U Fridy w kuchni, spiżarni, piwnicy

Jak zachować doskonałe zdrowie, kondycję i urodę? Porady, zdrowa żywność, najlepsze przepisy.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Robiłam bułki po rak kolejny, dodałam jeszcze pół szklanki mąki kukurydzianej oraz ciutkę więcej maślanki. Bułki jeszcze smaczniejsze, delikatniejsze i bardziej pulchne.

A teraz zupa porowo-cukiniowa:
2 średnie cukinie (szczuplutkie, żeby nie było dużych pestek),
1 średnia cebula,
kawałek dorodnego pora ok. 15-16 cm, od piętki do liści - białe i oliwkowe, zielone odciąć,
1 łyżka masła,
kostka rosołowa lub wywar warzywny
1 łyżka śmietany 12 lub 18%
sól, pieprz czarny.
Rozpuścić masło i podsmażyć na złoto drobno pokrojoną cebulę, dorzucić pokrojony w półplasterki por, zamieszać, dać szczyptę soli i kapkę wody, dusić 3-4 minuty, dołożyć pokrojoną w kostkę cukinię (ze skórą). Wymieszać, wlać płyn (rosołek, wywar), gotować wolno kwadrans, odstawić, przestudzić, zmiksować, przyprawić, dodać śmietanę (niekoniecznie). Przed podaniem podgrzać. Podawać z groszkiem ptysiowym lub grzankami.
Obrazek
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A w sobotę upiekłam chlebek używając gotowej mieszanki jako bazy i natchnienia.
Składniki:
20 dag (połowa paczki) mieszanki chleb żytni,
13 dag mąki kukurydzianej,
13 dag mąki pszennej
7 łyżek oleju
maslanka
2 dag drożdży, łyżeczkę cukru, odrobina ciepłego mleka do rozczynu.

Zrobiłam jak w przepisie na bułki, piekł się 35 minut
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
rivendel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2030
Od: 28 sie 2008, o 22:29
Lokalizacja: dolnośląskie

Post »

Mmmmm...chlebuś marzenie, ciekawe, czy mi wyjdzie?
Pozdrawiam-AgnieszkaIntro, czekanie na wiosnę
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Teraz dopiero odkryłam, wykorzystam co się jeszcze da, zmodyfikuję może swoje cukiniowe przepisy.Bardzo smakowity wątek!
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Miło, że wam smakuje. Ja najczęściej gotuję bez konkretnych przepisów lub traktuję je inspiracyjnie. często coś robię na szybko, po przejrzeniu produktów, najczęściej sałatki. Ostatnio taka mi wyszła, podobna do poprzedniej, ale nieco inna.
3 cukinie - jeśli szczupłe, to nie trzeba wyrzucać srodków,
30 dag pieczarek
1 słoik pomidorów suszonyc w oliwie,
1 papryka czerwona (może być inna oczywiście),
1 puszka fasoli,
4 ogórki kiszone.
Cukinię oraz pieczarki pokroić w plasterki i podsmażyć na oliwie spod pomidorów - każde warzywko osobno. Pomidory pokroić w paski, ogórki w słupki, podobnie paprykę. Fasolę wylać na sito, wypłukać, poczekać aż dobrze ocieknie. Jak smażeninka wystygnie, wymieszać wszystko dodając soli, pieprzu, bazyli lub cząbru.
Obrazek

Coś na szybko i ładnie.
Pieczarki w cieście.
Pieczarki małe, równe, ilość dowolna z przyciętymi ogonkami.
Ciasto podobne jak na naleśniki, tylko dodać 3-4 lżki mąki ziemniaczanej i szczyptę proszku do pieczenia.
Pieczarki zanurzyć w cieście i smażyć. Osączyć na ręczniku papierowym i gotowe.
W tym cieście mozna panierować inne warzywa, lekko podgotowane brokuły, kalafiory, marchew, parówki, kiełbasę, pyszna jest również ryba w cieście.
Gdy dzieci były małe robiłam dżdżownice, czyli piersi z kurczaka/indyka pokrojone w paski grubości ołówka, panierowane w cieście i smażone.
Obrazek



I jeszcze coś na słodko - mieszki z owocami

Przepis już zamieszczalam, to ten z rogalikami.
Do tego ciasta można dodać soli, jakiejś przyprawy warzywnej, papryki i upiec z farszem na słono. Wierzch można posypać żółtym serem.
Na fotce są z jabłkiem z cynamonem.
Obrazek
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Oooo, chlebuś to ja pieke regularnie, mam zapas róznych rodzajów mąki, otręby, ziarenka itp - żaden sklepowy nie smakuje tak, jak domowy :)

Hm, a weszłam w sumie pochwalić sie, że moje dwa wina (w tym jarzębinowe) dzielnie bąbelkują :lol:
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Kocurku, bardzo się cieszę. Tylko się nie spiesz ze zlewaniem, jarzębina wymaga czasu i cierpliwości.
Awatar użytkownika
kocurek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 822
Od: 10 kwie 2008, o 11:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: z kątowni

