Czasy kiełkowania nasion poszczególnych roślin

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Listki na pewno będą zdobić, ale kwiatów myślę, że się nie doczekasz :)

Pozdro
Mutari
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2378
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Siew

Post »

Zakupiłam nasiona dzwonków, dzwonków karpackich, pierwiosnków, jeżówki, stokrotek i bratków. Większość z nich wysialam 2-3 tygodnie temu, niestety nie widzę aby coś mi wykiełkowało. Bratki szwajcarskie, które wysiałam jakiś miesiąc temu wykiełkowały mi tylko dwa, później gdzieś przeczytałam, że bratki do kiełkowania potrzebują ciemności. Czy są jeszcze jakieś kwiaty, które do kiełkowania potrzebują ciemności bądź jakiś innych specyficznych wymagań.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam, a czy to troche nie za późno na sianie kwiatów ??? Ale jeśli chodzi o te, które potrzebują ciemności aby wykielkowały to pierwszy raz słyszę.

Pozdro
Awatar użytkownika
cattleya
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1116
Od: 6 maja 2007, o 13:19
Lokalizacja: Łódź

Post »

Maturi Maakita pisze o siewie bylin i dwuletnich.
I moje róże http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... 74&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
I ogród http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=2&t=21086" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2378
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

I według znanych mi informacji to dobra pora, tak?
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Dla roślin dwuletnich przeważnie zalecany jest jako termin siewu maj - czerwiec, więc wysiałaś o bardzo właściwej porze :D Dla bylin to chyba też dobry termin.
Jeżeli nasiona potrzebują specjalnych warunków do wzejścia, to producent zazwyczaj podaje je na opakowaniu.
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

A jednak :) Właśnie zakwitły nasturcje :)
Mój ogród.
Pauzalka
Jolcia
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 38
Od: 13 sie 2007, o 16:55
Lokalizacja: miły zakątek Polski

Post »

Nie wiem, co wysiałaś, ale ja często "spóźniam" się z sianiem. Wakacje sprzyjają wariacjom w ogrodzie, więc czemu nie eksperymentować. Popieram opinię, że lepiej mieć choć listki zielone niż gołą ziemię. Cieszę się z Tobą nasturcjami. Moje też kwitną, w skrzynce na balkonie, tworząc kolorową roletę w ukochanym kąciku robótkowo-czytelniczym.
Oj MUTARI, nie daj się smutkowi i pesymizmowi. A gdzie wiara w potęgę przyrody?! :P Pozdrowienia. J.
dobroć powraca
Awatar użytkownika
Pauzalka
500p
500p
Posty: 587
Od: 15 wrz 2006, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowsze

Post »

Mutari pisze:Listki na pewno będą zdobić, ale kwiatów myślę, że się nie doczekasz :)

Pozdro
Mutari
Po spóźnionych nasturcjach doczekałam się również groszków pachnących :o pnącza nie są może okazałe, ale ładnie zdobią ogrodzenie i kwitną :D

Pozdrawiam wszystkich niedowiarków oraz ryzykantów :wink:
Mój ogród.
Pauzalka
koral
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 lis 2007, o 19:33
Lokalizacja: Łódź

Sianie nasionek

Post »

Kupilem na alledrogo nastepujace roslinki (w postaci nasion):
20szt dziwaczek jalapa (mirabilis jalapa)
100szt pantofelnik (calceolaria)

Jak z tym postepowac aby miec dobre efekty hodowlane?
Ile nasionek do 1 doniczki i jak duzej? Jakie podloze?

To samo dotyczy aturi (desmondium motorium), ale tutaj podany byl sposob: nasionka przetrzec piaskiem aby usunac woskowata osionke, zanurzyc w letniej wodzie. Wode zmieniac co kilka godzin. Po 24h nasionka zapakowac w wilgotna gaze a nastepnie przykryc folia z otworkami. Gdy napecznieja i stana sie jasniejsze (2-5dni) wsadzic do doniczek. W podlozu do wysiewu i pikowania (torf z piaskiem) zrobic otwory glebokosci 1cm i po 1 ziarenku do otworu.

Ile otworow w doniczce, jaka duza doniczka?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Sadzenie z nasionek

Post »

Co do aturi doniczka o średnicy 12 cm i max 4 nasiona lub doniczka o średnicy 4 cm i jedno nasionko(bardziej praktyczna metoda) nie ma konieczności pikowania przesadza się dopiero starszą siewkę. :D :D :D
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Co do mirabilis jalapa czyli dziwaczka, to nie ma problemów z wysiewaniem. Możesz je wysiać do skrzynki albo pojedynczo do doniczek 9 x 9. Ziemia uniwersalna. Nie trzeba moczyć nasion przed siewem.
Pozdrawiam. Małgorzata
ikolak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 lip 2007, o 11:23

Post »

Podczepię się pod temat, zeby nie robic bałaganu.
Również jestem na etapie wysiewania nasionek.
I z tym wiąże sie moje pytanie.
Mam nasiona roślin stosunkowo egzotycznych jak (eukaliptus, bananowiec, kawa, pachypodium, papaja, orzech ziemny).
O ile orzech ziemny i eukaliptus nie potrzebują potwornego ciepła, to z pozostałymi 4 gatunkami mam dylemat.
Zrobiłem im taką "szklarenke". Obrócone bokiem akwarium na parapecie i z kartonu taka nakładka, która częściowo je zamyka i zbiera gorące powietrze znad grzejnika. Termometr wskazuje tam w ciągu dnia 20-32oC, zas ziemia w doniczce ma około 21-22oC. Szklarenka jest na oknie wschodnio-południowym.
Jest jednak jeszcze opcja położenia doniczek na grzejniku, i wtedy mogę liczyć na 28-30oC dla ziemi w doniczkach, ale słońca malutko.
Pytanie brzmi, która lokalizacja będzie lepsza. Czy same nasiona potrzebują słońca czy dopiero siewki. Proszę o pomoc.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”