Wspólny różany wątek 2011

Awatar użytkownika
Sasanka18
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1977
Od: 1 sty 2010, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Georginio i Firletko :wit
cieszę się,że moje pienne róże stały się obiektem dyskusji , dużych mrozów w prawdzie nad morzem nie ma ale wiatry, są tak przeszywające ,że nie wszystkie róże to wytrzymują i kilka piennych też straciłam .W tym roku w centrum ogrodniczym były
tak piękne róże pienne ,że aż trudno było się powstrzymać, żeby nie kupić ale rozsądek zwyciężył.

Ania -zidentyfikowałam swoją różę a to dzięki temu ,że znalazłam w starych zapiskach etykietę z nazwą jest, to mieszaniec herbatni /Czechy/!989r ,kwiaty ma piękne, jasno morelowe ,krzew mam bardzo długo, przemarzł tylko 2010 r ale szybko odbił i pięknie rośnie ma też piękną nazwę HELENKA

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

a żeby było śmieszniej w zeszłym roku kupiłam różę pnącą o białych miseczkowatych kwiatach w środku z żółtymi pylnikami
-piękna -i rosną koło siebie a imię jej HELLA

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
dodad
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5860
Od: 21 cze 2009, o 18:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska Gorlice

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Mario, zasadzam sie na róże Hella. Możesz cos o niej napisać? Zdrowa była? Szybko rosnie?
Ogród - moje miejsce na ziemi
Zapraszam serdecznie - moje linki
Pozdrawiam, Dorota
Awatar użytkownika
Sasanka18
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1977
Od: 1 sty 2010, o 19:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zachodniopomorskie

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Dorotko -róża, Hella zagościła w moim ogrodzie wiosną 2011r z gołym korzeniem , jestem z niej zadowolona, wyrósł naprawdę spory krzaczek , ma dużo drobnych kolców i piękne czysto białe kwiaty z bardzo widocznymi żółtymi pręcikami,choroby na razie nie dostrzegłam ale miała niezły podkład /obornik i kompost/ jak będzie w tym roku ,czas pokaże, sama jestem bardzo ciekawa :?:

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Sasanko, dobrze ,że piszesz o rozsądku. Mało go tutaj mamy na fO. :wink: Trzeba się często do niego odwoływać, bo łatwo nam przychodzi tłumaczenie naszych słabości różnymi 'holizmami' ( clematoholizm, różomania itp) ,a samodyscyplina w planowaniu bardzo wskazana, choć boli. Oj boli . Doświadczyłam jesienią, gdy miałam w rękach jedną z poszukiwanych przeze mnie odmian, jednak tak osłabioną przez plamistość ,że rozsadek wziął górę i odstawiłam . Nie powiem ,że bez żalu , chociaż była chora! Nazwałam ten stan "zespół odstawienia", bo kręciłam się jeszcze później przy tym sklepie przez kilka dni bijąc się z myślami, czy jednak jej nie wziąć, aż w końcu sprzątnął ją ktoś , kto na "zespół odstawienia" nie cierpiał na pewno.
Helenka bardzo mi przypadła do gustu, szczególnie kolor.

Georginio, to może taką Bonicę na pniu sobie wiosną ustrzelę i będę ją miała w donicy. :roll:
A czy Twoje pienne przy tym przyginaniu do ziemi wytrzymują te ewolucje ? Nie boisz się ,że trzaśnie pęd ?
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Firletko,można to robić ale trzeba wiedzieć jak.Jest specjalny sposób.Ale też podobno do pewnego czasu ,czyli do chwili kiedy pęd jest jeszcze w miarę giętki.Moja już drugi sezon jest przyginana i w tym roku nie miałam z tym żadnych trudności.Skracam trochę koronę,usuwam liście,związuję sznurkiem,usuwam palik i lekko podkopuję z przeciwnej strony,widłami amerykańskimi, ale naprawdę tylko podwadzam.Różę kładziemy na stronę przeciwną do miejsca szczepienia ,żeby jej nie wyłamać z miejsca szczepienia na dole.Przyszpilam do ziemi i obsypuję.Może rysunek będzie tu pomocny.

