Sadzenie,przesadzanie Rhododendrona

Różaneczniki (rhododendrony), azalie, wrzosy i inne kwaśnolubne
ODPOWIEDZ
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Dopytuję sie tak o tą folię, bo przy temacie borówek, które też lubią kwaśną ziemię, to polecają folię, by za szybko nie mieszała się zwykła ziemia z kwaśną.
No i się zastanawiam, czemu przy borówkach bez folii ziemia może się mieszać (a konkretnie pH może się mieszać) a przy rh już się mieszać nie będzie :)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Coś Ci już wcześniej powiedziałam co sadzę o uprawie rh w ogrodzie gdzie jest wysokie pH :D Nie obejdzie się bez pilnowania. No i raczej nie chodzi o mieszanie ziemi lecz o bardzo wiele procesów, które wpływają na pH i możliwość pobierania składników mineralnych, tu masz namiastkę 'gleboznawstwa' http://www.horticentre.pl/uploads/ipdis ... 939681.swf
A co do porównania borówki z rh...popatrz na obrazek wyżej, jak sądzisz dlaczego rh wytrzyma takie nasadzenie (prawdopodobnie nawet znakomicie się czuje w takim spróchniałym korzeniu pod warunkiem zapewnienia wilgoci) a borówka zaraz padnie?
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Zaraz oberwę.... ;)
Dobra, posadzę bez folii, będzie na Ciebie ;) (żart oczywiście)
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

no nie :D każdy w swoim ogrodzie robi co chce.
A mówiąc poważnie i tak trochę laickim językiem naprawdę nietrudno sobie wyobrazić co się stanie, jeśli masz ziemię o pH np 7, wykopiesz dołek na jedna roślinę, wsypiesz do niego ziemię o pH np4,5 i posadzisz różanecznika. Jak długo pH będzie niskie?
Folia pewnie się sprawdzi, dla mnie to jak posadzenie w doniczce, ale jest pewne niebezpieczeństwo - rh nie zniesie zalania korzeni, bo ma je wyjątkowo czułe na nadmiar wody. Chcesz żeby żona Cię pochwaliła to zrób duże, lekko wyniesione stanowisko z dobrą mieszanką ziemi i posadź kilka rododendronów (nie zapominając o sprawdzeniu korzeni po zakupie, bo prawie wszystkie maja zbitą bryłę korzeniową). Wtedy rzeczywiście dosyć łatwo można przypilnować pH, a z czasem na większym terenie pH staje się stabilne a Ty możesz poszaleć z nasadzeniami roślin kwasolubnych.
Monika H
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 13 maja 2010, o 13:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: pod-Poznań

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Witam, chcę przesadzić około 8-letniego rododendrona, jak szeroko i głęboko powinnam go wykopać (ziemia ani piaszczysta ani gliniasta), aktualnie rośnie lekko zduszony przy południowym murze, aczkolwiek jest całkiem sporych rozmiarów, myślę, że ma ok metr średnicy :)
z góry dziękuję za poradę
x-xm-a
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 4108
Od: 9 cze 2006, o 21:28

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

ten kilkunastoletni ma niewiele ponad metr wysokości, ale rósł na glinie, więc weź poprawkę głównie na głębokość bryły korzeniowej
Obrazek
emmi53
200p
200p
Posty: 434
Od: 20 sty 2010, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Super wątek. Po zbadaniu swojej ziemi pH 4 - piach , postanowiłam w przyszłym roku wsadzić kilka rododendronów. Po dostosowaniu się do tego co przeczytałam powinno się udać.
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re:

Post »

rose_marek pisze:
Rhododendrony nieźle zimują w donicach. Najlepiej w zacisznym miejscu, zdala od silnych wiatrów.
Mam pytanie w związku z tym. Kilka dni temu, podczas ściółkowania pod kilkunastoletnim różanecznikiem, odkryłem przypadkowo ukorzenioną gałązkę, odciąłem ją od macierzystej rośliny i posadziłem do doniczki. Korzeń nie był zbyt duży, można powiedzieć taka kępka kłaczków w rozwidleniu gałązki. Na razie trzymam doniczkę w zacisznym jak radzi Marek miejscu, jednak nie wiem czy pozostawić tak roślinę przez zimę, czy może dać do nieogrzewanej szklarni czy trzymać w garażu do wiosny. A może w ogóle mogłem pozostawić tą ukorzenioną gałązkę do wiosny na roślinie, no ale już się stało.
Fajny, bardzo interesujący wątek, tyle konkretnej wiedzy i doświadczeń :D

Pozdrawiam Tomek :wit
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tomku.., ja bym ją zadołował razem z doniczką w zacisznym miejscu, a na wiosnę wysadził w miejsce docelowe.
Możesz ją przykryć gałęziami ,np. ze świerka. Powinna ładnie przezimować.
Ale jeżeli korzenie tej sadzonki są za słabe, to może nie przetrzymać zimy. Ale powinno być ok ;)
Awatar użytkownika
piofigiel
1000p
1000p
Posty: 1495
Od: 11 lis 2009, o 17:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Dzięki Marcin za podpowiedź, przezimuję go na zewnątrz i zabezpieczę doniczkę tak jak mówisz.Obserwuję tą posadzoną gałązkę, trochę jakby 'osłabła' jednak życie w niej się jeszcze tli i niech tak pozostanie. W przyszłym sezonie, przykopię gałązki różnych odmian różaneczników i kiedy puszczą korzonki, postaram się w odpowiedniejszej porze oddzielić je od roślin macierzystych.

Pozdrawiam Tomek :wit
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Tomku, mam nadzieję, że przetrwa tą zimę :D
A co do odkładów, to myślę, że dwa sezony i powinno być ok :uszy
agatach
50p
50p
Posty: 57
Od: 20 sty 2012, o 14:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

A ja mam pytanie do Marka o tę amerykańską mieszankę zmielonej kory i końkiego obornika. Czy zmieszanie świezego obornika z przekompostowaną korą da ten sam efekt? I przy okazji bardzo dziękuję za wszystkie bezcenne rady na temat róż i rododendronów. To na prawdę bardzo sympatyczne , gdy ktoś ma ochotę dzielić się wiedzą, zdobywaną w końcu latami. Super!
pigwa2011
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 8 lut 2012, o 10:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Korzeń Rhododendrona i jak go wsadzamy

Post »

Przyznam szczerze, że ja tak w zeszlym roku zrobiłam, ale czy był to dobry zabieg okaże sie na wiosnę
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rhododendrony i azalie”