Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Nie zgadzam się z tą opinią. Nornice są małe i mają jasny brzuch.Karczowniki to duże szczury.Właśnie karczowniki walą te kopce na 30cm wysokości u Ciebie. Oczywiście jak są tysiące to jest problem ale da się po woli populację uszczuplić.Pamiętaj że te gryzonie to nie mole spożywcze, one rosną po woli miesiącami.Trzeba je szybciej łapać niż się mnożą. Poza tym teren sam je reguluje, bo określony teren jest w stanie wykarmić określoną z góry liczbę osobników. Karczownik jest najgorszy bo jest to szczur dwuśrodowiskowy i w obu ekosystemach świetnie prosperuje. Ja mam staw sąsiada powyżej mojej posesji i mam problem z karczownikami. Zacząłem z nimi walkę bo mi trzy jabłonki podgryzły zeszłej zimy. Poza tym w sezonie jeden mi się wbił w tunel foliowy, i to z tej samej dziury wydarłem karczownika i nornicę. Cały połów trwał 5 godzin, karczownik po godzinie siedział a potem nornica.Ale nornica nie robi kopca NIGDY i tunel ma wolny otwarty wylot. Kopce robi kret i karczownik.
Witam, jestem Adam.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z kretem

Post »

Obrazek
Z końca lipca, gniazdo w marchewce ( tylko kilka marchwi ponadgryzanych, wolą nasiona i pestki).
Większą, siwobrązową widziałem wiosną i na pewno miała 15cm. Tak jak z płotkami, oficjalnie dorastają do 25cm, a np. w Kanale Żerańskim trafiają się 40-stki.
Kopce są wlotowe i przelotowe co metr, półtora wielkości od 10cm do 30cm. Nornica w ziemi suchej, o małej zawartości próchnicy wywala małe niezasklepione kopczyki, rzadko małe otwory bez kopczyka.
Od 40 lat nie było na działkach (na Żeraniu) takiej plagi nornic.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Ta na zdjęciu to na pewno nornica.Ale w te ogromne nie wierzę. Jak zdobędziesz zdjęcie to uwierzę.
Ja tam nie widziałem kopczyków u nornic.Same tunele i to często tak płytko, że jak staniesz to noga się zapada.
Karczownik nie ma białego brzucha tylko taki bury, poza tym ma trochę inne uzębienie.No i jest duży i taki mniej zgrabny od nornicy.I odbudowuje kopiec z prostej przyczyny- jak mu zadeptasz to ziemia ląduje w tunelu a on tym tunelem non stop lata, zatem musi tę ziemię ponownie wywalić na wierzch i to robi. Kret jest bardziej płochliwy i po zniszczeniu kopca często robi nowy tunel obok albo w innym kierunku. Kopce to wentylacja ale też "wulkany" nadmiaru ziemi z tunelu. W zasadzie kreta można złapać bez żadnej pułapki, ale musisz namierzyć jego ostatni kopiec i aby w nim akurat rył. Wtedy nie walisz w kopiec ale pół metra przed kopcem wbijasz szpadel w poprzek tunelu a drugim szpadlem spokojnie wykopujesz drania uwięzionego między ostatnim kopcem a wbitym szpadlem.On tak szybko nie kopie aby uciekł.Ludzie robią błąd bo gdy kopiec się rusza to chcą kreta wykopać z kopca.
Witam, jestem Adam.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z kretem

Post »

