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Czarna magia to dla mnie :/ perlit po prostu zamówię, ale te ziemie maja po prostu nazwy: uniwersalna, do magnolii, do róż, do palm/dracena/juk, do paproci itd... nie mam pojęcia która jest próchniczna, która torfowa, a która gliniasta. Próbowałam czytać na opakowaniach ale niewiele tam piszą tylko same och i ach :( wiem ze nie możemy na forum polecać konkretnej firmy i nazwy ale o ile byłoby to prostsze dla żółtodziobów.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Kup zwykłą do roślin zielonych, np w Castoramie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klaudia_sz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 mar 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Cześć, dorobiłam się nowego fikusa w swojej kolekcji. Wychodził nowy liść, więc parę dni wstrzymałam się z przesadzeniem, nie od razu po zakupie. Teraz już przesadzony w doniczkę z otworami w mieszankę ziemi dla roślin zielonych i perlitu z warstwą keramzytu na dno. Rośnie blisko okna od strony zachodniej. Jeden z liści podczas przenoszenia ze sklepu lekko się ułamał. Zauważyłam, że on i inne liście zaczynają brązowieć. Co może być przyczyną? To jakaś choroba grzybowa? Z góry dziękuję za pomoc!

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Mógł być wcześniej przelany. Jak kupowałaś w markecie to jest to bardzo prawdopodobne. W jakim stanie były korzenie?
Najlepiej na razie przyciąć zmiany do zdrowej tkanki i zrób oprysk preparatem grzybobójczym. Zmiany mogą się powiększyć, wtedy odetniesz liście przy łodydze.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Lenixon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 lip 2023, o 10:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ficus elastica 'Tricolor' - pielęgnacja, problemy w uprawie

Post »

Witam, na moim fikusie zauważyłam takie plamy. Kupiony 3 tygodnie temu i zostawiony u brata. Teraz od tygodnia u mnie i został dopiero przesadzony. Nie zwróciłam uwagi czy takiego go odbierałam
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”