Post »

Frida pisze:Kocurku, bardzo się cieszę. Tylko się nie spiesz ze zlewaniem, jarzębina wymaga czasu i cierpliwości.
Nie pali mi się :lol: miejsca też mam sporo, chociaz wina stoją w kuchni, lubie ten ich bulgot 8) i mam na oku :).
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Bardzo lubie wszelkie makarony, naleśniki, pierogi, kluski, kluchy, czyli wszystkie potrawy z ujemnymi kaloriami :D

Kluski z fety mojego pomysłu

1 kostka sera "Feta" lub "Favita"
2 jajka, mąki ile zabierze, posiekane listki szałwi lub inne ziółka - 1 czubatą łyżkę od zupy.

Ser rozgnieść widelcem, dodać jajka, zioła, mąkę, wyrobić ciasto jak na kopytka. Utoczyć wałek i kroić skośne kluski (kopytka). Gotować 3-4 minuty od wypłynięcia. Podawać do mięsa w sosie lub z sosem pomidorowym + surówka.
Do klusek nie daję soli, bo feta jest słona, wodę do gotowania klusek trzeba umiarkowanie posolić.

Obrazek
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Pieczarki w cieście bardzo dobre, a kluski po grecku(czyli z fety) wypróbuję.Dobry pomysł!
Awatar użytkownika
EwkaEs
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9778
Od: 9 lip 2008, o 20:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południe kraju

Post »

Frida pisze:Robiłam bułki po rak kolejny, dodałam jeszcze pół szklanki mąki kukurydzianej oraz ciutkę więcej maślanki. Bułki jeszcze smaczniejsze, delikatniejsze i bardziej pulchne.

A teraz zupa porowo-cukiniowa:
2 średnie cukinie (szczuplutkie, żeby nie było dużych pestek),
1 średnia cebula,
kawałek dorodnego pora ok. 15-16 cm, od piętki do liści - białe i oliwkowe, zielone odciąć,
1 łyżka masła,
kostka rosołowa lub wywar warzywny
1 łyżka śmietany 12 lub 18%
sól, pieprz czarny.
Rozpuścić masło i podsmażyć na złoto drobno pokrojoną cebulę, dorzucić pokrojony w półplasterki por, zamieszać, dać szczyptę soli i kapkę wody, dusić 3-4 minuty, dołożyć pokrojoną w kostkę cukinię (ze skórą). Wymieszać, wlać płyn (rosołek, wywar), gotować wolno kwadrans, odstawić, przestudzić, zmiksować, przyprawić, dodać śmietanę (niekoniecznie). Przed podaniem podgrzać. Podawać z groszkiem ptysiowym lub grzankami.
Obrazek
Zrobiłam, choć cukinie juz nie tak młodziutkie-pyszna!Groszek ptysiowy miałam gotowy.
Awatar użytkownika
Frida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1770
Od: 31 mar 2008, o 13:50
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Ewo, jakże się cieszę!
A ja zachęcona przepisem Nalewki na zupę dyniową tę zupę nareszcie zrobiłam. Bardzo dobra, podałam z grzankami własnej roboty. Zupa miała piękny zółciutki kolor, który na fotce nie wyszedł.
Reszta jedzonka to dania dla leniwych: szybkie, proste i smaczne. A tak w ogóle, to uważam, że lenie są napędem świata, postępu. Wymyślają wszelkie ułatwienia, żeby życia stało się przyjemne.
Parówki smażone w cieście - w ten sposób można usmażyć kiełbasę albo pasztet, który już nie ma wzięcia na trzeci dzień. Do tego jakiś sos i micha surówki
Obrazek

Bardzo wykwintnie - gotowe ciasto francuski (bardzo polecam) - zapiekane parówki, czyli owinąć parówkę, pokroić na 4 części. Te ciemniejsze zostały przed pieczeniem posmarowane keczupem, te jaśniejsze mają na grzbiecie kawałek sera pleśniowego.
Obrazek

Ślimaczki: płat ciasta podzielić na dwa kawałki, na każdy płat położyć warstwę utartego sera, na to plaster szynki. Zwinąć, pokroić na kawałki 3-4 cm i upiec. Piękne i pyszne.
Obrazek

Na koniec rogaliczki - na fotce gorące, prosto z pieca.
Obrazek

Moje poczynania w kuchni obserwują anioły - to jeden z nich

Obrazek
Awatar użytkownika
Ewelina
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 7484
Od: 4 lut 2007, o 16:26
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post »

Trudno się dziwić - pod anielskim patronatem wszystkie wypieki Ci się udają :)
* Mój Ogród - cz.7 (aktualna)
Wizytówkai inne moje wątki
"Mam śródziemnomorskie poczucie czasu..."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bądźmy ZDROWI i piękni... jak nasz ogród”