Ciekawy pomysł ze szpadlem, wypróbuję na nornicach
Na wielu stronach ogrodniczo-przyrodniczych ludzie są wprowadzani w błąd twierdzeniem, że nornice nie wywalają kopców i posądzają krety o szkody przez nie wywołane. Być może w zwięzłej glebie gliniastej czy ilastej nie robią kopców, ja mam działki na sypkim piasku z grubą warstwą ziemi próchniczej. W tym roku około 1/4 czasu spędzonego na działkach poświęciłem na niszczenie korytarzy i gniazd. Niedawno skończyłem grodzenie działki zakopanymi na 25cm płytkami z gresu 30x30cm i mam ulgowo (tylko łatwe do likwidacji próby założenia gniazd z desantów).
Próbowałeś odpalania petard we wlotach korytarzy ? Latem poszły 3 opakowania po 20zł (30 sztuk w jednym). Przyczynę słabego efektu upatruję w tym, że korytarze są kręte a nornice płochliwe. Nadają się do niszczenia gniazd, korytarzy tylko pod warunkiem jednoczesnego odpalania z krańcowych kopców.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Słuchaj, ja w sumie na zdrową logikę, to też jestem w błędzie z tymi nornicami. Bo pomyślmy... jak gryzoń pod ziemią rozpycha tunel, to coś musi zrobić z materiałem. Nie ubije na tyle aby taki tunel zrobić. Więc co kawałek wypycha to na górę, bo tylko tam jest miejsce, stąd te kopczyki.Większy gryzoń to więcej materiału i większa siła, zatem większy kopiec.Nie ma cudów na świecie. Gdzieś ten nadmiar się musi podziać.
Nie próbowałem petard, bo to bez sensu, to tylko huk z papierowej rurki, aby to zabiło gryzonia, to by musiało mu to w środku wybuchnąć. Masz rację co do korytarzy.Tego poprzednio nie podałem! :uszy Korytarze nornic są najbardziej kręte, w zasadzie nie ma prostego kawałka.Czasem nie ma jak zamontować pułapki na tunelu.Co innego kret czy karczownik, one mają długie odcinki proste nawet po 1,5m. Nornice chodzą najpłyciej. Mnie najtrudniej kreta dorwać, bo go nie ma jak przynęcić choć widziałem na filmie jak jeden ruski krety na parówki nęcił i to gorące. W sumie może to i dobre, bo wszystkie te gryzonie mają bardzo czuły węch. :tan
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8053
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Problem z kretem

Post »

Polepszyliście mi humor :;230
U nas też plaga nornic ,te bywają na serio wielkie. ;:oj
Są jeszcze myszy polne z paskiem ciemnym wzdłuż grzbietu.
Nornica bardziej ruda.
Kret potrafi szybko się przemieszczać ,nie raz próbowałam gonić i kończyło się to zawsze ruinacją ogrodu :;230
Patent z wbiciem łopaty w poprzek kanału - super ,muszę wypróbować. :D
Swojego czasu wypróbowałam wszystko co tylko było na krety /chodzi o zadymianie korytarzy/ Niebezpieczna zabawa i nic nie dała.
Karczownik faktycznie musi mieć zbiornik wodny. U nas staw i też od tej strony drzewka młode załatwione ;:222 Nawet świerk srebrny podgryziony.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Witam ponownie.
Temat mi się spodobał i chcę Wam trochę pomóc w tej walce.Dlatego poszukałem trochę materiałów. Tak jak pisałem największe szkody robi karczownik. Już wiem dzięki filmom dlaczego ja nie złapałem nic na rurki a miałem je zawsze zapchane ziemią na full.Bo mi karczowniki je tak zapychały.Kret by może sie złapał.Wynika to z tego, że kret tylko czyści systematycznie tunel więc ziemi jest niedużo i wypycha to do góry.Karczownik pcha to do przodu i zapycha wszystko aż do wylotu z kopca.
Ale do rzeczy!
Zatem jak chcecie widzieć jak wyglada karczownik (Gopher po angielsku) w porównaniu do kreta(Mole) i do nornicy (Vole),jak rozróżnić kopce , jak poznać z czym macie do czynienia,
to zapraszam na ten film,
https://www.youtube.com/watch?v=pTEzqB5wjcE

Jak chcecie widzieć jak te gryzonie budują swoje tunele wiele innych informacji o nich to polecam film
https://www.youtube.com/watch?v=-Yx_3DZrRg8

Na fimach można sobie włączyć napisy po polsku, jak ktoś nie zna angielskiego.
Autor filmów ma ogromną filmotekę na te tematy i sporo się można nauczyć. Nie tylko o ogrodowych szkodnikach.Testuje też tysiące pułapek.

Na forum nie używamy druku/zmoderowałam post/Karo
Witam, jestem Adam.
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

Znowu się pojawiam tym temacie, bo jest jedna ważna rzecz- czyli ZIMA.
Przeglądałem ostatnio serwis aukcyjny(X) i okazuje się, że można w tej chwili kupić w rewelacyjnych cenach pułapkę jaką ja stosuję. Jest to SuperCat. Treść reklamową wycinam/K Pozdrawiam.
Witam, jestem Adam.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z kretem

Post »

Przekonałeś mnie do Supercata, dam nawet 80zł. Zaletą prócz skuteczności jest łatwość montażu.

Znalazłem na YT skuteczną pułapkę na nornicę i myszy, którą łatwo zrobić samemu. Jest ona w formie zapadni (pojemnik 5-cio litrowy po farbie lub kapuście kiszonej wkopany równo z powierzchnią gruntu i przykryty ponacinaną na środku czarną folią budowlaną). Wystarczy na folię nasypać trochę płatków owsianych i zrobić małe zadaszenie na wysokości 5cm. Dawno temu kilka wpadło do wkopanej miednicy z płatkami na dnie, ale płatki wyjadane były przez ptaki i namakały.

