Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus) cz.2

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
eszkol
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 wrz 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Witam i zgadzam się z kety,wysiew hibiskusów/ketmii/syryjskich i ich dalsza hodowla jest bardzo łatwa.Wystarczy nasiona wysiać w doniczce w marcu,kwietniu na parapecie i pilnować lekkiej wilgotności.W maju kiedy już widać liść właściwy rozsadzić delikatnie każdą roślinkę do osobnej doniczki i pozostawić w ogrodzie w lekkim cieniu a później w słońcu ,pamiętając o podlewaniu.Ja wykorzystuję kubki po dużym jogurcie,bo są wysokie i stabilne,robię im kilka szczelin nożem na rancie denka i ścianki dla odpływu nadmiaru wody.Pierwsza zimę trzymam je w piwnicy,troszkę podlewam i na wiosnę w maju po zahartowaniu wysadzam do gruntu w docelowe miejsce.Można też zadołować rośliny układając je z doniczkami ukośnie w bruździe ziemi i całe przysypując ziemią tak jak róże pienne.Ziemia i śnieg najlepsza ochroną.Do gruntu sadzi się ketmie wiosną i wczesnym latem,aby dobrze się ukorzeniły,bryłę korzeniową dobrze jest obsypać korą a koronę krzewu związać sznurkiem/gałęzie są elastyczne i nie ma obawy złamania/,a na tak związane gałązki nałożyć tubę z kartonu ,która chroni roślinę jakby nie było z cieplejszych stron świata przed mroźnymi wiatrami i zimowym słońcem.Pozdrawiam.Gosia.
ewa1966
100p
100p
Posty: 108
Od: 26 sty 2009, o 13:56

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Bardzo dziękuję za informacje.Gosia a Ty masz piwnicę z oknem?,czy stoją w ciemności :?: W jakim czasie po posianiu zakwitnie?Pozdrawiam
eszkol
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 13 wrz 2011, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Mam piwnice z oknami w starym 100 letnim domu ,gdzie przechowuję różne rośliny,ale hibiskusy trzymam pod stołem,albo w ciemnej piwnicy razem z bulwami dalii i kannami.W okresie spoczynku mogą stać w ciemnym i chłodnym miejscu .Trzeba pamiętać o bardzo oszczędnym podlewaniu i to wszystko.Tak więc hibiskusy w doniczkach nie sprawiają żadnego kłopotu w zimie i można je upchnąć w kącie ,do którego światło nie dociera.Jeśli na przedwiośniu wypuszczą listki jeszcze w piwnicy trzeba przenieść je w miejsce z dostępem światła.Wyhodowałam już kilkadziesiąt hibiskusów z nasion i dosyć dobrze powtarzały cechy rośliny matecznej.Z roślin o kwiatach różowych były rośliny również o różowych kwiatach .Kwitnienia trzeba się spodziewać w trzecim roku uprawy, dokładnie nie pamiętam,czy któryś zakwitł wcześniej.Warto próbować,czas szybko leci.Pozdrawiam serdecznie.Gosia.
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

A już miałem zapytać jak postępować z nasionami, a tu gotowa odpowiedź dostałem kilka nasion z tegorocznej akcji.
Ofiarodawcom dziękuję!
Miałem wcześniej kilka ketmii ale poprzednia zima wszystkie mi załatwiła, obiecałem sobie koniec z nimi ale jak na akcji można było dostać to nie wytrzymałem i dostały następną szansę w moim ogrodzie. ;:333
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Też się skusiłam na wysiew ketmii syryjskiej bo zwolniło mi się miejsce na parapecie, przykryłam szybką i podlałam, niech rosną. Jesienią dostałam małe siewki od sąsiadki, przykryłam na zimę gałązkami świerkowymi i martwię się czy zimę przetrwały. Nie odkrywam jeszcze bo prognozy pogody nie są sprzyjające. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
IwonaJ
500p
500p
Posty: 581
Od: 9 lis 2012, o 18:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Właśnie pierwsze siewki się pokazały po 6 dniach od posiania.
clem3
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4979
Od: 8 lip 2014, o 15:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Blisko południa Polski

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Koniecznie muszę komuś pochwalić,że mój hibiscus z siewek pierwszy raz ma pączki ;:138 A ma już jakieś 4 lata. Nie mogłam uwierzyć własnym oczom ;:oj
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12221
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Obrazek
Awatar użytkownika
Gracjella
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1422
Od: 16 kwie 2014, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chińska róża(Hibiscus rosa-sinensis),cz.2-uprawa,pielęgnacja

Post »

Witam wszystkich zakochanych w hibiskusach :wit
Dojrzałam do hodowli tych pięknych roślin.Jednakże ze względu na ograniczoną powierzchnię, chcę uprawiać tylko hibiskusy ogrodowe, które będę trzymać na loggi.
Mam już nagrane kilka wymianek na wiosnę ;:108
A ponieważ jestem zielona w tym temacie, chętnie będę słuchać Waszych podpowiedzi :wit
Zapraszam do moich wątków:
Kwiaty w sercu; Kwiaty w sercu II Sprzedam, wymienię nadwyżki
Jeśli w Twoim ser­cu wy­rośnie kwiat- świat wokół Ciebie sta­je się ogrodem.
Awatar użytkownika
orlik z lasu
100p
100p
Posty: 167
Od: 21 sty 2015, o 19:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: wielkopolskie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Moje ketmie rozpoczynają swój trzeci rok w ogrodzie (a mam je z nasion)... i mają już pączki :) Myślałam, że dłużej będę czekać. Oczywiście nie wszystkie krzewy zawiązały pączki.
Nie mogę się doczekać, na jaki kolor zakwitną, gdyż kupiłam mix kolorów :)
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Taka ketmia rośnie w ogrodzie moich rodziców. Krzew bardzo już się rozrósł, ma ok 2 m wysokości.

Ketmia syryjska NN
Obrazek
Pozdrawiam
Agneska
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Widzę, że nikt tu nie zagląda, a mam pilne (niepokojące mnie pytanie). Mam 2 ketmie. Wiem, że budzą się do życia późno, no ale chyba już powinny dawać oznaki życia teraz, nie?. Jedna coś już puszcza, ale na drugiej nic nie widzę nawet malutkiej zielonej namiastki życia. Do kiedy można cierpliwie czekać aż coś puści? Obie ketmie kupiłam w zeszłym roku, ładnie rosły i kwitły-to ich pierwsza wiosna u mnie i stąd moje pytanie.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11627
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Post »

Moje dopiero zaczynają się zielenić, ale rosną w łatwo nagrzewającej się, piaskowej ziemi od południa. Spokojnie zaczekaj, hibiskusy lubią ciepło, a noce jeszcze chłodne. Wyrzucić zawsze zdążysz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”