Złotokap (Laburnum anagyroides) uprawa,przesadzanie,

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Post »

dziękuję bardzo Judytko za info , złotokap już posadzony , mam nadzieję ze będzie ok. pozdro
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Moniqe77, do informacji Judyty dodać należy ,ze to krzew ,na którym chętnie żerują mszyce, więc w odpowiednim czasie trzeba niestety być przygotowanym na walkę z intruzami ,by nie mieć ich na całym ogrodzie.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
Monique 77
50p
50p
Posty: 65
Od: 27 sty 2009, o 19:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Laszczki/ Warszawa

Post »

Oj dziękuję Ci bardzo , nie wiedziałam że złotokapa lubi mszyca, teraz będę przygotowana. Dzięki serdeczne.
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

aniawoj pisze:Bo jeśli nie to zadziwia mnie jego obfite kwitnienie w 6 roku!
Dlaczego zadziwia ? Złotokap jeśli ma dobre warunki, to kwitnie już w 3-4 roku życia. Do szczęścia wymaga dużo słońca, ciepła, wapna w glebie. Radzi sobie świetnie z suszą i bardziej mu zaszkodzi nadmiar wody niż brak. W mojej okolicy rosną na stanowiskach mocno nasłonecznionych, suchych, na ziemi o pH 7,8 i wyższym. Znoszą kilkudniowe mrozy do -10 stopni (większych mrozów u mnie nie ma) oraz mocne, lodowate wiatry. ( z tym, że u mnie nawet po tygodniu mrozów ziemia nie jest aż tak głęboko zmarznięta jak w Polsce, słońce jednak grzeje tu bardziej) Rozsiewają się okropnie.
Nie zauważyłam, żeby na kwitnienie jakikolwiek wpływ miała forma rośliny. U mnie nie są formowane (rosną dziko) i część rośnie jako krzewy a część jako drzewa. Kwitną tak samo. Zima 2007/2008 była tu dość łagodna, ale za to wiosna bardzo zimna. W kwietniu a nawet i w maju nocami występowały przymrozki. Złotokapy wówczas kwitły marnie, a niektóre młodsze sztuki wcale nie miały kwiatów. Zarówno drzewa jak i krzewy. Więc o brak kwitnienia bardziej obwiniałabym przemarznięcie pąków kwiatowych niż formę czy wiek rośliny.
Sreberko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2009, o 19:06

Dlaczego nie kwitnie złotookap

Post »

Pięć lat temu zasadziłam złotookap. Miał 5 cm, obecnie ma 1,55 cm, zakwitł tylko raz i miał dwa kwatki. Wypuszcza bardzo dużo liści, ale w tym roku nie zakwitł w ogóle. Czy ktoś ma jakiś pomysł, dlaczego nie kwitnie?
Awatar użytkownika
Mariusz7464
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 26 maja 2009, o 11:21

Post »

Wszędzie gdzie czytam na temat tej rośliny wszyscy piszą że jej kwiaty nie pachną a moje mają zapach i to całkiem przyjemny czy to oznacza że to nie jest złotokap?

Jeśli ktoś wąchał z bliska tą roślinę to może jednak ma ona zapach?
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

U mnie pachnie. Nie jakoś oszałamiająco, ale z bliska czuć całkiem przyjemny zapaszek.
Awatar użytkownika
Isia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2939
Od: 27 maja 2007, o 17:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Płock

Post »

Swój złotokap kupiłam kwitnący w zeszłym roku, stanowisko ma słoneczne ale glebę niestety bardziej kwasną niż zasadową w tym roku nie kwitł w ogóle (nie odkwaszałam na wiosnę czy to może dlatego ??)
to zdjecie z zeszłego roku
Obrazek
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Czy można podciąć złotokap?

Post »

Tak jak w tytule: chciałam zapytać czy można podciąć rozchylające się na boki gałęzie złotokapu? W tym roku ze względu na dużą ilość opadów gałęzie tak porozkładały się na boki,że zasłoniły większość roślin rosnących wokół złotokapu,czy wycinając je teraz nie zaszkodzę złotokapowi
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Post »

Może obwiązać sznurkiem?
iga23
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12833
Od: 1 paź 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Tam, gdzie mieszkają dinozaury.
Kontakt:

Post »

Złotokapy nie lubią cięcia tak jak np. magnolie, ale dotyczy to formowania korony. Jeżeli są gałęzie które przeszkadzają to je wytnij, tak aby drzwko ładnie wyglądało.Złotokapy są często prowadzone na małe drzewa.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

dokładnie tak jak Iga mówi
nie podcinaj gałęzi - jeśli przeszkadza - wytnij przy pniu i zasmaruj maścią ogrodniczą
nie tnij zbyt dużo na raz - bardzo to osłabia roślinę, one nie lubią cięcia, bardzo ciernią gdy się je przycina

albo tak jak Azarat proponuje - kombinacje ze sznurkiem - tylko nie zaciskaj za mocno wokół gałęzi i pilnuj by go poluzowac wraz ze wzrostem rośliny
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Dziękuję za odpowiedzi ,spróbuję jak radzi iga23 i dianek ,bo sznurek był w roku ubiegłym i raczej się nie sprawdził (tzn sprawdza się na początku wiosny, kiedy gałązki są jeszcze bardzo cienkie ,natomiast teraz mimo sznurka i tak się pokładają.
Serdecznie pozdrawiam Danuta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”