Sanseweria (Sansevieria), problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sylwik
500p
500p
Posty: 681
Od: 22 lip 2006, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: Sanseviery nie rozmnazaja sie - dlaczego??

Post »

Mnie też by nie przeszkadzało by że tak szybko i fajnie rosną jeśli ma się ich mało. Ale ja mam 3 donice s. Tak jedna jest podzielona, tak chce je sprzedać, a za nią kupić ulubione kwiaty czy to źle. Czy uważasz że sprzedaż jest zła. Przecież nikt nikogo do niczego nie zmusza. Uważasz, że lepszym sposobem było wywalić je na śmietnisko niż sprzedać. Bardzo lubię kwiaty i chciała bym mieć jeszcze inne . A s. mam jeszcze (szblaste są duuużo większe niż te co podzieliłam i większe niz to co na Twoim zdjęciu.).Ale każdy chwali swoje. Oprócz tego mam s. rozetowe i s. cylindrica. Bardzo dużo już rozdałam, ale niektórych kwiatów za darmo nie dostane, pozostaje tylko sprzedaż. Dlatego jeśli znajdzie się ktoś chętny na kwiaty to ja tez będe szczęśliwa bo może uda mi sie nazbierać kwote żeby kupić sobie w końcu upatrzonego kwiata.
A tak wyglądała s. przed podziałem. Widze, że lubisz krytykować, nawet jeśli nie widziałeś całości. Jak widze Miro78 to nigdy nie trafiłam żebyś napisał coś miłego nie chodzi tu tylko o mnie. Czy z zawodu jesteś krytykiem.
Obrazek
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Sanseviery nie rozmnazaja sie - dlaczego??

Post »

Życzę Ci Sylwik abyś szybko nazbierała KWOTE i kupiła KWIATA. A jaki to kwiat???
Nie odniosłam wrażenia, że Miro78 jest z zawodu krytykiem :D.
Zresztą, gdyby był to najpewniej podałby ten fakt w swoim profilu.
x-M-8
---
Posty: 4225
Od: 4 gru 2008, o 14:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sanseviery nie rozmnazaja sie - dlaczego??

Post »

sylwik pisze:A tak wyglądała s. przed podziałem. Widze, że lubisz krytykować, nawet jeśli nie widziałeś całości. Jak widzę Miro78 to nigdy nie trafiłam żebyś napisał coś miłego nie chodzi tu tylko o mnie. Czy z zawodu jesteś krytykiem.
Piękną sansewierkę masz. ;:138
Przepraszam jeżeli Cię uraziłem,nie jestem krytykiem,chociaż zauważam pewne rzeczy ,które mnie drażnią czasami,ale to nie ten dział do ogłaszania się z roślinami na sprzedaż i wywodami o krytykach.
Nie przesadzaj,widocznie nie czytasz moich postów,albo czytasz wybiórczo.To ,że w tym dziale padła jakaś krytyka to tylko czysty przypadek,a że padło na Ciebie??
Też życzę Ci żebyś uzbierała na tego upragnionego kwiatka,którego rozmnożysz i kiedyś sprzedasz,tylko to sekcja diagnostyki a nie sprzedam,wymienię bo tam masz swój wątek . :oops: :oops:
Jesteś chyba drugą osobą,którą dopadła jakaś lekka krytyka. :roll:
Awatar użytkownika
polly
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 maja 2009, o 12:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sanseweria, liście się zawijają

Post »

Witam,

Ja mam dokładnie ten sam problem z moją sansewierią.
Dodatkowo prócz tego że listki się zwijają są one jeszcze miękkie i mają suche końcówki...

co Jej jest? :( Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pozdrawiam,
Iza
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Re: Sanseweria, liście się zawijają

Post »

Witaj, podejrzewam przelanie, korzenie zgniły i nie pobierają wody z podłoża, czego skutkiem jest pomarszczenie/schnięcie liści.
Warto wyjąć roślinę z doniczki, obejrzeć korzenie, a później posadzić do bardziej przepuszczalnej ziemi, np. kaktusowej lub uniwersalnej z piaskiem/ żwirkiem (1:1). Po ponownym, posadzeniu nie podlewać kilka dni, a później oszczędniej, jak przeschnie podłoże.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Awatar użytkownika
polly
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 30
Od: 1 maja 2009, o 12:37
Lokalizacja: Wrocław

Re: Sanseweria, liście się zawijają

Post »

Cześć

Zajrzałam do korzonków - i raczej coś odwrotnego do zalania nastało, ponieważ z korzeni zrobiła się jedna wielka, twarda jak kamień gruda... Nic dziwnego, że roślinka nie chciała pić wody...