róża

Obrazek

W ubiegłym roku jak ją "odkopałam" miała już wielkie pąki liściowe i od razu ruszyła.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Dziękuję Georginio za instruktażowy rysunek. Już przyda się tym, którzy mają róże na pniu i takie rozterki. Ja wrócę tu , gdy zdecyduję się w końcu na jakąś pienną.
No właśnie, takie rady są najcenniejsze - kogoś, kto już doświadczył, wie i ma swoje spostrzeżenia. W książkach piszą , a życie życiem.
Na wiosnę będą pewnie cudeńka na kiju. Już w zeszłym roku chodziłam jak ten lisek koło drogi i myślałam" a może by taką jedną ?..." . Tak. Tylko którą ?
A Ty Alicjo jakie odmiany miałaś , tzn. te, które Ci pomarzły ?
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Firletko ,na pniu miałam 2 szt.Westerlandy,Rosarium U,Winczester Cathedral,Elfe i jakaś NN biała.Teraz Rosarium U To już jest trzeci krzew który mam.Najbardziej mi szkoda Elfe bo posadzona jesienią nawet nie doczekała wiosny.Szukałam tej róży na pniu ale jakoś nie miałam szczęścia jej dostać.Już nawet mam kupioną dla niej donicę.
Awatar użytkownika
Firletka
500p
500p
Posty: 766
Od: 16 mar 2009, o 16:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Rozumiem Twoje uczucia do Elfki... Piękna.
Też mam, tylko krzew, a na pniu musi być jeszcze śliczniejsza.
Ona jest bardzo delikatna. Mój krzew ledwo uszedł z życiem tamtej zimy. Latem był bardzo osłabiony i dopadły go różne plamistości także wychudł i nie wiem, czy w ogóle go jeszcze mam. Wiosna pokaże.
Nie martw się. Na pewno będzie duży wybór piennych. Co roku widzę więcej fajnych odmian. Pan Leroy Merlin i zapewne różni marketingowcy też tu bywają i kontrolują , czego różomaniacy szukają .
tęsknimy do ogrodów, może dlatego ,żeśmy wypędzeni z raju...
Firletka -Wizytówka
Awatar użytkownika
pawel1313
50p
50p
Posty: 71
Od: 11 lis 2011, o 07:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Pomóżcie. Gdzie kupić flamentaz wysyłkowo
Michalina
50p
50p
Posty: 59
Od: 9 gru 2010, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: warszawa

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Witam. Poprzednią , bardzo ostrą zimę przetrwała u mnie pienna Super Dorothy . Rośnie w gruncie i była posadzona wiosną
2011 r . Okryłam ją tylko 2 warstwami białej włókniny a jak wiadomo było wówczas kilka dni z mrozem ok. -26 stopni i
wiatrem. Jest to typowa róża kaskadowa i ma wiotkie ale b. długie / ok. 2 metrów / pędy. Rośnie wprawdzie w dośc
zacisznym miejscu ale i tak zrobiła mi dużą niespodziankę. Obecnie nie zapezpieczałam jej wcale. Zobaczę jak sobie
poradzi ale jestem dobrej myśli.
Awatar użytkownika
oliwka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5841
Od: 24 mar 2008, o 13:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Paweł, chyba w Rosa Ćwik mają.
Pozdrawiam Walentyna
aktualny
spis treści
Awatar użytkownika
camellia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4513
Od: 21 mar 2010, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Flammentanz mają w RĆ ale z tej chwili zapasy są wyczerpane. Ciekawe, czy sprowadzą na wiosnę? Wiem, że kiedyś mieli w Rosarium ale nie wiem czy nadal mają (na stronie brak opisu odmiany nie znam najnowszej oferty). Zdaje się, że Ewa (gloriadei) będzie ją miała... :)
Awatar użytkownika
pawel1313
50p
50p
Posty: 71
Od: 11 lis 2011, o 07:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk

Re: Wspólny różany wątek 2011

Post »

Dziękuje za pomoc .
Znalazłem u Ewy .
Ja też mam 2 pienne super doroty. Ubiegłej zimy jedna zmarzła i choć obie były zabezpieczone tak samo to ta która rosła na północy w wietrznym miejscu przeżyła ta od południa za domem nie . Zmarzła nie na szczepieniu tylko na środku pnia. Zasadziłem druga i teraz całą przysypałem ziemią . Mam nadzieję że przeżyje
Zablokowany

Wróć do „Moje róże !”