Szczepienie pomidorów

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Pomidory-choroby i szkodniki cz.18

Post »

Silex
Później wstawię zdjęcie swojej gourmandi F1 nieszczepionej
rachimek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Szczepiona rozsada pomidora uszczykiwana za liścieniami

Post »

Witam, czy może miał do czynienia z Szczepiona rozsada pomidora uszczykiwana za liścieniami? Interesuje mnie szczepienie tą metoda, ale w Internecie nie mogę oszukać na czym ona polega i jak ją się wykonuje. Proszę o pomoc jak ktoś miał do czynienia z tego typem szczepienia.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepiona rozsada pomidora uszczykiwana za liścieniami

Post »

To nie jest metoda szczepienia tylko sposób prowadzenia krzaka na dwa pędy po zaszczepieniu na podkładce.
Miłego ogladania i czytania https://www.google.pl/search?source=hp& ... CAY&uact=5
rachimek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Dziękuje za odp. :)

Z podanych linków wyczytałem wiele ciekawych sposobów szczepienia. Może ktoś wytłumaczy jak po szczepieniu uzyskać dwa pędy? Niestety dalej nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Jak po szczepieniu uzyskać roślinę jak na załączonym zdjęciu?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2019, o 09:24 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Poczekaj to same wyrosną. To nic innego jak "wilki" wyrastające z kątów liścieni.
rachimek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 17 maja 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Czyli po szczepieniu pomidora po wyrośnięciu wilków obcinamy główny pęd i dwa wilki robią się dwoma głównymi pędami? Aby wyrosły dwa wilki trzeba bawić się oświetleniem lub wilgotnością, czy wystarczy standardowa ?klinika? po szczepieni oraz warunki panujące w szklarni lub na gruncie do wyrośnięcia wilków ?

Jak należy zrobić cięcie podkładki w tym przypadku? Na zdjęciu widać jak by cięcie było zrobione pod pierwszymi nasiennymi liśćmi. Z artykułów o szczepieniu wyczytałem, że podkładkę tnie się nad pierwszymi nasiennymi liśćmi.

Ktoś może uprawiał pomidory tą metodą? Bardzo potrzebuje na ten temat informacji. Dzięki za pomoc. :tan
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2019, o 09:25 przez jokaer, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączenie postów
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Pomidory też miałeś? :lol:
Zacznij od uprawy tradycyjnych odmian na własnych nogach, możesz na nich wypróbować ten sposób uprawy i tradycyjny czyli drugi pęd wyprowadzony pod pierwszym gronem i porównac co lepsze. Prowadzenie od razu na dwa pędy z pewnością opóźni wegetację bo nierozrośnięty system korzeniowy będzie musiał żywić 2 krzaki. Aby to poprawić stosuje się silnie rosnące podkladki. Powinny być renomowanej firmy , odpowiedno dobrane do podłoża uprawowego, nawożenia i oczywiście muszą dobrze współpracować z odmianą naszczepioną bo nie wszystko zaszczepione na wszystkim da pozytywne rezultaty. Piszę o tym bo są podkladki pobudzajace wzrost generatywny i osłabiajace wzrost wegetatywny. Nasiona selekcjonowanych podkładek są dostępne tylko w dużych opakowaniach i kosztują kupę kasy a samo szczepienie nie jest takie łatwe jak się wydaje więc najpierw potrenuj na czymś tańszym. Siewki Koralika bedą odpowiednie. Poza tym zapraszam do lektury wątków o robieniu rozsady i doświetlaniu rozsady. Zrób analizę gleby ze szklarni.
Awatar użytkownika
massur
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1470
Od: 22 maja 2012, o 16:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rzeszów (Załęże)
Kontakt:

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

Reasumując: na początek trzeba wychodować sobie koralika jako podkładki, doszczepić co tam chcemy, dla większości odmian doszczepianych prowadzić na jeden pęd plus dla testu kilka krzaków na dwa. Oprócz tego dobrze mieć doszczepianą odmianę na własnym korzeniu - dla porównania. To pozwoli i wyciągnąć wnioski i przećwiczyć szczepienie. Ja tak chyba w tym roku zrobię.
Pozdrawiam,
Tomek
logitech55
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 mar 2013, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

rachimek pisze:Dziękuje za odp. :)

Z podanych linków wyczytałem wiele ciekawych sposobów szczepienia. Może ktoś wytłumaczy jak po szczepieniu uzyskać dwa pędy? Niestety dalej nie mogę znaleźć informacji na ten temat.

Jak po szczepieniu uzyskać roślinę jak na załączonym zdjęciu?

Obrazek
Po zrośnięciu zraza odcinasz go nad liścieniami. Za kilka dni z kącików liścieni zaczną wypuszczać pędy.
Teraz potrenuj sobie z tańszymi nasionami
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8948
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Szczepienie pomidorów

Post »

:wit Jest na sąsiednim forum to i tutaj wkleję .https://www.youtube.com/watch?v=ScQVVQp ... atch_on_yt
Co o tym sądzicie ?
berthold61
200p
200p
Posty: 448
Od: 3 lis 2017, o 15:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kędzierzyn -koźle

Pomidor szczepiony na kartoflu

Post »

Dziś na jutubie widziałem dziwny filmik jak gościu szczepił pomidor na wybijającym kartoflu ,podobno w DE idzie kupić już takie gotowe sadzonki i mamy latem pomidory a jesienią już kartofle czyli za jednym zamachem mamy moc , ćwiczył ktoś takie sprawy ?
Przepraszam za moją pisownię ale nie jestem czystym Polakiem i mam trudności.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1951
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Pomidor szczepiony na kartoflu

Post »

Chyba ze 3 lata temu już w marcu miałam malutki krzaczek kartofla. Zostawiłam 1 silny pęd, na którym miał być zaszczepiony pomidor. Wiadro z kartoflem (w budynku gospodarczym) upodobał sobie kot. Oprysk miał chyba za mocne stężenie, krzaczek padł. Drugiego podejścia nie było. W ten podwójny zysk jakoś nie wierzę, a na smaku też pewnie dużo traci.
Awatar użytkownika
wanderka
200p
200p
Posty: 201
Od: 26 cze 2008, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pomidor szczepiony na kartoflu

Post »

Któryś raz już o tym słyszę. Kusi mnie aby spróbować, szczególnie ze mam jakieś samosiejki ziemniaka w warzywniaku. Tylko czy już nie jest za późno oraz pogoda niekontrolowana w gruncie nie zaszkodzi? ;:173


Tutaj wzmianka i na pewno jeszcze gdzieś była :arrow: viewtopic.php?p=4770450#p4770450 / jokaer
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”