Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Drzewa owocowe
Awatar użytkownika
toolpusher
500p
500p
Posty: 543
Od: 5 maja 2017, o 12:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Jasło - winne klimaty

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Dajcie malinom czas. Czasami malina nie wybija z kikuta tylko od korzenia. Jak jest głęboko posadzona i dodatkowa susza to zanim przebije się na powierzchnię to minie trochę czasu.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Można delikatnie rozgarnąć ziemię i zobaczyć czy coś wybija.
U mnie na agrowłokninie maliny letnie i jesienne odbijają drugi raz bo pierwsze małe odrosty mrozy upaliły. Plusem jest że zamiast 2-3 pędów wybijają dużo większą liczba odrostów.


Obrazek

Maliny które były przesadzone w inne miejsce jesienią (sadzone rok wcześniej jesienią 2018r ale miejscówka okazała się nieodpowiednia)" a wiosną podsypane obornikiem końskim i ziemią żeby nie przemarzły korzenie (musiały przebić się przez dodatkowe 7-10cm) też już są na powierzchni ale są dwa razy mniejsze niż te na czarnej agro.

PS. W tamtym roku też czekałem długo na pokazanie się malin jesiennych. Wyrosły tak późno że nie zdążyły dojżeć.
Pozdrawiam Paweł
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Posadzona z gołym korzeniem ruszy trochę później niż już ukorzeniona albo sadzona z doniczki
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3788
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Lub nie ruszy w ogóle.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
naoomi
100p
100p
Posty: 104
Od: 5 sty 2015, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wichrowe wzgórze - świętokrzyskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Wszystkie sadzonki były doniczkowane. Wszystkie rosną w jednym rzędzie i są tak samo podlewane. Malina żółta wybiła nowe pędy z ziemi i puściła pąki na pędzie z zeszłego roku jest już cała zielona. Malina polana została przycięta bo zeszłoroczne pędy na czubku były zeschnięte, do tej pory nie wypuszcza pąków i nowych pędów. Chyba rozgarnie ziemię i sprawdzę co się dzieje.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Ja część malin miałem sadzone z małych doniczek i niektóre odmiany po upaleniu przez przymrozki odbiły i mają 5cm a inne dopiero minimalnie pokazały liście.

Żółte odmiany są zdecydowanie największe (mam ich 3 rodzaje)
Pozdrawiam Paweł
adam_k27
200p
200p
Posty: 265
Od: 21 kwie 2020, o 07:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie, okolice Rzeszowa

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Dwa lata temu sadziłem maliny z gołym korzeniem na jesieni i potem na wiosnę ruszyło zaledwie 3 z dziesięciu posadzonych. Zalecano mi czekać ale w końcu wykopałem sadzonki i okazało się że z 7 które nie ruszyły tyylko jedna miała żywe korzenie - ta wróciła do ziemi. Dosadziłem potem kilkanaście nowych z gołym korzeniem na wiosnę i chyba tylko 1 czy 2 się nie przyjęły. Potem uznałem ze jak na moje ogrodowe potrzeby przerzucam się na doniczkowane i dosadzanie różnych interesujących odmian. Z doniczkowych nie zdarzyło mi się aby coś się nie przyjęło.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Też w tamtym roku sadziłem doniczkowane tym bardziej że pod koniec pazdziernika były przecenione z 15zł na 1,5zł. Dzięki temu mam 18 różnych odmian letnich i jesiennych.

U mnie wszystkie maliny się przyjmowały, nawet te z gołym korzeniem.

W miejscu z którego wykopałem maliny aby przesadzić je w inne miejsce teraz na wisnę wyrastają gdzieniegdzie młode maliny (zostały pewnie jakieś małe korzonki).
Pozdrawiam Paweł
Olek123
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 23 kwie 2018, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

W moim przypadku maliny z gołym korzeniem sadzone jesienią przyjmowały się w 50%. Z donicy do tej pory 100% jednak tylko 3 posadziłem do tej pory.
Darko52
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 925
Od: 17 sie 2014, o 20:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Woj. wielkopolskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

brodus. Tych 18 odmian, to w jednej szkółce mieli?
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Niestety nie.
Część kupiłem w Instytucie Sadownictwa w Brzeznej. Mają sporo odmian kupowałem w sierpniu 2019 i płaciłem ok 4-5zł za sadzonkę. Pozostałe kupiłem na przecenie w Leroy Merlin. I jakieś pojedyncze sztuki przy okazji zakupu borówki i porzeczek. Wszystkie były w doniczkach z pięknie rozbudowanymi korzeniami.

http://www.brzezna.pl/malina-rubus-idae ... any-malin/

W Brzeznej mają 14 odmian ale trzeba się dopytać co jest bo niestety 3 które mnie interesowały nie były dostępne. Mają też ciekawe odmiany jeżyn.
Pozdrawiam Paweł
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7583
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Brodus, właśnie przeglądałam ofertę z Sadowniczego Zakładu Doświadczalnego w Brzeznej. Zainteresowały mnie trzy odmiany jesienne Poemat, Polonez i Polesie (w doniczkach , in vitro). Polka się pochorowała, zanika, zostało mi tylko parę krzaczków Polany. Czas najwyższy posmakować nowości. Właściwie to chciałam się zapytac, czy kupowałeś w Brzeznej przez internet czy byłeś osobiście. Jeśli przez net, to jak u nich z realizacją zamówień i jakością sadzonek?
Pozdrawiam! Gienia.
brodus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 671
Od: 12 lis 2019, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek, Kujawsko-pomorskie

Re: Maliny - kiedy ruszają wiosną?

Post »

Kupowałem z przesyłką (zadzwoniłem i podałem odmiany które chciałbym kupić), koszty przesyłki nie są duże.
Kupowałem w sierpniu kiedy były gorączki i odradzali mi ten termin.
Wysłali na moją odpowiedzialnoś. Krzaki w doniczkach nie były duże ale za to doniczka cała przerośnieta korzeniami.
Przez to że sadziłem początkiem września to nie zaowocowały ale za to teraz na wiosnę wypuszczają 5 i więcej pędów więc malin pojem ;-)

Mają też ciekawe jeżyny oraz duże sadzonki truskawek w doniczkach (koszt 1,2zł za sztukę)
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”