Gleba żyzna, przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta...itd.

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
MIKROB
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 15 maja 2012, o 18:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Gleba skarbicą życia

Post »

Jestem fanem ogrodnictwa naturalnego i stosowania Pożytecznych Mikroorganizmów. Używam ich od ponad 5 lat z zadziwiającymi wręcz efektami, dlatego napisałem parę zdań o glebie, gdyż od poprawy jej zdrowia można zacząć myśleć o zdrowym ogrodzie.

Gleba to ożywiony twór przyrody.
W jej powstawaniu i życiu wiodącą rolę odgrywają mikroorganizmy. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1 m? w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
Ta potężna ?naturalna fabryka biologiczna? zabezpiecza rośliny w składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
Gleba mineralna - pozbawiona próchnicy, a tym samym zawierająca niewielkie ilości mikroflory, najczęściej o dominacji szkodliwej wobec roślin, nawet bardzo zasobna w azotany, fosforany, związki potasu, magnezu, wapnia i inne, często o odpowiednim pH, jest coraz trudniejsza do uprawy i nie tworzy właściwych warunków do życia roślin.
Opisany powyżej stan rzeczy można realnie i niskim kosztem korygować. Temu właśnie służą kompozycje pożytecznych mikroorganizmów ? efektywne, naturalne, zdrowe, bezpieczne dla życia człowieka i roślin.
Pożyteczne mikroorganizmy zawarte w poszczególnych kompozycjach przywracają w mikroflorze gleby najbardziej optymalne warunki rozwoju uprawianych roślin. Przede wszystkim regenerują glebę, odtwarzając jej siłę rodną. Aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze. Wypierają zagniwanie.
Gleba odzyskuje zdolność samooczyszczania z substancji szkodliwych, toksycznych. Zdecydowanie poprawia się jej struktura, a przez to regulują się stosunki powietrzno?wodne. Dzięki odbudowującej się strukturze gruzełkowatej gleby, roślina ma szansę na silniejszą rozbudowę swojego systemu korzeniowego.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze. Uaktywnione przez nie drobnoustroje będące w glebie, przekształcają niedostępne formy składników pokarmowych w formy łatwo przyswajalne. Wiążą azot atmosferyczny i wprowadzają w obieg kompleks pierwiastków (a nie tylko NPK, czy też wybrane makro lub mikroelementy) niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Wprowadzenie Pożytecznych Mikroorganizmów do gleby skutkuje wyparciem drobnoustrojów szkodliwych wobec roślin, co pozwala między innymi na zmniejszenie lub całkowite wyeliminowanie z agrotechniki stosowania zapraw chemicznych.
Dodatkową zaletą działania wymienionych kompozycji jest detoksykacja gleby z pozostałości po pestycydach oraz dezaktywacja metali ciężkich, dzięki czemu substancje te nie przedostają się do roślin.
Praca w ogrodzie z zastosowaniem pożytecznych mikroorganizmów może dać prawdziwą radość i przyjemność.
Pozdrawiam
Mikrob
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam jestem początkującym ogrodnikiem i mam pytanie do was ekspertów.Mam problem z glebą ponieważ jest piaszczysta i nic mi nie chce rosnąć. I tu moje pytanie jakie Drzewa owocowe mogę wsadzić by się nie zniszczyły i jakiś owoc był za kilka lat.Przepraszam jak to nie w tym dziale i jeśli zadaje głupie pytanie ale jestem zielony a nie chce wydawać w błoto pieniędzy na drzewa rośliny które mi się zniszczą.
mwojt
100p
100p
Posty: 108
Od: 18 wrz 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Może rokitnik ? Dobrze rośnie na piaskach bo wykorzystuje azot z powietrza ale nie wiem do czego te owoce mogły by się nadawać. Do tego można jeszcze spróbować jagodę kamczacką.
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Chciałbym jakąś gruszkę, nektarynkę, wiśnie, porzeczki, agrest i brzoskwinie.Ale będzie długo rosło albo się zniszczy. Mam 4 letnia Brzoskwinia ale jeszcze z 6 lat zanim da owoc:( Jakie drzewa owocowe które przetrwają podłoże z piasku.
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Trzeba by było mieszać ten piach z czymś żyźniejszym... A w typowym piachu to można by było z Morwą próbować. Jednakże jeżeli piach jest słony to o wszelkich roślinach owocowych możesz zapomnieć!
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Słony raczej nie bo teren po starej piaskowni zastanawiam się czy kompostownika nie dać i zrobic 1 m dziurę i wsadzić morze to coś da
jurek16a
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 683
Od: 25 mar 2013, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Częstochowy

