Dendrobium hybrydy - warunki uprawy

ODPOWIEDZ
Ola_D
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 mar 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witam

Ponad 2 tygodnie temu dostałam storczyka kupionego w kwiaciarni. Początkowo miał tylko kilka kwiatów, ale szybko rozkwitła reszta pąków i pięknie to wyglądało.

Niestety, zauważyłam, że zaczynają mu żółknąć i odpadać liście, a dodatkowo 2 malutkie nowe pseudobulwy, które początkowo były ładne i zielone, teraz zbrązowiały i źle wyglądają, jakby obumarły.

Stoi w pokoju z oknem wschodnim. Raz go podlałam wodą demineralizowaną i zraszam co około 2 dni, ale nie polepsza mu się.

Może to być wina podłoża? Albo zmiany warunków po przyniesieniu do domu? Jeśli to podłoże, to gorsza dla rośliny będzie wymiana w trakcie kwitnienia, czy niewymienienie złego podłoża?


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Żółknięcie liści w trakcie kwitnienia albo po nim na starych psb to normalne zjawisko. Natomiast zamieranie nowych psb już na pewno nie. Problem może leżeć nie tylko w złym podłożu, ale przede wszystkim uszkodzeniu korzeni.
Wyciągnięcie z doniczki i sprawdzenie stanu to teraz podstawa. Zostawienie ze względu na kwiaty może oznaczać ryzyko, że to będzie pierwsze i ostatnie kwitnienie tego storczyka.
Po wyjęciu z doniczki, trzeba oczyścić korzenie ze starego podłoża i dokładnie sprawdzić ich stan, jeśli są pogniłe to je usuwasz. Wtedy dobrze zrobić im kąpiel w preparacie grzybobójczym (Topsin, kilka kropli na litr wody). W międzyczasie kup nowe podłoże, najlepsza byłaby sama kora, mieszanki marketowe są średnio dobre. Ale w ostateczności nawet takie podłoże będzie lepsze, niż to w którym rośnie ten storczyk.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ola_D
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 mar 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Dziękuję za ekspresową poradę.
Zdziwiło mnie to, że żółknięcie nastąpiło już po tygodniu.
Wieczorem zajmę się obejrzeniem korzeni. Nie mam podłoża dedykowanego storczykom - za to mam worek kory ogrodowej, czy mogę ją użyć? Pokruszyć, przelać wrzątkiem i zrobić kąpiel w Topsinie?
I czy coś ze srodków, które posiadam może zastąpić Topsin? Mam Topas, Armetil, Miedzian.
Awatar użytkownika
Gandalfwhite
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 546
Od: 18 lis 2018, o 08:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Witaj.

Dodam od siebie że zraszanie to nie najlepszy pomysł. Od tego gniją nowe PSB.
Lepiej jak ma za sucho niż za mokro.
Grzegorz
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Oczywiście, że kora ogrodowa może być i możesz postąpić z nią, jak napisałaś. Możesz też dodać Mospilan, jakby w korze były jakieś larwy albo jaja szkodników.
Z Miedzianem trzeba uważać, bo można łatwo zniszczyć korzenie, co mi się udało gdy trochę przekroczyłem zalecane stężenie. Dwóch pozostałych nie znam.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ola_D
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 24 mar 2020, o 12:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Zaskoczyła mnie ilość korzeni w jednej doniczce. Po usunięciu podłoża wygląda to tak:

Obrazek

Obrazek

Musiałam to zrobić pod wodą, bo korzenie były niemożliwie ściśnięte. A tak wyglądają obumarłe pseudobulwy, odpadły przy delikatnym dotknięciu:

Obrazek

Czy te wszystkie jasne korzenie są martwe? Jeśli tak, to źle to wygląda, bo zielonych jest dosłownie kilka na samej górze.

Na razie zostawię go aby wysechł i przygotuję oczyszczone podłoże

Ogromne dzięki za porady.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Nie, nie są martwe, ew. możesz poodcinać tylko miękkie, gąbczaste. Po prostu bryła korzeniowa była mocno przerośnięta.
W obecnej sytuacji, nie ma wymogu moczenia w preparacie grzybobójczym, ew. id góry możesz obsypać sproszkowanym węglem.
Po prostu posadź do nieco większej doniczki. Doniczkę postaw na podstawce albo do większej osłonki i pod doniczkę daj wtedy np. korek od butelki, żeby od spodu była cyrkulacja powietrza.
Żadnego spryskiwania liści wodą. Powinny odbić nowe psb.
Możesz od następnego namaczania dać już trochę nawozu, albo do storczyków albo mineralnego do roślin zielonych 1/4 zalecanej dawki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

No i u mnie pojawił się ten sam problem co u użytkowniczki Ola_D
Dostałam kwitnące dendrobium miesiąc temu - było strasznie zasuszone. Pseudobulwy z kwiatami były bardzo pomarszczone i opadały kwiatki - była też nowa psb. Podlewałam i kwiatki przestały opadać, a psb pięknie rosła. Wszystko wskazywało, że roślinka odżyła. Zawsze nowe rośliny przesadzam, a tu zrobiłam wyjątek, bo wierzchnia warstwa kory wyglądała bardzo zdrowo. Niedługo trzeba było czekać, abym zapłaciła za swój błąd. Wyrosła następna psb i jak miała 6 cm wysokości w ciągu jednego dnia zgniła. Natychmiast wzięłam się za przesadzanie i zobaczyłam zdrowiutkie korzenie, ale kora była tak rozłożona, że przypominała ziemię. Piszę ten post jako przestrogę - zawsze przesadzajcie nowe rośliny.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Moje dendrobium, o którym pisałam wyżej, teraz wypuszcza coś dziwnego na czubkach przekwitniętych psb. Myślałam, że to keiki, ale teraz widzę wyraźnie pąki.
Jeżeli to coś przekwitnie, to czy po przekwitnięciu, wyrosną liście i będę mogła to ukręcić i dosadzić do rośliny matecznej tzn.do tej samej doniczki :?: Pytam, bo widzę, że będzie dużo korzonków. Nie chciałabym tego zostawiać, bo roślina ma 65 cm wysokości i stabilność będzie mocno zachwiana. Czy ktoś miał taki przypadek i wie jak mam postąpić :?:

Obrazek
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Miałem podobny przypadek i skończyło się na kwiatach i samych korzonkach. Nic więcej z tego nie wyrosło.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Cha cha cha :!: Dzięki - myślę podciąć górę psb, jak przekwitnie to coś. Podejrzewam, że taka anomalia powstała wskutek złej uprawy.
Pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Być może wskutek warunków. Storczyki mogą wypuszczać korzenie powietrzne również w sytuacji gdy doszło do uszkodzenia korzeni właściwych. Chociaż nie ma reguły. U mnie takie wypuściły, a korzenie właściwe zdrowe.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Ekspresja
500p
500p
Posty: 574
Od: 22 kwie 2014, o 18:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hybrydy dendrobium nobile - warunki uprawy

Post »

Mój miał też zdrowe korzenie, ale był potwornie wysuszony jak go dostałam. Teraz nawet młoda psb przestała rosnąć i chyba zżółknie. Dobrze, że na pocieszenie będzie kilka kwiatków.;:306 Mam nadzieję, że go nie stracę.
Pozdrawiam:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”