Sanseweria(Sansevieria) sadzonki liściowe,ukorzenianie,rozmnażanie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

radocha pisze:Ok dzięki ale teraz chciałbym wiedzieć co to jest dokładnie za odmiana jak na ostatnim zdjęciu powyżej oraz czy to chodzi o te donice że są za małe (12cm śr.) ??
Prawdopodobnie Sanseveria gwinejska :) Sprawdź bryłę korzeniową, może faktycznie ma za mało miejsca to ją przesadź do większej donicy. Ma drenaż? Jak nie to może warto wysypać na dno jakiegoś keramzytu/żwiru. Przeleciałeś forum - pewnie ktoś ma tez Sanseveria u siebie i może ma jakieś ciekawe info w swoim wątku. Wiesz, nie można liczyć tylko na to, że ktoś napisze. Ja już się nauczyłem, ze czasem można liczyć tylko na samego siebie - przeszukałem całe forum - i znalazłem odpowiedz :wink: Powodzenia!
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Ok dzięki wam za dpowiedzi. Bryłę jutro sprawdzę, bo będę przesadzał do doniczek 16 cm średnicy jeśli takie dostane. czy takie średnice starczą? To będzie więcej o 4 cm niż teraz mają. Sprawdzę też (może się uda) czy mają wewnątrz jakieś odrosty, które np nie chcą się dalej rozwinąć, bo za mało miejsca mają.

Drenażu nie ma i przyznam że nie mam z czego zrobić. Czy w kwiaciarni osiedlowej można dostać żwir lub keramzyt??

Po tym jak zgniły mi szczepki sansevierii w ziemi to następne i ostatnie już wsadziłem do piasku - 4 , a kolejne 4 do zwykłej wody której poziom uzupełniam aby nie wyschło, tak na wysokość ~1cm. Te w piachu to jakoś wydaje się że wysychają od góry i nie wiem czy to normalne i nie zagraża im padnięciem, natomiast te we wodzie trzymają się zdecydowanie lepiej.

Baryczka - masz identyczne sanseviery jak te moje, o które teraz pytam ostatnio. Czy istnieje możliwość otrzymania od Ciebie jakichś szczepek tzn pędów? Jeśli masz nadmiar to chętnie przyjmę w dowolnej ilości.
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Na drenaż nadają się mniejsze kamienie, potłuczona doniczka gliniana, od biedy i styropian pokruszony (choć to mało naturalne). Keramzyt lub żwir dostaniesz w każdym markecie budowlanym za 2-3 zł litr. Żwirek jest też w skl. zoologicznych.

W sprawie szczepek napisałam PW :)
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

No i przesadziłem dwie sanseviery z trzech. Zabrakło ziemi na trzecia doniczkę i jutro jak uda się kupić to przesadzę drugą. Teraz siedzą w doniczkach 16 cm średnicy; u jednej z nich (tylko u jednej) zauważyłem że puściła zaledwie jeden odrost, który jak zacznie rosnąć to niedługo wyjdzie ponad poziom ziemi. Ale to wciąż mało jak na 1,5 roku, bo tyle mają.

Tutaj w nowych doniczkach na zdjęciu:

Obrazek

Widać, że nowa ziemia bez oznak przesolenia podłoża i donice wyraźnie większe.


A tutaj widać pocięty liść tejże sanseviery posadzony w piachu:

Obrazek


końcówki od góry podsychają :-( Czy coś z tego będzie czy ma szanse już tylko zgnić??
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Ponieważ skończyła mi się już ziemia d sukulentów a moge jutro nie dostać już takiej to chciałbym zapytać czy może być do sanseviery podłoże złożone z torfu i piasku w stosunku 1:1 lub np więcej piasku??
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Spróbuj w czystym perlicie bez żadnej domieszki najszybciej ci się ukorzenią. :wink:
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Ale nie chodzi mi o sadzonki tylko o dorosłe egzemplarze. Jeden z nich został do przesadzenia i chciałbym wiedzieć czy zemia torfowa z piaskiem w stosunku 1:1 będzie dobra. Wiem tylko że torf trzyma wodę a to nie służy sansevierom . Z kolei piach jest przewiezny i przepuszczalny więc taka mieszanka będzie chyba dobra? Innego podłoża raczej nie przewiduję bo nie ma takich w kwiaciarni, jak będę musiał kupić to kupię ziemię do sukulentów jak ta co dziś była kupiona ale jak jej nie będzie to chciałbym wiedzieć czy z tego co mam czyli torf + piach będzie dobra mieszanka??
Awatar użytkownika
Artur89
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5125
Od: 8 lis 2009, o 11:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

radocha pisze:.


A tutaj widać pocięty liść tejże sanseviery posadzony w piachu:

Obrazek


końcówki od góry podsychają :-( Czy coś z tego będzie czy ma szanse już tylko zgnić??
Zasychają w miejscu ich cięcia - to normalnie - tak roślina zabliźnia 'rane' :wink: A czym ciąłeś? Nożyczkami czy ostrym nożem? Tylko, to nie może mieć kilka cm długosci - może np. po cięciu należało posypać węglem/cynamonem - to zapobiega gniciu, ale od strony zanurzonej w substracie... można spróbować zastosował na górę ?
Kaktusy: cz.1, cz.2, cz.3, cz.4
Dział Ofert
Pozdrawiam, Artur
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

No teraz to na górę już nic nie da. Obcinałem nożem a potem przyciąłem żyletką żeby nie pozgniatać krawędzi.

Właśnie zaraz rozmieszam ziemię torfową z piaskiem do przesadzenia ostatnich sansevierii.
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Dziś przesadziłem ostatnią sansevierę do ziemi uniwersalnej z domieszką piasku w stosunku 1:1. Do takiego samego podłoża wsadziłem także inną odmianę sanseviery niskopiennej. Poniżej załączam zdjęcia tych młodych niskopiennych roślinek:

Obrazek

Obrazek
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Szkoda że nikt nie jest zainteresowany rozmową.
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2329
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Ja nie mam tych roślinek więc... :wit
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
radocha
200p
200p
Posty: 300
Od: 16 lut 2008, o 03:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak rozmnożyć Sansevierię z sadzonek liściowych?

Post »

Zastanawiam się dlaczego jedna z sansevierek tych niskich co niedawno wsadziłem szczepki do ziemi - żółknie. Jakie mogą byc tego przyczyny?? Wszystkie trzy są w tej samej doniczce i dwie się łądnie zazieleniły a trzecia żółknie. Wszystkie były bardzo jasno zielone. Zdjęcie jest trzy posty wyżej. Może ktoś coś poradzi?? Były jak do tej pory raz podlewane, a posadzone były 10 marca.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”