Czym i jak usunąć pnie,korzenie i inne trudne krzewy ? Jaki środek pomoże?

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
mr25ur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1115
Od: 10 lis 2011, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Wytnij nad ziemią, i posmaruj roundapem lup innym śr. na gilofaście, kiedyś ktoś mądrze zauważył by nie robić tego na wiosnę kiedy soki idą do góry, tylko na jesień. Po roku, dwóch korzenie powinny zbutwieć.
Opryski pod wieczór, i nigdy gdy kwitnie!!!
mr_master
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 lut 2012, o 09:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

myślałem o tym, ale nie byłem pewien czy roundup zadziała zastosowany na pniu wyciętego drzewa. czy poza środkami chemicznymi, których substancją czynną jest glifosat, istnieją inne preparaty? czy ktoś wie co stosuja leśnicy po wycince?
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Nic.
Czasem grzybka (phlebia), ale to tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie od huby korzeniowej
MarcinBrz
200p
200p
Posty: 294
Od: 19 lis 2010, o 15:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Krosno, Podkarpacie

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Podobno nawóz azotowy działa. Trzeba wywiercić kilka otworów, zasypać nawozem i ziemią.
Pozdrawiam, Marcin!
Mój ogródek
Awatar użytkownika
rentgen
50p
50p
Posty: 62
Od: 12 lis 2011, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Kiedyś widziałem pnie po wycince grubych drzew przykryte czarną folią.Co do skuteczności metody to jest duży znak zapytania.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Prościej i zdrowiej byłoby wyrwać karpy przy pomocy traktorka :wit
Awatar użytkownika
bystrzanka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 551
Od: 26 wrz 2010, o 17:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Bystra k. Bielska Białej

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Poprę pomysł goniak - u mnie sprawę załatwiła minikoparka. Aż byłam zaskoczona ile to maleństwo ma siły.
feniks83
100p
100p
Posty: 128
Od: 22 lut 2011, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Ja też poszukuję dobrego sposobu na pozbycie się korzeni tylko że z drzew owocowych mam stary sad,a chciałabym nasadzić nowe drzewa i różne bo dotej pory to same grusze były.Ale dochodzę do wniosku że najlepszym rozwiązaniem jest koparka -tylko boję się o koszty-sad ma 48 arow.No i najszybciej bo ze środkami chemicznymi to nawet 2-3 lata trzeba czekać.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

moje butwieją już 8 rok :( - korzenie po wielkiej brzozie, na środku ogrodu miałam wielką śliwkę i korzenie usunęliśmy busem - podczepiliśmy do haka i wylazły całe.
x-N-a
---
Posty: 327
Od: 26 lut 2012, o 13:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Jak na brzozę to bardzo długo, przecież brzoza nie pocięta i nieokorowana potrafi w jeden sezon zamienić się w próchno.
A może leśny pług? Z dużym leśnym ciagnikiem. One przecież i do metra w ziemię wchodzą przy dobrym podejściu i dobrym traktorzyście? Tylko to też jest koszt.
Awatar użytkownika
galaxy
500p
500p
Posty: 810
Od: 6 maja 2009, o 17:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

też jestem zdziwiona, może tej wiosny.....
Awatar użytkownika
wosiek67
500p
500p
Posty: 829
Od: 26 lut 2012, o 14:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: Jak usunąć korzenie drzew

Post »

Kiedyś czytałem o grzybach jakie należy zaszczepić na pniu, ale nie pamiętam gdzie to czytałem i jakie to grzyby. Było tam też napisane, że jeśli tych korzeni się nie usunie to mogą być problemy z rośnięciem czegokolwiek oprócz grzybów w tym miejscu. Najszybciej to chyba mechaniczne.
Historia magistra vitae
Pozdrawiam Wojtek
darrooo
50p
50p
Posty: 80
Od: 18 mar 2013, o 18:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

jak usunąć karpę po leszczynie

Post »

Witam
Od zeszłego roku wykopałem już na działce ponad 10 pniaków po ściętych drzewkach owocowych , nawet takich 35-40cm ściętych tuż przy gruncie... kilka godzin i po sprawie...

Teraz przyszła kolej na karpę po leszczynie , była w formie krzewu , wysokość ok. 3-4m średnica korony to było coś ok.5m
Poprzednia technika stosowana w innych pniakach zawiodła , tutaj na głębokość 2 szpadli nie ma korzeni głównych , tylko cieniutkie
korzonki które ścięło się szpadlem. Pniak oczywiście nie do ruszenia.
Drugie podejście , rowek na dwa szpadle szeroki i na dwa prawie głęboki i na razie tyle , aż ziemia obeschnie bo po obecnych roztopach
zaczyna to fosę przypominać...

Ma ktoś doświadczenia z karpą leszczyny ?
Domyślam , się , że jak nie ma korzeni bocznych , to będzie korzeń "pienny" ? czyli idący głęboko i pionowo w ziemię...
No i nie ma możliwości wjazdu sprzętu typu traktor , czy koparka , bo przez furtkę 1m szeroką w ogródkach działkowych się nie przecisną...
Na razie mam dwa pomysły i pytania zarazem :
1. Jak taki korzeń może być długi ? Czy jak ziemia przeschnie , to wykopać dołek na np. 1m głębokości naokoło i da radę wytargać ręcznie?
2. Zrobić kilka razy ognisko i kiełbaski i wypalić karpę by była poniżej poziomu gruntu no i oczywiście nie rosła...

Jakieś inne rady ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”