Monstera - ukorzenianie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
krabczerwony
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 19 kwie 2020, o 22:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Witam wszystkich :wit prosze o porade. Czy moja Monstera, a raczej łodyga zaczyna gnić? Zrobiła sie czarna od góry i nie wiem dlaczego. Na gorze jak i na dole zamoczona byla w wosku.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Szczerze mówiąc, to wosk nie jest tutaj zupełnie potrzebny.

Miejsce cięcia trzeba było posypać sproszkowanym węglem albo cynamonem.
Nie wiem czy coś z tego będzie, ale możesz to jeszcze przyciąć i zrobić jak napisałem wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
darstenka
100p
100p
Posty: 147
Od: 23 cze 2008, o 16:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląskie

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Kupiłam szczepkę Monstery. Gdy do mnie dotarła korzeń powietrzny odpadł. Trzymam ją juz 3 tydzień w wodzie i nie widzę by planowała wypuścić korzenie. Czy jest szansa? Wypuści w miejscu tego co odpadł czy w innym miejscu?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Może to potrwać dłużej niż 3 tygodnie, zależy od egzemplarza i warunków ukorzeniania.
Powinna mieć jasne ciepłe stanowisko. Wodę trzeba wymieniać co około 2 - 3 dni.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
piekara114
200p
200p
Posty: 354
Od: 29 sty 2016, o 17:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sucha Besk./Maków Podh.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Kiedy najlepsza pora na odcięcie gałązki monstery i zrobienie z nich sadzonek. Roślinka młoda (mam od jesieni) z siecówki M.adansonii. viewtopic.php?p=6291854#p6291854 Teraz ma ok. 60 cm wysokości.


I przy okazji czy roślina w miejscu odcięcia się rozkrzewi?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Sadzonkowanie jak zwykle na wiosnę.
Po ucięciu nie rozkrzewia się, a przynajmniej z czymś takim się nie spotkałem w przypadku tej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
meusx
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 8 gru 2018, o 14:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Mam pytanie odnośnie ukorzeniania monstery. Wymagany do tego jest minimum kawałek pędu z zalążkami korzeni? Same korzenie lub sam liść bez łodygi na nic się nie przydadzą?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Sam liść bez łodygi nie wypuści ani korzeni, ani pędu. Podobnie z samych korzeni.
Bezlistny pęd z korzeniami teoretycznie może wypuścić nowy przyrost, ale powinien mieć przynajmniej około kilka cm długości. To zależy jeszcze z jaką monsterą mamy do czynienia. Jeśli chodzi o odmianę variegata to może być ciężko.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Bartek0083
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 14 lip 2021, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Ukorzenianie monstery veriagaty

Post »

Witam wszystkich,
Pisze na forum z prośbą o pomoc w ukorzenieniu monstery.
Około miesiąca temu dostałem monsterę do ukorzenienia z dwoma korzeniami powietrznymi. Na początku monstera zostałą umierzczona w wilgotnym perlicie z dodatkiem węgla, lecz po około tygodniu jeden pęd zgnił przez co zmuszony byłem go obciąć i zabezpieczyć miejsce cięcia cynamonem, za normową znajomej monsterę przesadziłem do wilgotnego mchu sphagnum, oblepiony mchem korzeń powietrzny okręciłem dodatkowo folo spożywczą i co 3 dni delikatnie otwieram by wpadło trochę powietrza oraz by sprawdzić czy mech nadal jest wilgotny. Niestety około 1,5 tygodnia temu zauważyłem że drugi korzeń powietrzny zaczął gnić na czubku więc powtórzyłem zabieg z ucięciem kawałka tego korzenia i zabezpieczyłem go również cynamonem. Dziś sprawdzałem stan łodygi i korzenia... niestety widzę że czubek korzenia powietrznego zrobił się miękki i zrobił się czarny a więc sądzę że proces gnicia postępuje.
Drodzy, co w takim przypadku należałoby zrobić by uratować roślinę ? porad uzyskałem już wiele :
- przesadzenie rośliny do ziemi,
- umieszczenie w przegotowanej wodzie,
- umieszczenie w perlicie
Co Wy uważacie, jaki sposób na utrzymanie je przy życiu byłby najlepszy?
Warto zaznaczyć że roślina ma jeszcze aktywne oczko
W załączniku przesyłam zdjęcia z poszczególnych etapów
zdjęcie z już jednym korzeniem było robione ponad tydzień temu dziś już końcówka (kilka milimetrów zmiękła i zrobiła się czarna"

1. Zdjęcie po otrzymaniu rośliny
Obrazek

2. Ostatnio zrobione zdjęcie

Obrazek

Z góry dziękuję za wszystkie rady
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Wsadź normalnie do wody. Wodę wymieniaj co 2 -,3 dni, możesz dodać kawałek węgla. I tyle.

Na marginesie przy takich korzeniach, jak na początku trzeba było od razu posadzić do mieszanki ziemi, żwirku/perlitu i podłoża do storczyków. Żadnych nakrywania, mchu itp.
Trzeba było od razu zadać pytanie na tym forum.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nairith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2021, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

To i ja zapytam o radę. Trzy dni temu zostałam obdarowana piękną sadzonką deliciosy variegaty, ale nie zdążyłam się przygotować merytorycznie na tyle dobrze, na ile bym chciała. Aktualnie stoi w filtrowanej wodzie pod oknem południowym (częściowo zasłoniętym okiennicami, żeby oszczędzić jej bezpośredniego słońca), dzisiaj dokupię węgiel aktywny. Miejsca cięcia ma zabezpieczone chyba woskiem. Co mogę zrobić, żeby jej nie zabić?
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Jak korzenie nieco jeszcze podrosną, jak przypadek wcześniejszy (zdjęcie nr 1), to posadź do właściwego podłoża - również szczegóły wyżej.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Nairith
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lip 2021, o 07:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera - ukorzenianie

Post »

Czyli do tej pory wszystko ok? Korzenie mogą dotykać dna naczynia? Woda sięga do odpowiedniego miejsca?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”