Awokado - uprawa z pestki

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Przyznam, że trochę mnie zdziwiły Wasze informacje o nawozie, bo o ile proporcje składników mogą być nie takie, jakie potrzebuje awokado, to chyba nawóz nie zakwasza podłoża? Moje awokado rosną w podłożu dla rozsad warzywniczych, więc nie jest to kwaśny odczyn.

Zapomniałam jeszcze dodać, że właśnie jak rozpoczęłam dożywianie tym nawozem do cytrusów, to kolejne liście zaczęły już rosnąć normalnie wybarwione, ale może to zbieg okoliczności.
Co myślicie o "domowym" dokarmianiu awokado, czyli np roztworem drożdży?

Muszę pomyśleć w co je porozsadzać. Może je porozdaję, a sobie zostawię tylko jedną sztukę. Zasadziłam tyle, bo czytałam o problemach z uzyskaniem choć jednego egzemplarza rośliny, a mi wyrosły wszystkie. To się chyba nazywa klęska urodzaju :wink:
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Niktosia, zadam Ci proste pytanie. Czy Awokado jest warzywem, jak np. marchew?
Nie, awokado to drzewo więc potrzebuje nawozu z przewagą azotu. Podobnie cytrusy, chociaż to nie na temat wątku, potrzebują ściśle określonego nawozu. To, że na razie się jakoś sprawdza w ich przypadku, nie wiadomo czy nie odbije się negatywnie za jakiś czas.
Zasada jest prosta, do roślin typowo zielonych, doniczkowych używamy nawozu uniwersalnego albo pod nazwą do roślin zielonych, czyli musi być z przewagą azotu. Do roślin kwitnących, do kwitnących, do roślin kwaśnolubnych nawozu dedykowanego do tej grupy roślin.
Nie można używać pierwszego z brzegu nawozu... Podobnie tyczy się jakiś domowych wynalazków - drożdży????
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Norbert76 dziwię się Twojemu zdziwieniu w sprawie drożdży :wink: bo to właśnie tu na tym forum w wielu różnych wątkach dowiedziałam się, że warto różne rośliny (ozdobne i "spożywcze") podlewać roztworem drożdży, bo zawierają m.in. potas i fosfor.
Kupię coś azotowego i będę zasilać. Dzięki za wszystkie informacje.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18740
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Oczywiście, że się dziwię bo w dzisiejszych czasach mamy tak szeroki wybór nawozów, że nie ma zupełnie potrzeby kombinować na bazie jakichś domowych wynalazków.
Nawozy dostępne w handlu, oczywiście mówimy o nawozach mineralnych, nie Biohumusie który jest za słaby, mają odpowiednie stężenie podstawowych pierwiastków. A co do domowych metod, to nie wszystkie zadziałają u każdego, dlatego do takich trzeba podchodzić z dużym dystansem, nawet jeśli znajduje się one u nas na forum ogrodniczym.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ja nie napisałam że nawóz zakwasza podłoże, skąd takie info?
Mnie chodziło bardziej o skład nawozów, że specjalistyczne do różnych roślin mają różne stężenie. I można zginąć na szali próbując dobrać nie ten nawóz co potrzeba do innej rośliny. I albo niedozywos albo spalisz albo cos zablokujesz.

Drożdże są starą sprawdzoną metodą i działają ale ja bym się bała w doniczki, bo lubi zajechać. Próbowałam i dziękuję. Robi się też często na tym pleśń szczególnie w przypadku awokado gdzie się cały czas walczy o wilgotność. Na działce spoko ale w doniczkach fujka.

A co przesadzanie to możesz w jakieś wiaderka nawet, myślę że będą się czuć w tym całkiem nieźle.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Cześć!

Byłam dumna ze swojego awokado, dopóki nie przejrzałam wątku i nie obejrzałam Waszych! :D
Ale chciałam dopytać o Wasze doświadczenia i rady związane z cięciem awokado. Chciałabym moje uformować w ładnie rozgałęzione drzewko. Moje awokado ma drugi rok. Przycinane było dwukrotnie w pierwszym roku. Za pierwszym razem się rozgałęziło, za drugim zahamowało wzrost. W tym roku nie przycinałam (i chyba się z tym wstrzymam do wiosny). Jakie są Wasze doświadczenia związane z przycinaniem? Czy nie zajmujecie się tym i puszczacie swoje awokada w górę?


Obrazek
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Jak na 2 lata to małe masz awokado. Moje miało w tym czasie już z 1,5m albo więcej. Aktualnie moje mają ponad 3 lata i spokojnie dobiły by 3m na koniec sezonu ale muszę ucinać bo się w szklarni nie mieści.
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Bo jak było przycięte to jak może być duże?
Mnie zawsze po cięciu awokado podupadało dlatego zrezygnowałam z tego.
Moja koleżanka za to tnie non stop A nawet nie tyle co tnie A uszczykuje czubki i ma tak rozgałęzione że aż pytałam czy to aby na pewno awokado. Zrobię kiedyś foto bo to ciekawie wygląda.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Niby spotkałam się z opinią, ze cięcie awokado nie sprawia mu problemów, ale z moich doświadczeń też wynika co innego. Znosi je, ale raczej nie bardzo lubi ;)
Chętnie bym zobaczyła zdjęcie awokado Twojej koleżanki. Jestem bardzo ciekawa jak je tnie i jaki jest efekt :)
Awatar użytkownika
Grigor
500p
500p
Posty: 566
Od: 31 sie 2017, o 21:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

@Foxowa mimo 2 krotnego cięcia to awokado powinno mieć min 1m.
Awatar użytkownika
nicktosia
100p
100p
Posty: 168
Od: 9 sie 2014, o 21:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Foxowa przepraszam, jakoś tak z rozpędu napisałam z tym zakwaszeniem podłoża w liczbie mnogiej :wink:
A co do zapachu, to używam drożdży tylko latem, kiedy rośliny "mieszkają" na balkonie, więc wtedy nic nie czuję. Robię też na tyle duży roztwór, żeby całe drożdże wniknęły w ziemię, zamiast się na niej osadzać, wtedy nie ma problemu z pleśnią. ;:3
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Ok, już myślałam, że napisalam nieswiadomie jakieś głupstwo i nawet o tym nie wiem.
Roztwór drożdży się powinno chyba rozcuenczyc jeszcze 10 krotnie jak pamiętam. Ogólnie drożdże z cukrem to świetna odżywka,ale w ogrodzie. Ale co kto lubi.

A że wzrostem różnie to bywa ;)
rakumr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 27 wrz 2020, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Awokado - uprawa z pestki

Post »

Witam. Nie chciałem zakładać nowego postu skoro w tym tak wiele napisano o awokado.
Czy ktoś z Was moze mi podpowiedzieć co dolega mojemu awokado?
Roślina ładnie rosła i nagle liście zaczęły wyglądać jak sparzone ...
Będę wdzięczny za podpowiedź

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”