Niestety po świętach muszę działać, bo w piątek zalewałem wodą 3 kolejne gniazda. Wchodziło po 7-10 wiader na jedno.
Niewiarygodne, ale w ciągu jednej czy dwóch nocy tak małe stworzenie potrafi wykopać tak duże jamy. Może robią na zmiany?
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Problem z kretem

Post »

No to z wiadrem i folią ciekawy pomysł.Wroniarz, przeglądnij konto na YT tego gościa do którego dawałem linki, on naprawdę tysiące pułapek testuje z całego świata, może jakaś Ci jeszcze podejdzie. SuperCat-a nie trzeba wcale montować pionowo!Weź to koniecznie pod uwagę! :uszy Ja montowałem nawet pod kątem 45 stopni, bo tunele wentylacyjne czasem wychodzą pod takim kątem z ziemi, poza tym jest to pułapka którą można także łowić myszy domowe! Wystarczy zrobić przejście z małym otworem pod ścianą i tam zamaskować SuperCat-a na stojąco i też mysz złowisz.To nie jest pułapka tylko do tuneli, nadaje się na wszelkie magistrale którymi szkodniki chodzą.W sumie jak by dać zamiast widełek coś drobniejszego jako spust i większego(lizak z siatki), to nawet turkucie by tym trzaskał, bo by je przecinało na pół.Jak by cena SuperCata była dla kogoś za wysoka a chciałby mieć nowa pułapkę tej klasy też ponoć rewelacyjną (specjalne na nornice)to obecnie po ok.55PLN są nowe marki GARDIGO model VOLE TRAP , komplet 4 szt. kosztuje ok.235PLN

Treść reklamująca zmoderowana/K
Witam, jestem Adam.
Wroniarz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 kwie 2020, o 20:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Problem z kretem

Post »

Dzięki za linki. Na tej profesjonalnej stronie znalazłem to, czego nie mogłem nigdzie znaleźć, a mianowicie poglądowe rysunki gniazd nornic.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
FreGo
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 707
Od: 28 sty 2018, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie-Bieszczady

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Dziś zrobiłem sobie obchód wokół domu i ogrodu.Po ostatnich postach na forum tutaj postanowiłem sprawdzić co pod śniegiem się działo, bo właśnie śnieg mi się całkiem stopił, a wiem, że wtedy wszystko fajnie widać.Poza tym na jesieni wyłowiłem wszystkie szkodniki jakie dawały znaki życia a było tego sporo, bo i karczowniki i krety i nornice. Nie ucieszyłem się zbytnio. ;:223 W trzech miejscach znalazłem tunele nornic, z tego w jednym jedynie wentylacyjne z głębi ziemi. Ale postanowiłem "połowić" dziś. Szybko wskoczyłem w labirynt, zamontowałem dwa SuperCat-y i już po godzinie oba spuszczone.Jeden pusty, ale na drugim już norniczka siedziała.Jako przynętę zastosowałem cebulkę tulipana.Dziś jeszcze raz sprawdzę pułapki w nocy. Na szczęście same nornic widzę, nie ma karczownika, ani kreta. Zero kopców.Same labirynty i kilka wentylacyjnych szybów. Na te wentylacyjne trudniej mi zamontować pułapkę, bo trzeba tunel rozkopać i po katem 45 stopni pułapkę zamontować. Na razie muszę odłowić nornice tam gdzie jest ich wiecej i łatwiej mi tak je połowić. Ale jak poszedłem za ogrodzenie to grunt normalnie się pod nogami zapada tak jest tuneli nornic, podejrzewam, że na wiosnę część tej populacji dosięgnie już mojej posesji, więc się szykuje niezła batalia. :uszy
O i sprawdziłem wtedy w nocy i jeszcze jedną nornicę złowiłem na pułapkę.Druga doba nic, czyli wyłapane to co tam było.Trzeba zmienić zatem "łowisko".
Witam, jestem Adam.
slawomirro
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 10 gru 2022, o 17:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wola Karczewska pod Warszawą
Kontakt:

Re: Kret, karczownik, nornica czy ... - 4 cz.

Post »

Jak wcześniej pisałem o krecie, to spadł śnieg, potem Święta przyszły i czasu nie miałem, więc zdjęcie podniesionych płytek przez kreta? dopiero teraz dołączam:
Każda płytka waży ok 14kg.

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”