Rannik (Eranthis), wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

U mnie ranniki już przekwitły.W tym roku krótko się cieszyłam, kwitły na początku marca 2 dni, potem przyszedł ostry mróz bez śniegu, a później śnieg je do końca zniszczył.
Jo37
500p
500p
Posty: 606
Od: 20 sty 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i nie tylko 6a/6b

Re: Ranniki

Post »

W Waszych ogrodach pola ranników. Mnie po latach prób wyrósł jeden rannik
zimowy ale i tak się cieszę.
Pozdrawiam , Joanna
_fox_

Re: Ranniki

Post »

Joanno pewnie bulwy odwrotnie posadziłaś ;:174
u mnie zakwitł jeden w dziwnym miejscu ;:306 pewnie mrówki nasionko mi ukradły i zgubiły po drodze :;230
Jo37
500p
500p
Posty: 606
Od: 20 sty 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i nie tylko 6a/6b

Re: Ranniki

Post »

Nie doceniasz mnie jako ogrodnika ;:185 .
Ja takie bulwki wsadzam zawsze pod skosem.
Pozdrawiam , Joanna
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

Ranniki dość trudno wprowadzić do ogrodu, a to dlatego, że bulwki w sprzedaży bywają zbyt przesuszone i mogą być zwyczajnie 'martwe'.Powinno się je wykopywać z resztkami liści i niezwłocznie sadzić, a wiadomo, w sprzedaży są dopiero jesienią.Wprowadzone potem sieją się jak szalone, na wilgotnej glebie lepiej, bo nasion też nie można przesuszyć, tylko wysiać zaraz po zbiorze, bo stracą zdolność kiełkowania.
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: Ranniki

Post »

Może za bardzo "grzebiesz w ziemi" u mnie za pierwszym razem zakwitło parę sztuk a chcąc przedobrzyć pieliłam i pieliłam i chyba większość wypieliłam. Kolejne podejścia udają się w 100%, kupuję Biedronkowe i inne marketowe bulwki ranników i jest OK ( sadzę w koszyczkach ).
Obrazek
pozdrawiam
Edyta
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ranniki

Post »

U mnie właśnie kwitną, mam nadzieję że się wysieją. :D . Pytanie tylko kiedy :?: . Czy jeszcze w tym roku ujrzę młode siewki. :?:
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

Po kwitnieniu zawiążą się torebki z nasionkami i liście zaczną zasychać.Jak się wysypią zaschnie reszta.Siewki pokażą się następnej wiosny, potem zaschną, a w przyszłym roku znów wyrosną, ale już nieco większe, bo bulwka rośnie.Zakwitają chyba w 3 roku.
U mnie rosną pod krzewami wysypanymi drobną przekompostowaną korą i tam mają odpowiednie warunki, bo jak się wysypią krzewom wyrastają liście i robi się pożądany wtedy cień, a kora trzyma wilgoć.Rannikom powinno się stwarzać w ogrodzie warunki podobne do naturalnych.
Awatar użytkownika
Zenia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4872
Od: 6 wrz 2007, o 20:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ranniki

Post »

Dzięki za odpowiedź. Ojojoj.... w takim razie nie odpowiednie im miejsce wybrałam :roll: W słońcu. ;:131
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Obrazek

Ranniki już przekwitły ale ciągle pojawiają się jedno i dwuletnie siewki. W tym roku chyba lekko zasilę swoje roślinki.
andrzejm1954
100p
100p
Posty: 159
Od: 1 lut 2015, o 21:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ranniki

Post »

Wczoraj tzn. 1 lutego 2015 można było kupić "na targu" (Wrocław) sadzonki rannika. Kilka wschodzących kwiatków w małym pojemniku. Co powinienem z nimi zrobić gdybym je kupił bo chyba za wcześnie aby je posadzić do gruntu (na działce)?
Z góry dziękuję za podpowiedź. Może za tydzień będą znowu.
Pozdrawiam! Andrzej
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6739
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Re: Ranniki

Post »

Pamiętam, że po raz pierwszy zobaczyłem kwitnące ranniki na trawnikach przed Panoramą Racławicką. Ale to było wiele lat temu. Ranniki nie boją się niskich temperatur więc jeżeli ziemia jest rozmarznięta powinny sobie poradzić w odkrytym gruncie. Na wszelki wypadek można je przykryć lekko torfem (same bulwki) kwiaty sobie poradzą. Lub przykryć np. gałązkami świerka. Nawet jeżeli ktoś podpędza te rośliny raczej nie trzyma ich w wysokich temperaturach.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ranniki

Post »

Wybić zawartość doniczki bez naruszania bulwek i z wierzchu można narzucić kilka gałązek iglastych, ale niezbyt grubo, bo wybiegną.Ja w zeszłym roku tak zrobiłam z przebiśniegami, kupiłam kilka kubeczków na targu z kwitnącymi.Zastanów się dobrze z wyborem miejsca na ranniki, nie można tam latem kopać, bo bulwki są bardzo podobne do grudek ziemi i łatwo je zniszczyć.Najlepiej im gdzieś pod krzewami, gzie mogą się swobodnie rozsiewać i potem zasychać.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”