Obornik- jakość i cena

Stosowanie pestycydów, herbicydów, chemicznych i naturalnych środków ochrony roślin.
baca
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 17 sty 2010, o 18:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Obornik w stanie świeżym nie nadaje się do nawożenia;-miejsce nawożenia jest chętnie ryte przez krety,rośliny wykorzystują tylko kilka procent zawartych składników nawozowych.Z tych względów radzę przekompostować obornik,dodając do niego trochę ziemi kompostowej,przez okres około 6 miesięcy i dopiero możemy nawozić grządki.Obornik koński nadaje się na gleby ciężkie,mało zasobne w próchnice,bydlęcy natomiast stosuje się na gleby lekkie.Kurzeniec można rozmoczyć w wodzie,przez okres około dwóch tygodni i następnie po rozcieńczeniu z wodą 1 do 10 możemy podlewać jarzyny.Zachęcam do wykorzystywania wszelkiego materiału organicznego który jest nam dostępny,poddawaniu go kompostowaniu,np odpadki kuchenne, skoszoną trawę,chwasty bez nasion, itp.Dobrze jest na zimę posiać żyto i wiosną przekopać.Życzę pięknych zbiorów-BACA :heja
Awatar użytkownika
Reniak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1898
Od: 6 cze 2009, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie/Śląskie

Re: Obornik-cena

Post »

perdii pisze:kurzy daję pod jukki ogrodowe. Wyczytała że wtedy pięknie kwitną :D a nie mogę doczekać się ładnego kwitnienia moich juk
Dwa lata temu kupiłam jukke wsadziłam do mojej urodzajnej ziemi ,a po jakims miesiącu jukka mi marnieje,więc dzwonie do szkólki ,a tam pani pyta mnie jaką mam ziemię ,mówię urodzajną,mieczyki na przyklad rosną do 2 m ,a średnica cebuli jak je wykopywałam miały 10 cm,a tu sie okazuje że źle,jukki lubią piaszczystą i raczej jałową ziemię,więc ją wykopałam wymieszałam ziemie z piachem i wsadziłam,i rzeczywiście pięknie rośnie w tamtym roku już mi kwitła,czym mnie zaskoczyła bo czytałam że zakwita po kilku latach ,a to była mała sadzonka za 10 zł.Zresztą z tej szkółki wszystko się pięknie rozrasta.
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6593
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Re: Obornik-cena

Post »

Może ktoś z kuj-pom ma za dużo obornika? Byłabym bardzo wdzięczna,nie potrzeba mi dużo :wink:
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Obornik-cena

Post »

Jutro jadę po to złoto... :D Tylko mam pytanko, czy jak teraz przekopię z glebą , to są jakieś warzywa które tego nie lubią? Bo najwyżej pozostawię jakąś grządkę bez, ale nie wiem pod które .
Ten co dostanę (czytaj sama sobie naładuję i przywiozę :roll: ) jest podobno "masłowy" tzn przekompostowany na amen.
Awatar użytkownika
ankha
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 5 kwie 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ok. białegostoku

Re: Obornik-cena

Post »

Przekompostowanego Ci zazdroszczę, mój był świeżutki :? , ale z rozmachu dałam na całość warzywniaka - buraki przerastają i są mniej smaczne, ale najbardziej marchewka i pietruszka - rozwidlają się i mają większą skłonność do robaczywienia :|
Tyle jeszcze do przyswojenia... a i tak głupia umrę
spis wątków -Ankha
Mikroogródek - aktualny
Aśka68
500p
500p
Posty: 581
Od: 24 mar 2009, o 18:14
Lokalizacja: kujawsko-pomoskie

Re: Obornik-cena

Post »

A ja mam pytanie założyłam warzywniak w zeszłym roku . Ze względu na piaszczystą glebę(działka leśna) postanowiłam ją użyźnić jesienią obornikiem końskim. Kopałam bruzdy w których umieściłam obornik, przysypałam warstwą ziemi. Teraz odkopałam kawałek, chcąc zobaczyć czy obornik "przegnił".
Ale, co kawałek mam nieprzekompostowaną słomę. Co mam zrobić ? Przekopać wszystko jeszcze raz przed wsadzeniem warzyw?
Zostawić tak jak jest teraz i normalnie sadzić ????
Aśka
Zapraszam
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7605
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Obornik-cena

Post »

Asiu, tylko słomę? A co z obornikiem?
Jeżeli tylko słoma, to się nie przejmuj, szybko się rozłoży i tak to wszystko musisz przegrabić. Jeżeli obornik niewiele się rozłożył, to trzeba to przekopać, jednocześnie go rozdrabniać i przywalać ziemią. Swoje już w ziemi odleżał.
Pozdrawiam! Gienia.
Aśka68
500p
500p
Posty: 581
Od: 24 mar 2009, o 18:14
Lokalizacja: kujawsko-pomoskie

