Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jak napisałem, ale zwykle puszcza tylko z jednego stożka wzrostu. To nie są krzaki, a pnącza które idą pojedynczą łodygą do góry.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej! Niedawno temu pisałam o poradę co do monstery variegaty (przesadzenie do nowej doniczki przezroczystej: wstawiałam zdjęcia). Po miesiącu od przesądzenia podlałam ją nawozem mineralnym i zaczął wychodzić jej liść. Po wyjściu jednak okazało się, że jest wielkości 1/3 pozostałych liści… (wygląda bardzo ładnie, jest wybarwiony mocno tak jak pozostałe liście i nie jest pełny, ma dziury ale nie ma mniejszych oczek). Moje pytanie jest takie: czy to możliwe, że po przesadzeniu do większej o 2 cm doniczki roślina skupiła się na rozwoju korzeni i stąd miała mniej siły na rozwinięcie dużego liścia takiego jak pozostałe? Staram się zachowywać jej dobre warunki. Wydaje mi się, że widzę więcej korzeni w doniczce.
Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wszystko jest w porządku. Pierwsze liście mogą być mniejsze, a dopiero z czasem będą robić się coraz większe. Im więcej liści tym roślina musi mieć bardziej rozbudowany system korzeniowy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Proszę o pomoc. Dostałam od kogoś monsterkę z grzybem. Grzyb dawno temu udało się zatrzymać. Na początku maja przesadziłam ją do mieszanki zrobionej na podstawie info z tego wątku i od tego czasu marnieje. Żółkną jej liście, słabnie tugor. Gdy ją przesadzałam korzenie miała w porządku. Podlewam gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Nie stroi w wodzie. Nie stała w pełnym słońcu, maks ok 1,5m od okna najpierw wschodniego, teraz zachodniego.

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Jaką ilością wody podlewasz?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ula_brzydula
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 5 kwie 2018, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Chyba sporą, ale odlewam z podstawki. Woda przegotowana i odstana. Ze dwa razy dałam jej Substral przeciw żółknięciu liści.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zaraz, od maja tylko dwa razy dałaś nawóz? :shock:

Przecież to roślina tropikalna, rośnie w zasadzie przez cały rok, więc wymaga regularnego nawożenia zwłaszcza w obecnej porze roku... Więc powinnaś co około 2 tygodnie nawozić mineralnym nawozem.
Może tutaj leży przyczyna.

Patrząc jednak na wygląd rośliny, to najlepiej bym odciął wierzchołek i na nowo ukorzenił.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
craew28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 1 mar 2021, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Dzień dobry,
proszę o pomoc, na liściach mojej monstery pojawiły się takie plamy
Obrazek

Obrazek

oraz takie czarne kropki

Obrazek

co to może być i jak z tym walczyć ?
Robert514
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 sie 2023, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam. Mam problem z młodymi, dopiero co rozwiniętymi liśćmi mojej monstery. Wyglądają tak jakby je coś zjadło. Nie widać żadnych szkodników, starsze liście są zdrowe i zielone, a monstera wypuszcza nowe liście jak szalona. Około 2 tygodnie temu przesadziłem ją do większej donicy i wtedy młode liście wypuściła z wadami. To było drugie przesadzenie. Roślina ma około 2 lata, dobrą ziemię, drenaż, donicę z odpływem i jest nawożona. Powinienem się martwić czy to wina przesadzenia i samo przejdzie?
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Nic, uszkodzenia mechaniczne.
Zapewnij obfite podlewanie oraz nie dopuszczaj do całkowitego przeschnięcia podłoża.
Możesz też podnieść wilgotność powietrza - nawilżacz.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Norbert pytanie do Ciebie (prośba): pisałam wcześniej z pytaniem, jak podlewać odpowiednio monsterę, żeby korzenie nie zgniły. Napisałeś, żeby podlewać gdy wierzchnia warstwa przeschnie- tak robię od tamtego czasu, i wychodzi jakoś niecały tydzień (podłoże wolno przesycha chyba przez nawilżacz powietrza i deszczowa pogodę). Zauważyłam w ziemi skoczogonki. Czy poratujesz jakimś sposobem jak się ich pozbyć? Czy mam teraz przesuszyć ziemię, czy może zalać całą doniczkę wodą żeby wypłynęły? Jakaś rada?
Nadal nie wiem, co robię źle, nie leję dużo wody i nie zostawiam jej w podstawce…
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18765
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Skoczogonki są w zasadzie nieszkodliwe, o ile nie jest ich za dużo.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pateycja21
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 28 cze 2023, o 14:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Czyli na razie zostawić go w spokoju i obserwować?
Chyba i tak będę jeszcze oszczędniej podlewać, ale nie wiem czy to nie będzie zbyt oszczędnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”