Kasztan jadalny (Castanea sativa)

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
agromadzik
50p
50p
Posty: 77
Od: 25 paź 2008, o 18:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Madzik_o
fajne :)_)

Nasze 2 też się przyjęły i powolutku rosną :D
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Agromadzik to może fotki zobaczymy :)
Fi nie przejmuj się w końcu się doczekasz malutkich kasztanów jadalnych.
A nie myślałaś żeby zakupić sadzonkę
Awatar użytkownika
Fi
100p
100p
Posty: 133
Od: 18 kwie 2009, o 19:46
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie

Post »

Głupio mi już prosić tatę, żeby mi znów zamówił (ba sam nie mogę, ale nie o tym mowa), a w sklepie koło mnie nie mają (chyba że dopiero przywieźli i nie widziałem, zobaczę) i nawet w okolicy przy żadnym pałacu czy dworku albo w mieście nikt nie posadził.
Tutaj jest Polska i mówimy po polsku.
Dość informacji, kreacji, kontekstów, decyzji, stretchingu...!
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Z tego co wiem to xipe prowadzi sprzedaż sadzonek ale nie wiem czy ma kasztana jadalnego.
Trzeba go spytać :) A na Pomorzu uprawa kasztana powinna się udać z powodzeniem. :)
Nie ma u Ciebie wielkich mrozów więc powinno być mu dobrze. W zeszłym roku posadzili u mnie w parku
i radzi sobie. Mam nadzieję że go nie ukradną. :)
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

'

Post »

Chciałbym podzielic się obserwacją kasztana który rodzi już owoce.

Posiadam 20 letniego kasztana który rodzi owoce . Niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma na pewno kasztana jadalnego . Więc zapyla się sam .Owoce bardzo smaczne :P
Madzik_o
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 18 sie 2008, o 14:58
Lokalizacja: Wieliczka

Post »

No to nastawiam się ta te "dzieścia" lat i już mi ślinka cieknie :lol:
Awatar użytkownika
x_m-k
100p
100p
Posty: 149
Od: 15 mar 2007, o 10:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Zainteresowani kasztanem-w TESCO widziałem szczepione drzewka.
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Samopłodny kasztan jadalny

Post »

Mam dobrą i złą wiadomość dotyczącą kasztanów które mogą owocować w pojedynkę . Dobra jest taka , że rosną w Polsce kasztany , które do owocowania nie wymagają zapylenia obcym pyłkiem , zła taka , że chyba akurat takich drzew nikt nie rozmnaża wegetatywnie .
Właśnie otrzymałam propozycję rozmnożenia drzewa , które bardzo dobrze owocuje w pojedynkę . Owoce bardzo słodkie .
Ponieważ już wcześniej forumowicze wspominali o możliwej samopłodności niektórych kasztanów , przekopałam temat dogłębnie i znalazłam potwierdzenie takiej możliwości . Gatunek Castanea sativa jest obcopylny i samobezpłodny , ale nieliczne osobniki są samopylne i samopłodne .

Pozdrawiam , kozula .
Janusz 61
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 602
Od: 26 lip 2009, o 19:22
Lokalizacja: Kraków

Re: Kasztan jadalny

Post »

Myślę że warunki klimatycze w Polsce nie sprzyjają prawidłowemu zawiązywanu owoców kasztana. Zbyt mroźno zimą i chłodnawo latem, jest po prostu za krótki okres wegetacji do prawidłowego wykształcania owoców. Nie ma też za dużej możliwości do zapylania krzyżowego (z reguły pojedyńcze egzemplarze w nasadzeniach). Sporadycznie zdarzają się warunki do zawiązywania owoców. W Polsce raczej traktuje sie to drzewo jako roślinę ozdobną i w produkcji jest kilka jej odmian (z reguły o ozdobnych liściach). Po owoce radzę więc wybrać się do sklepu.
Pozdrawiam Janusz
Pozdrawiam Janusz
leff
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 813
Od: 21 sty 2008, o 17:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębe Wlk.

Re: Kasztan jadalny

Post »

Od kilku lat obserwuję jeden kasztan w Warszawie.

In starszy tym lepiej wiąże owoce.
Od połowy września sypią się puste owocostany, pełne owoce zaczynają opadać dopiero po połowie października. W tym roku pierwsze znalazłem dopiero w ubiegły czwartek.

Prawdopodobnie dopiero osiąga wiek owocowania, jest siewką i dlatego, podobnie jak w przypadku siewek orzecha włoskiego na ich owocowanie trzeba czekać nieraz kilkanaście i więcej lat.
Pozdrawiam,

J
Awatar użytkownika
kozula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2129
Od: 21 sie 2008, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Kasztan jadalny

Post »

Z jednej strony u nas trochę chłodno kasztanom , z drugiej strony , są mniej atakowane przez choroby . Jest co najmniej kilka drzew w Polsce , które dobrze się zaaklimatyzowały w dodatku owocując obficie , więc na pewno warto spróbować rozmnożyć je wegetatywnie .
Trzy lata temu kupiłam w markecie kilkadziesiąt wielkoowocowych kasztanów ( moronów ) i wysiałam . Ok. 20 siewek pozostawiłam na zimę w doniczkach , co prawda w tunelu ale bez okrycia . Przezimowało 5 szt , które zostały wysadzone do ogrodu celem dalszej ,,mrozowej '' selekcji . Ostatniej zimy jako dwulatki pozostawiłam bez okrycia . Wszystkie 5 szt przezimowały bez uszczerbku , ale na owoce z nich mogę nie doczekać , dlatego nie odpuszczę okazji zaszczepienia obficie owocującego okazu .

Pozdrawiam , kozula .
Awatar użytkownika
AAleksandra
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2782
Od: 5 wrz 2009, o 10:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Kasztan jadalny

Post »

Witam,

Mam ochotę na zakup drzewka - kasztana jadalnego. Nie mogę znaleźć nigdzie po jakim czasie wchodzi on w okres owocowania. Tzn. kiedy mogę spodziewać się pierwszego zbioru kasztanków. Proszę również o informację, czy muszę zakupić dwa egzemplarze, czy wystarczy jeden aby doczekać się "owoców" ?
Pozdrawiam serdecznie,
moje wątki
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kasztan jadalny

Post »

ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”