Re: Obornik-cena

Post »

Geniu dziękuję, jutro przyjrzę się dokładniej, wydaję mi się, że słoma została tych końskich "bobków" nie widziałam, ale sprawdzę :)
Aśka
Zapraszam
x-suzana
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 2346
Od: 15 gru 2009, o 11:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Obornik-cena

Post »

Marchewkę powinno wysiewać się w drugim roku po oborniku,bo może gromadzić szkodliwe azotyny , marchewka ma skłonności do tego.
Odnośnie słomiastych oborników to chciałam nadmienić,że sama słoma jak jest np. po żniwach cięta i zostaje na polu to zaleca się dodatkowo uzupełniać azotem bo przy rozkładzie w glebie zabiera część azotu z gleby.Słomiasty, suchy obornik owszem wnosi części próchniczne ale jeżeli drogo płacimy to nie wiem czy nie lepiej posiać zielone nawozy.
Ale koński obornik zawsze jest suchszy niż bydlęcy.
aniaop
200p
200p
Posty: 232
Od: 17 maja 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: opolskie

Re: Obornik-cena

Post »

Przekompostowanego Ci zazdroszczę, mój był świeżutki :? " ankha nie masz czego zazdrościć...
Nie czuję rąk, kręgosłupa , w ogóle się nie czuję -- bynajmniej nie w sensie węchowym :;230
Mam dość, załadowałam 2 przyczepki samochodowe, 1 rozładowałam , drugą do połowy i poległam, nie mam siły, a tu jeszcze normalne obowiązki, dom 2 dzieci małych, jeju chyba jutro nie wstanę, a czuć węchowo to jeszcze długo , pomimo kąpieli i szorowania. Nie zazdroszczę też moim sąsiadom hehehehe mają swojskie klimaty bo smród na podwórku ;:224 dobra koniec użalania , trza dalej robić... heh wiosna...
ps. z 1 przyczepki wywiozłam 6 taczek, a dobre 3 jeszcze będą, porządne , nie połówki :D
Awatar użytkownika
tomoe
50p
50p
Posty: 85
Od: 17 maja 2009, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sokołów Młp. (woj. podkarpackie)

Re: Obornik-cena

Post »

Hmmm. Proszę o pomoc ludzi w temacie, bo chyba narobiłem szkód w moim warzywniaku...

Hoduję kury i tego roku postanowiłem przygotować ziemię pod warzywniak z pomocą ich odchodów. Zebrałem je do wiadra, wrzuciłem do takiej dużej beczki i zalałem wodą. Około 100-200 litrów. Zrobiła się z tego swego rodzaju gnojówka, którą rozlałem na ziemi po kilkunastu godzinach... Teraz sam nie wiem czy dobrze zrobiłem. Boję się, że to zaszkodzi rozsadom, a później warzywom. Jutro jeszcze raz przekopię ziemię, żeby się to jakoś bardziej "rozeszło". W sumie będę sadził i wysiewał dopiero w połowie kwietnia, ale czy aby nie przedobrzyłem?
Awatar użytkownika
Rodusik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1131
Od: 21 sty 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kaszuby

Re: Obornik-cena

Post »

to prezent od hodowcy koni.
W wielką Srodę
Obrazek
Pozdrawiam, Mariola
Ogród Rodusika
Awatar użytkownika
martaw
200p
200p
Posty: 282
Od: 20 wrz 2007, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Kontakt:

Re: Obornik-cena

Post »

Moja leśna działka to piasek, który w czasie suszy zbija się w twardą skorupę (taka żółciutka glina). W bliskiej okolicy są gospodarstwa (na posesjach wielkie pryzmy obornika) oraz 3 stadniny koni, pomyślałam więc, że popytam o obornik. Będę musiała również poszukać transportu, ale pytanie moje dotyczy ilości, jaką potrzebuję do użyźnienia ok. 3 arów? Chodzi o rozluźnienie wierzchniej warstwy ziemi pod ew. posianie trawy a do sadzenia roślin i krzewów będę przygotowywać glebę na bieżąco. Nie wiem jak mam rozmawiać z rolnikiem :oops: ile ton/m3 mieści się na przyczepie? Pomóżcie :(
Najtrudniejsze i tak przede mną: przekonać M, że ten obornik jest dla mnie bardzo ważny :roll:
Pozdrawiam, Marta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pestycydy, herbicydy, nawozy, OPRYSKI, środki pro-ekologiczne”