Wyciągnęłam z doniczki, rozbiłam delikatnie grudę i posadziłam do ziemi ponownie. Potem lekko podlałam.

Mam nadzieję, że po tym odżyje.

Dzięki wielkie za pomoc.
Pozdrawiam,
Iza
Agniesia28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 sie 2008, o 10:34

Post »

Obrazek Obrazek ObrazekWitam Was wszystkich i proszę o pomoc, bo pęka mi serce :-( Moja sanseviera była okazem zdrowia. Jakiś czas temu zaczęły schnąć jej końcówki, ale pomyślałam sobie, ze to normalny proces, może za słabo podlewałam (stoi na balkonie). Dziś do niej zaglądam a tu... wiele listków zrobiło się białych, lekko żółtawych i spływa po nich brązowy płyn, w kolorze coca-coli. Pełno kropelek. Listki są twarde, normalne.
Co to może być i jak jej pomóc?
Awatar użytkownika
karina87
50p
50p
Posty: 53
Od: 28 cze 2009, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Chora sansevieria (szpada)

Post »

Czy to nie przypadkiem poparzenie słoneczne? Może na jakiś czas odstaw ją w bardziej cieniste miejsce.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3566
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chora sansevieria (szpada)

Post »

Zajrzałem z ciekawości, bo nie wyobrażam sobie tej rośliny chorej....
Słońce.
A zauważyć chciałem, że przymrozki były, w okolicach Torunia i Bydgoszczy nawet -5.
Agniesia28
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 24 sie 2008, o 10:34

Re: Chora sansevieria (szpada)

Post »

Dziękuję Wam ogromnie za wskazówkę.
Mieszkam na południu Włoch, u nas już cieplutko. A i balkon mam od południowej strony, więc faktycznie - może poparzyłam moją szpadę. Już przestawiłam ją do cienia.
Stoi u mnie już trzeci rok i dopiero teraz tak bidulkę "załatwiłam".
Dziękuję raz jeszcze!
maartyngaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 maja 2020, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Witajcie!
Od 2 tygodni posiadam 3 sztuki sansewieri, są w podłożu uniwersalnym z domieszką piasku oraz doniczki posiadają otwory drenujące. Podlewałam je raz w tygodniu i pomiędzy jednym a drugim podlaniem ziemia była ok. 2 dni przesuszona. Liście wydawały się zdrowe do dnia dzisiejszego. Zauważyłam że jeden liść zżółkł i ma na brązową plamkę. Stąd moje pytanie do Was czy roślinę przelałam czy przesuszyłam,a może mają zbyt dużo słońca? Na różnych stronach wyczytałam sprzeczne teorię i już nie wiem, która jest właściwa. Co dziwne wszystkie podlewam tak samo, w tym samym czasie i stoją na jednym parapecie (zachodnim). Będę wdzięczna za wszystkie porady.
Obrazek



Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18732
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Z piaskiem należy uważać, jak dasz go za dużo to zamiast podłoże stać się bardziej przepuszczalne, to mogą tworzyć się zastoiny wodne.

Lepszy jest żwirek o frakcji 2 - 4mm.
Ja bym wyciągnął z doniczki i sprawdził stan korzeni.

Na jakim parapecie - wystawa trzymasz sansewierie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
maartyngaaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 18 maja 2020, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Sansewieria (Sansevieria) - wszystko o uprawie, cz. 2

Post »

Piasku nie ma raczej za dużo bo w całej mieszance ziemi jest to ok. 5%. Rośliny trzymam na parapecie okna od strony zachodniej a korzenie prezentują się tak.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”