Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 627
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja swoich bukszpanów mocno pilnowałam w zeszłym roku. W maju zauważyłam szybko powiększające się dziury w liściach i krzakach. Niestety, tak lało, że nie dało się zrobić oprysku od razu, więc trochę szkód zdążyły paskudy narobić. :evil:
Jak tylko pogoda pozwoliła, opryskałam Lepinoxem. Kosodrzewina też została nim potraktowana, bo po raz kolejny borecznik prawie ją zeżarł. :(
Później jeszcze raz robiłam oprysk- latem i wygląda na to, że nie ma wielkich szkód. Pewnie zimne i mokre lato nie ułatwiło im życia.
Zobaczymy co będzie za kilka tygodni. Kolejne porcje Lepinoxu mam w zapasie.
A czy ktoś próbował wiosennych oprysków Promanalem?
Pozdrawiam,Vivien333
Awatar użytkownika
basiakam
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 112
Od: 17 sie 2006, o 18:48
Lokalizacja: Szczecin

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Chyba teraz nie warto pryskać.Jaja widać.Chyba trzeba być w gotowości ,jak tylko się zacznie ruszać to lać .I tak na okrągło.Zaraza już z nami do końca świata zostanie.Oprysk chyba tylko na gąsieniczki działa.
Basia
dziadzia47
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 mar 2021, o 14:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

I u mnie pojawił się ten "motylek" - tak nazwał ją wnuczek.
Późnym latem zauważyłem kilka gąsienic - poczęstowałem je decisem. Pomogło: bukszpany przeżyły bez widocznych ubytków. Mam problem, bo dwa trzdziestoletnie krzewy rosną przy brzegu oczka wodnego, w którym pływają karasie i nie bardzo jest jak je opryskiwać.
Czy ktoś może mi powiedzieć, czy Lepinox jest szkodliwy dla ryb?
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 248
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Przez kolejne 2 lata stosowałam Lepinox i jeśli chodzi o bezpieczeństwo tego środka, to mimo zapewnień producenta o małej szkodliwości produktu, to mam mieszane odczucia. Oczywiście dla człowieka jest chyba bezpieczny, chociażby z racji, że nie jemy bukszpanów, ale po oprysku zanika życie biologiczne w krzakach. . Zawsze mam w bukszpanach pająki i inne "robactwo". Mało tego rok w rok miałam miodówkę bukszpanową, nigdy nie robiłam na nią oprysku, tylko w czerwcu lub w lipcu przycinałam krzaki i w ten sposób się jej pozbywałam. W tamtym sezonie miodówka była sporadycznie. oprysk robiłam w tamtym roku 2 razy. Po pierwszym razie po jakimś czasie pojawiły się pająki, ale po 2 oprysku znikły.
To są moje spostrzeżenia, oczywiście trudno coś wnioskować po 2 latach, ale ciekawa jestem waszych obserwacji. Boję się poza tym, że Lepinoxem wytrujemy chociażby ćmy.
djkrulik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 5 kwie 2021, o 14:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Inwazja ćmy bukszpanowej?

Post »

Witam, ostatnio w moim domu pojawił się bukszpan który stał w kuchni w wazonie przez około tydzień, następnie zdecydowaliśmy się go wyrzucić ze względu na bardzo złą kondycję rośliny. Po następnych 2-3 dniach na lodówce bądź ścianie zauważamy pojedyncze włochate centymetrowe gąsienice, łącznie znaleźliśmy ich już z 8. Jedna w szafce ze szklankami, jedna na lodówce na drugim koncu kuchni, no ogólnie chyba zdążyły się rozejść. Z mojej amatorskiej analizy wynika, że jest to larwa ćmy bukszpanowej (Załączam zdjęcie w razie mojego błędu) no i właśnie tutaj rodzi się moje pytanie. Zdecydowana większość wątków na różnych forach mówi o ćmach bukszpanowych w ogrodach, a my mamy je w kuchni. Czy coś przeszkodzi im w przekształcaniu w ćmy w warunkach kuchennych? Nie mamy pojęcia co robić, internet mówi tylko, że to nowy rodzaj problemu i należy stosować jakieś preparaty ogrodowe - w ogrodzie. Jak można się ich pozbyć, i czy mogły zaatakować różne produkty spożywcze?
https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... e=60905D18
https://scontent.fwaw5-1.fna.fbcdn.net/ ... e=6090FD16
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Tak, to gąsienica ćmy bukszpanowej.
Jak był bukszpan w domu to nie widzieliście śladów żerowania ćmy?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

W mojej okolicy pojawiła się rok temu. U pewnej osoby, u której ciąłem bukszpany latem rok temu teraz są w opłakanym stanie. Większość jest łysa. Co dziwne w całym szpalerze kul bukszpanowych dwie są nieruszone. Zero śladów żerowania, inne 20 cm dalej są doszczętnie zjedzone ;:oj U kolejnej osoby ćmy zaczęły zjadać co najmniej 20-30 letni bukszpan. ;:145
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Niestety sprzedawcy nadal sprzedają bukszpan z gąsiennicami!
A ludzie kupują, bo jak się gdzieś bukszpan pojawi to jest okazja a nie każdy wie z czym ma do czynienia..

Ja majac je w domu postawiłabym im wabik w postaci jakiejs rosliny zeby do niej się zeszły a potem... bang! Bo inaczej będą szukać zamiennika i może nawet znajdą.
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

O matko :roll: ja byłem pewny ,że to przylatuje z powietrza ,a nie że można to razem sprzedać :idea:
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6959
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Kiedy rozpoczynacie opryski na ćmę bukszpanową?
Pozdrawiam Andrzej.
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Przyłącze się do w/w pytania, kiedy najlepiej opryskać bukszpan mopsilanem ?
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja zaczynam opryskiwanie bukszpanów jutro. dzisiaj bowiem przyjrzałem się swoim bukszpanom i na 4 krzakach znalazłem z 10 gąsienic. Dalej nie sprawdzałem, gdyż mam ze sto krzaków, tylko zadecydowałem, iż jutro robię oprysk wszystkich krzaków.
aneroid
50p
50p
Posty: 51
Od: 13 kwie 2014, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Ćma bukszpanowa(Cydalima perspectalis)

Post »

Ja nie czekałem, w okienku pogodowym kilka dni temu też zrobiłem oprysk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”