Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Po to mam termometr by wiedzieć jaka jest temperatura powietrza a nie jaka być powinna. Teraz właśnie wróciłem do domu, słońce świeci a temperatura powietrza w otoczeniu pomidorów jest 19 *. Gdybym ten termometr ustawił tak, że byłby oświetlony przez słońce to może nawet i 25 * by wskazywał. Ale byłaby to temperatura termometru a nie powietrza.
Temperatura ma być adekwatna do natężenia światła ,i im jest ono większe tym większą temperaturę powietrza powinien mieć pomidor.
krystynac50
200p
200p
Posty: 303
Od: 9 lut 2010, o 09:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

. Masz rację zimą mimo słonecznego dnia temperatura na parapecie wcale nie musi być wysoka jeśli grzejnk nie grzeje
Bądź jak zegar słoneczny. Odmierzaj tylko pogodne godziny
Awatar użytkownika
qwak
50p
50p
Posty: 55
Od: 18 lut 2012, o 21:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja:
Kontakt:

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

meandrzejew pisze:Qwaku, zdradź blondynce sposób na odmładzanie bazylii. Mi zawsze pada (czy to sklepowa, czy z nasion) :(
Meandrzejew: po prostu obcinam końcówkę łodygi z liśćmi i wkładam do wilgotnej ziemi. Można najpierw do kubka z wodą i przesadzić dopiero jak pojawią się korzenie. Bazylia ze szczepek przyjmuje się prawie w 100%.
Biofizyk z wykształcenia, ogrodnik z zamiłowania: latem na działce, zimą w domu - w wersji HiTech -regulamin
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Ja także po raz kolejny postanowiłem coś wyhodować zimową porą. Bez szczególnego powodu, tylko żeby zimą było raźniej :)
Kilkanaście dni temu posiałem pomidory, a niedawno także rodzynka brazylijskiego. Pomidory zimą już z powodzeniem uprawiałem (szczegóły tutaj: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... +pomidorki ), z rodzynkiem to chyba będzie pionierski eksperyment :)

Z racji tego, że nie mam miniaturowej odmiany pomidora, tym razem wybór padł na Maskotkę. Obecnie mam siewki w fazie liścieni. Innym razem zamieszczę zdjęcia i napiszę trochę więcej.
Pozdrawiam, Maciek.
Awatar użytkownika
alexia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1673
Od: 1 lut 2011, o 18:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: HN-D

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Drogi pomidoro,mam pytanie ,co prawda nie dotyczy uprawy pomidorow,ale........roz.Mam mlode sadzonki,probuje "przestawic"na wlasnokorzeniowe(uprawa w donicach na balkonie).Doswietlam je,chcialabym zastosowac Asahi i tu moje pytanie jak czesto,zeby nie przedobrzyc?Powodzenia na Twoim "poletku doswiadczalnym".Z gory dziekuje za ew.odpowiedz.
https://forumogrodnicze.info/viewtopic. ... 96&start=0" onclick="window.open(this.href);return false;
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Etykieta środka przewiduje 1-3 oprysków w sezonie.
Zależy to od rodzaju i czasu trwania stresu.
Tobie również powodzenia w nietypowej uprawie.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Y94CwyQ6C8
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Moje maluchy (15.listopada /25 listopada /2 grudnia):

Obrazek Obrazek Obrazek

Niedługo pikowanie :)
Trochę są wybiegnięte, częściowo z braku światła, ale też taki urok mają siewki Maskotki.
Teraz parę słów o warunkach: rosną w starym podłożu do rozsad które pozostało mi z wiosny, widoczne białe kropki to perlit. Stoją na chłodnym parapecie, temperatura oscyluje tutaj między 15 - 18 stopni, w mroźne noce pewnie będzie mniej. Oświetlenie naturalne, wspomagam je tylko półokrągłym ekranem z folii luminiowej, co daje zauważalny efekt - siewki stoją prosto, a nawet pochylają się w kierunku folii :)

Rodzynek jak dotąd nie powschodził.
Pozdrawiam, Maciek.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Maćku

Ekran- dobra rzecz ale spróbuj pochylić dodatkowo doniczki w kierunku okna pod kątem ok 20 *
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Teraz Maćku kolej na moje " króliczki "

Już po pikowaniu zabrały się do życia

Obrazek Obrazek Obrazek

Dziś rozpocząłem doświetlanie jednej z doniczek [ 12/12 ] i dziś wszystkie dostały w nogi Infinito/ nie opłaca mi się kupować nowego Previcur/
Awatar użytkownika
Suppa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2020
Od: 6 mar 2008, o 09:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

;:333 jak na tę porę świetnie sobie radzą. Widać, że to doniczkowa odmiana.
Ciekawe, czy wytworzą normalne kwiaty. Betalux, którego wcześniej testowałem miał z tym kłopoty. Zamiast kwiatów tworzył maleńkie kikuty z wystającym słupkiem.
Pozdrawiam, Maciek.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

O wszystkim się przekonamy. Zobaczymy również, jak będzie rosła następna partia w warunkach wydłużającego się dnia.
x-a-8
---
Posty: 960
Od: 30 lis 2012, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

forumowicz pisze:Temperatura ma być adekwatna do natężenia światła ,i im jest ono większe tym większą temperaturę powietrza powinien mieć pomidor.
Można to rozwiązać regulatorem temperatury, ale podmieniając termistor na fotorezystor o podobnej charakterystyce, ew. połączeniami szeregowo/równoległymi ze zwykłymi rezystorami starać się dopasować charakterystykę.

Ale można też zastosować najpopularniejsze układy automatyki typu PLC, lub nawet zastosować komputer do sterowania grzaniem w funkcji natężenia oświetlenia. Ale warto też pamiętać że zimowe słońce ma więcej składowej czerwonej od słońca czerwcowego. Może warto by dodać składowej niebieskiej? :lol:
Awatar użytkownika
jode22
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4037
Od: 22 lut 2011, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa, Rembertów

Re: Co można uprawiać w zimie w mieszkaniu?

Post »

Zrobiłam lampy doświetlające z przeznaczeniem dla storczyków, ale sadzonkom pomidorowym też się przydadzą (zaznaczam, że nie jestem elektrykiem, ale sobie poradziłam :heja ). Mianowicie kupiłam oprawy świetlówkowe podwójne 1mb. typu belka z odbłyśnikiem, do tego dołączony kabelek z włącznikiem, u góry jak są takie dwa otworki z każdej strony to przełożony mocny sznurek. Nad oknem wkręcone dwa kołki z haczykami w odległości około metra do powieszenia lampy. Zakupione dwie świetlówki, jedna ze światłem zimnym, niebieskim, druga z ciepłym i można doświetlać ;:108. Wychodzi to na pewno taniej niż specjalne lampy.
Obrazek
Pozdrowienia, Jola, Utile dulci miscere Spis aktualnych wątków
Ogród przydomowy Joli
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”