Pompa ogrodowa, ale jaka ?Jaką polecacie

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
ODPOWIEDZ
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Możesz pomyśleć o pompie typu JET, mają dość dobre parametry.
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

ASK anulla - pompy, o których piszesz w swoim ostatnim poście to pompy hydroforowe znane również jako: poziome, ssące, itp. i służą do zasysania wody z płytnich studni lub zbiorników wodnych. Ze względu na konstrukcję i ... ciśnienie atmosferyczne są w stanie zassać wodę z max 7-8 metrów głębokości, więc w Twoim przypadku absolutnie nie zdadzą egzaminu. Musisz skupiś swe poszukiwania na pompach głębinowych. Dla przykładu - przy głębokości lustra wody 50m ppt. i ciśnieniu, jakie chcesz uzyskać w instalacji zasilanej z pompy, załóżmy = 3 atm = 30 m podnoszenia pompy + dodamy na straty ok 0,5 do 1 atm przy instalacji nawadniającej = 10m podnoszenia pompy. Wydajność w granicach 50-70 l/min to szukaj pompy, która w swoje charakterystyce pracy (wykres) będzie miała punkt równy:
- podnoszenie H=85-90m
- wydajność Q=50-70 l/m
Np. pompa z wspomnianej przez Ciebie Omnegny - Belardi 4H14 - podnoszenie przy 50l/min = 85m jeśli odejmiemy od wysokości podnoszenia 50m to woda "wypchnięta" przez pompę na powierzchnię gruntu będzie posiadała ciśnienie 3,5 atm=35m. I to tyle. Mam nadzieję, że wytłumaczyłem to dość jasno.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
ASK_anulla
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1701
Od: 25 cze 2013, o 13:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Roztocze Zachodnie

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Dzięki Sławku ;:180 Wielkie dzięki. Tego mi było trzeba. Łopatologicznie, to nawet ja zrozumiem :D
Pozdrawiam, Anna.
Jak mówi prof. Bralczyk jest różnica, kiedy robimy komuś łaskę, a kiedy laske... Używajmy polskich znaków!
Potencjalny ogród Anulli cz. 2
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

ASK_anulla pisze:Dzięki Sławku ;:180 Wielkie dzięki. Tego mi było trzeba. Łopatologicznie, to nawet ja zrozumiem :D
:D cieszę się, że pomogłem
Awatar użytkownika
KorK
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 1 maja 2012, o 10:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Witam,nie chciałbym zakładać nowego wątku,jeśli jest już jeden o tej samej tematyce :) Potrzebuje wody ze studni do podlewania małego ogrodu. Do tej pory robię to ręcznie z pomocą wiadra. Lustro wody jest 3m od gruntu,a do dna studni to nie mam pojęcia ile jest,bo działka jest po babci :wink: Nie wiem jaką pompę zastosować,aby była wydajna i dawała dobre ciśnienie. Wiem,tylko to,że ma ona być albo membranowa albo powierzchniowa. Jeśli membranowa to myślałem nad pompą Power UP 79942 300w,a jeśli powierzchniowa to Omnigena wz250. Moglibyście mi wyjaśnić,co mi jest potrzebne do obsługi tej wz250? Znalazłem taki oto schemat,ale to wyjdzie zbyt drogo:
Obrazek
A może polecacie jakąś inną tanią pompę do której będę mógł podłączyć wąż 1/2" i pistolet zraszający? Proszę o pomoc Pozdrawiam
Pozdrawiam miłośników bobu :P
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Pompki, o których piszesz to takie "pyrkacze" i nie będą ani wydajne ani nie będą dawały dobrego ciśnienia.
Jeśli chcesz czegoś w optymalnej cenie z dobrymi parametrami zwróć uwagę na dwa produkty omnigeny
Jet 100A
MH 1300
Jeśli dorzucisz do tego sterownik Brio to masz w pełni automatyczne rozwiązanie z zabezpieczaniem przed suchobiegiem.
Filtr na przewodzie ssącym jak na obrazku może też się przydać jeżeli źródło wody jest niepewne.
Pozdro
Sławek
GREENEA
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Sławku
ja takiego ,,pyrkacza'' używam od 8 lat
Obrazek
i do mojego małego ogrodu całkowicie mi wystarcza.
pozdrawiam
Kazik
Slawekk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 25 lip 2013, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Kontakt:

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

noka pisze:Sławku
ja takiego ,,pyrkacza'' używam od 8 lat

i do mojego małego ogrodu całkowicie mi wystarcza.
Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Pompa WZ250 jest bardzo mało wydajną pompką, co potwierdza jej charakterystyka pracy, tj. przy wytworzonym ciśnieniu 2 atm chlapie ledwo ponad 10l/min.
noka
200p
200p
Posty: 310
Od: 2 lis 2011, o 20:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jaka pompa do studni do podlewania? Stara się spaliła.

Post »

Wczoraj sprawdziłem, moja ma wydajność 20 l/min
pozdrawiam
Kazik
MisiekXL
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 20 kwie 2014, o 23:21
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: pompa na dzialke

Post »

Witam.

Po zimie zniknęła abisynka ... a, że ręczne pompowanie jest czasochłonne zastanawiam się nad zakupem małej motopompy ( brak elektryczności ) ... Czy ktoś ma praktyczne doświadczenia z jakimś modelem i może coś polecić? Teraz jest dość sucho poziom wody około 5,50 m średnica rury 40 mm ( musi być jedno calowa czy przerobić "wejście abisynki" i pobierać bezpośrednio z odwiertu bez użycia węża ssącego ? ). Zaraz przy odwiercie znajduje się zbiornik "na 3 kręgi" do gromadzenia wody.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i opinie.
GodfatherPL
200p
200p
Posty: 318
Od: 20 kwie 2014, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Włocławek

pompa do wody

Post »

Witam
Planuję pociągnąć na działkę wodę ze studni. Od studni do działki jest z jakieś 40-50 m. Mam w domu około 60 m węża do pompy o średnicy 3/4 cala natomiast wszystkie pompy, które oglądałem mają wejście na wąż 1 cal. Znalazłem przejściówkę która zmienia wtyczkę 1 cal na 3/4 cala. Przechodząc do sedna czy jeżeli założę do pompy przystosowanej do grubszego węża cięższy wąż to czy ta pompa może mi się przepalić albo uszkodzić??
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4243
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: pompa do wody

Post »

Na przeciążenie pompy wpływa nie tylko przekrój węża, ale też jego długość- a najprościej mówiąc(choć nie tak już prosto stwierdzić) ciśnienie wytworzone na wyjściu. Dobra pompa powinna być zabezpieczona przed przegrzaniem(tak jak np. odkurzacz), jednak z zabezpieczeniami różnie bywa. Generalnie przeczytać wymagania co do instalacji opisane w instrukcji lub/i zapytać sprzedawcę lub znajomego z taką pompą o praktyczne wskazówki co do konkretnego zastosowania.
Tyle z patrzenia na ładnego,
co ze słuchania mądrego.
(Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Oslo w 2015 roku wykazały, że mózg uwalnia dopaminę do naszego organizmu, kiedy patrzymy na coś przyjemnego)
mlodzieniec
200p
200p
Posty: 358
Od: 23 maja 2013, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pompa do wody

Post »

Dobra pompa sobie poradzi, a chłodzenie zapewnia pompowana ciecz. Wiele pomp ma przyłącze węża wielostopniowe od 1/2 do nawet 5/4 cala, po prostu odkręca się niektóre części i jest wieksze wyjście, używasz to, które chcesz i jaki masz wąż. tak ma np. Gardena. Jakie pompy bierzesz pod uwagę, konkretnie modele? 60 m to dość daleko więc nie każda pompa da radę tak pociągnąć, a im głębiej wpuszczona, tym ma trudniej i mniejszą wydajność, a czasem wręcz wcale nie popłynie woda. Zwykle mozna wpuścić na maks 7 metrów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”