Re: Fatalna gleba

Post »

Iwon pisze:Witam jestem początkującym ogrodnikiem i mam pytanie do was ekspertów.Mam problem z glebą ponieważ jest piaszczysta i nic mi nie chce rosnąć. I tu moje pytanie jakie Drzewa owocowe mogę wsadzić by się nie zniszczyły i jakiś owoc był za kilka lat.Przepraszam jak to nie w tym dziale i jeśli zadaje głupie pytanie ale jestem zielony a nie chce wydawać w błoto pieniędzy na drzewa rośliny które mi się zniszczą.
Zgodnie z przysłowiem: "Kto sadzi w błoto ten zbiera złoto"
Nie znam twojej lokalizacji, a może winorośl ? Rośnie również na piasku, o ile głębiej jest glina, potrafi korzeniami szukać kilkanaście metrów w głąb ziemi!
Dają radę również wiśnie, jak zasilisz.
Oraz inne drzewa owocowe na odpowiednich podkładkach.
per aspera ad astra
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Gliny niema sam piasek ewentualnie tylko max 20 cm czarnej ziemi z trawa a potem pomarańczowy i żółty piasek. A jakie gatunki winorośli polecacie i jakie sklepy polecacie.
Winogrodek
200p
200p
Posty: 388
Od: 14 gru 2010, o 20:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: południowe Mazowsze

Re: Fatalna gleba

Post »

Na piaskach rzeczywiście winorośl to dobra propozycja. Szczegóły w wątkach sąsiednich.

Przed sadzenim drzewka owocowego przygotuj dużą ilość kompostu, dobrze przefermentowanego obornika, dużą ilość torfu, ja bym się postarał o trochę ziemi gliniastej.

Wykop duże dołki ( ja bym dał 1 x 1 i głębokie na jakieś 0,7- 0,8 m ). Na dno z wiadro obornika zmieszanego z wierzchnią ziemią, torfem i gliną, potem już samą zimią rodzimą z torfem, kompostem i gliną. Po wsadzniu mocno podlej.

Jak możesz to dołki przygotuj nawet ze dwa tygodnie wcześniej ponieważ przy tak głębokimi dołku wszystko jakiś czas będzie jeszcze osiadać.


Na piaskach sadź jabłonie na antonówce, śliwy na ałyczy, grusze na gruszy kaukaskiej, wiśnie i czereśnie na czereśni ptasiej

W pierwszym roku trzeba by wszystkie nasadzenia podlewać jak będzie susza.


Po posadzeniu można jeszcze wyściółkować wokół pnia obornikiem ( obornik co najmniej 20 cm od pnia )

Z krzewów będzie rosła jagoda kamczacka, porzeczki, aronia.
Awatar użytkownika
majs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1322
Od: 15 kwie 2011, o 22:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Midgard

Re: Fatalna gleba

Post »

Iwon
20cm ;:oj to luksus, na takiej ziemi przy dobrym nawadnianiu i nawożeniu miałbym pierwsze truskawki z gruntu na rynku :) .
O kukurydzy nie wspomnę :)
brak polskich znaków
Iwon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 5 mar 2011, o 17:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Obornika mam około 0.5-1 tony kupa jest już dobrze przetrawiona.Tylko gdzie kupić dobre drzewa w miarę dobrej cenie. Policie jakiś dobry sklep,
Gimbo
50p
50p
Posty: 60
Od: 16 kwie 2013, o 08:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fatalna gleba

Post »

Iwon pisze:Obornika mam około 0.5-1 tony kupa jest już dobrze przetrawiona.Tylko gdzie kupić dobre drzewa w miarę dobrej cenie. Policie jakiś dobry sklep,
Ja zamówiłem na Allegro. Jak przyjadą, to mogę zrobić foto i ewentualnie podzielić się spostrzeżeniami. Ciekaw jestem czy będą rosnąć, bo mam ziemię V-VI klasy... ale jakoś damy radę. Byleby nie było sucho. Planuję wykopać wielki dół i wsypać do niego sporo ziemi uniwersalnej ze sklepu. Nie wiem czy to najlepszy pomysł, ale mam nadzieję, że się uda.
kukkuk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 maja 2013, o 15:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Gleba skarbicą życia

Post »

Ja zgadzam się z Tobą, rzeczywiście gleba jest podstawą powodzenia lub porażki wielu upraw również tych ozdobnych
znalazłam w sieci fajną publikację na ten temat
http://issuu.com/mywayofgardening/docs/bobioii
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”