Skrzyp - jak z nim walczyć ?Jakie opryski są skuteczne?

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Clear
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 11:31
Lokalizacja: Tarczyn/Rembertów

Skrzyp polny w ogórdku-jak się go pozbyć ?

Post »

Wyrasta dosłownie wszędzie. Jak siałam warzywa nie było go widać a że działkę mam pierwszy rok nie wiedziałam że w ogóle jest. Teraz jak powschodziło większość warzyw mam prawdziwe utrapienie. Wyrywanie nie pomaga bo korzenie są bardzo głęboko a nawet jak mi się uda wyrwać wyrasta w innym miejscu. Nie mam już siły z tym walczyć a pryskanie chemią nie bardzo mi się uśmiecha kiedy on rośnie między warzywami :roll: Jak sobie z nim poradzić ?
Awatar użytkownika
asiula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1749
Od: 27 mar 2008, o 10:18
Lokalizacja: mazury

Post »

nie chce cię martwić, ale strasznie ciężko jest się go pozbyć... :( nawet takie silne środki jak roundap go nie ruszają... :( ale wpisz w wyszukiwarce skrzyp i na pewno znajdziesz jakieś odpowiedzi na to pytanie
powodzenia
Awatar użytkownika
Clear
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 11:31
Lokalizacja: Tarczyn/Rembertów

Post »

No własnie było pryskane tym środkiem punktowo ale to cholerstwo wyrasta w innym miejscu :evil: przeszukałam już forum ale nie znalazłam nic ciekawego :roll:
Awatar użytkownika
KaeR
1000p
1000p
Posty: 1051
Od: 10 maja 2007, o 18:09
Lokalizacja: Zgierz
Kontakt:

Post »

Witam.

Skrzyp najlepiej rośnie w kwaśnej glebie, można spróbować odkwasić glebę stosując np. wapnowanie.
Wyrywanie jest mało skuteczne ponieważ podziemne części skrzypu mogą sięgać nawet 2 metry
Oprysk środkiem STARANE w dużym stężeniu daje w dobre efekty.

Pozdrawiam, Krzysztof.
Awatar użytkownika
Clear
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 11:31
Lokalizacja: Tarczyn/Rembertów

Post »

Dzięki :) ale z pryskaniem muszę poczekać przynajmniej do jesieni , teraz kiedy rosną warzywa nie bardzo mogę cokolwiek zrobić.
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Rośnie na glebach podmokłych,ale niekoniecznie kwaśnych.Na kwaśnych oczywiście też chętnie rośnie.Obok mojego osiedla sa nieużytki bardzo piaszczyste i suche,a skrzypu zatrzęsienie.
Ja nie mam kwaśnej-była badana,a ze skrzypem walczę od lat.
Tam gdzie rosną warzywa i kwiaty skrzypu obecnie nie ma,ponieważ często się tam "grzebie " w ziemi.
Wszędzie piszą,że nie należy urywać kłączy,ponieważ wyrasta jeszcze więcej roślin,ale nie wiem jak można nie urwać skoro korzeni się podobno na głębokość 3 m. Ja zaobserwałam, że po przycięciu owszem odrasta ,ale jakby słabszy,a w końcu przez napowietrzanie i spulchnianie gleby zanika. Niestety przez brak czasu i sił zauważyła,że tam gdzie posiałam trawę zaczął wyrastać,ale koszę go i się nie przejmuję. Nie traktuję tej posianej trawy jak trawnik,a więc nie nie dbam o jego napowietrzenie, a skrzyp rozsiewa się także przez zarodniki z działek sąsiednich i z drogi.
Jest taki środek w granulkach dosyć skuteczny,ale nie do końca wytępił cały skrzyp.
Nie pamiętam jak się nazywa,ponieważ mam opakowanie na działce,ale coś podobnie do Casoron.Może ktoś z forumowiczów zna ten środek i poda prawidłową nazwę. Ja podsypywałam odrobinkę tuż przy łodyżce każdej choinki.
Przez parę lat sąsiednią działką zajmowali się rodzice właściciela,którzy kiedyś mieli ogrodnictwo. Co tydzień systematycznie motyczką haczkowali całą działkę(.Wtedy jeszcze cała działka była obsiana kwiatami i warzywami,a nie obsypywana korą czy torfem).Tych chwastów
w ogóle nie zbierali. Tłumaczyli nam ,że takie postępowanie wyeliminuje najtrwalsze chwasty przez jeden zezon. W jakimś starym Działkowcu także o tym czytałam.Jak jeszcze go nie wyrzuciłam to postaram się we fragmentach przepisać artykuł.
Awatar użytkownika
Clear
50p
50p
Posty: 55
Od: 20 mar 2008, o 11:31
Lokalizacja: Tarczyn/Rembertów

Post »

Będę bardzo wdzięczna :) i dziękuję za wszystkie rady. Widzę że czeka mnie dosyć cięzka walka ze skrzypem :?
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Post »

Chyba jedynym dość skutecznym środkiem na skrzyp jest chwastox [ale nie wiem który, jest kilka typów, trzeba poczytać w ulotce o wrażliwości chwastów]. Choć nie wiem czy da radę kłączom... Roundup itp. sobie darujcie, bo na pewno go nie zwalczy. Najlepiej opryskaj nim po zbiorze warzyw, na dobrze wyrośnięte "choinki".
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Nie ma skutecznego preparatu na skrzyp. :(
Najlepiej radzi sobie z nim Starane, ale za to na następny rok skrzyp rośnie bujniej.

Najskuteczniejsza metoda, to częste napowietrzanie, przegrzebywanie ziemi, i przyzwyczajenie się do niego.
Ja go urywam, gdy już za bardzo rzuca mi się w oczy, i nie przejmuję się.
Z urwanych skrzypów robię gnojówkę, i jest przyjemne z pożytecznym.
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Należy niszczyć zielone części,aż z głodu padnie.Wapnowanie nic nie da, bo korzenie
skrzypu sięgają ponad 2 m w głąb.Zanim wapno dotrze na taką głębokość w cieżkiej
gliniastej ziemi,można ze starości umrzeć.
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4259
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
alicia
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 2 cze 2008, o 00:33
Lokalizacja: Somerset

Post »

Z moich doświadczeń z tym chwastem jest jedyna rada - cierpliwość!! parę lat temu zakładałam na lekko opadającym zboczu nowe nasadzenia irgi płożącej niestety było bardzo zarośnięte skrzypem polnym / ogród tworzyłam na byłym polu/ niestety na początku wydawało mi się że cały skrzyp usunęłam idealnie ale niezadługo pięknie wyrósł na nowo postanowiłam więc powalczyć z nim innym sposobem Roundup!! każdą roślinkę skrzypu smarowałam pędzelkiem po kolei /wymaga benedyktyńskiej cierpliwości/ ale się opłaciło bo od paru lat mam święty spokój z tym chwastem , muszę się przyznać że ten sposób podejrzałam zwiedzając kiedyś piękny prywatny ogród skalny , na moje pytanie w jaki sposób udaje się właścicielce utrzymać tak idealnie wypielęgnowany skalniak powiedziała mi że robi to właśnie tak!!powodzenia , pędzle w dłoń!!
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

A malowałaś rozcieńczonym,czy takim bardziej stężonym Roundupem?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”