Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Rośliny doniczkowe
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18761
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Zgodnie z zaleceniami oprysk powinno się robić w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Proponuję zrobić go na klatce schodowej i pozostawić do obeschnięcia.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
parasolka22
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 27 paź 2010, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re:

Post »

Obrazek


Proszę Was o pomoc. Chcę zacząć hodować mój papirus takim oto sposobem - w akwarium.
Jaki wkład polecacie do takiego akwarium? Keramzyt, żwirek? Czym podlewać? Zwykłą wodą czy wodą z odżywką?
basia_styk
500p
500p
Posty: 713
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Nie ma specjalnie znaczenia czy keramzyt, czy żwirek - kiedyś miałam papirus w wazonie wypełnionym niewielkimi otoczakami (tak do 5 cm długości) i też rósł nieźle. Natomiast odżywkę warto dać taką jak dla hydroponiki. Uwaga na przędziorki, lubią papirus. No i koty też :)

B.
Paulina_p
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 kwie 2020, o 22:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Witam wszystkich ! Mam papirusa w szklanym pojemniku wypełnionym keramzytem , na razie jest w wodzie zanurzony z korzeniami. Czy dolewać tak wodę ciagle czy wystarczy mu namoczony keramzyt?
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3080
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Cibora to roślina bagienna która musi mieć"mokre stopy"czyli potrzebuje dużo wody.Może rosnąć w akwarium a letnią porą w oczku wodnym. Wniosek? Jak najwięcej wody.
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Witajcie. Mam od niedawna papirusa. Wyrosnął z sadzonki.
https://www.fotosik.pl/zdjecie/f601b73a95378cf7


Chciałabym posadzić go w szklanym naczyniu. Gdzieś wyczytałam, że powinien mieć długą doniczkę bo korzenie się rozrastają w dół i kupiłam takie naczynie:
https://www.fotosik.pl/zdjecie/273b752410913196

ale tu na wątku wyczytałam, że powinien mieć niedużą doniczkę bo wtedy rozrasta się w korzenie zamiast "w górę". Więc czy do naczynie będzie dobre czy jednak złe?

W obi wczoraj oglądałam coś takiego https://images91.fotosik.pl/482/adbf290dbeceab67med.jpg i wydawało mi się za małe, ale teraz po przeczytaniu wątku może jednak byłoby dobre?

Papirusa zaatakowały skoczogonki ale jutro i tak przesadzę go do nowego naycznia. Tylko podpowiedzcie czy to tego co kupiłam czy kupić mniejsze?
I chciałabym jednak zrezygnować z ziemi, czyli mam całe naczynie zasypać kermayztem? czy żwirkiem zmieszanym z keramzytem?
Korzenie umyć pod prysznicem i włożyć do naczynia?

Jaki najlepiej nawóz kupić do papirusa który będzie stal w keramaycie? Mam Biohumus w płynie i tylko to
:)
Majajka
200p
200p
Posty: 222
Od: 16 mar 2017, o 21:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Przyłączam się do grupy papirusiarzy :uszy .


Rok temu kupiłam 5 cm kłącze papirusa, specjalnie dla kotów. Wykazałam się jeszcze większą naiwnością sadząc kłącze w wiaderko na zioła (takie o średnicy ok. 15 cm). Za podłoże robi stare, używane podłoże z akwarium (akurat tutaj trafiłam - podłoże było specjalne, obniżające pH, dla wybitnie kwaśnowodnych ryb).

Ponieważ miała to być przekąska dla kotów, a nie ulubiony kwiatek to specjalnie się z nim nie bawiłam. Podlewałam go prosto z kranu, po sam brzeg doniczki (czym był najwyraźniej zachwycony), rósł pięknie.

Wszystko było ślicznie aż do mojej przeprowadzki ponad miesiąc temu. Niestety, na śmierć zapomniałam, że do przewiezienia wylałam z doniczki całą wodę i nie podlałam papirusa. :oops: Gorzej, zapomniałam o tym na kolejne 2 tygodnie. ;:223 Niestety uschnął zachowując kolor, więc nawet przechodząc obok nie wyłapałam usychania. Jak w końcu się zorientowałam jak wielką głupotę zrobiłam to byłam już pewna, że mam po papirusie! Na szczęście po wyjęciu go z doniczki odkryłam 2 rzeczy - korzenie są ciągle żywe oraz jest ich w doniczce więcej niż ziemi. :shock:

Obecnie papirus awansował na kwiatka bardzo chcianego - stoi na bezpiecznej szafce w łazience i ma już 5 nowych łodyżek, jeszcze nie rozwiniętych :heja . Na wiosnę mam zamiar posadzić go do wiadra, jakieś skromne 25 l... Marzy mi się taki wielki papirusowy busz, a w nowym mieszkaniu mam na to miejsce. ;:167
Ostatnio zmieniony 16 sty 2021, o 23:25 przez norbert76, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Zmoderowano, to nie jest wątek o kotach, tylko o uprawie papirusów. Proszę trzymać się tematu wątku.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Też właśnie się zastanawiam nad jakimś nowym lokum dla mojej Cibory. Chciałabym coś niebanalnego, i tak myślę i wymyślić nie mogę. Pierw obstawiałam na jakieś szklane naczynie, ale chyba lepszym rozwiązaniem jest dosyć spora osłonka i w środku mniejsza doniczka podziurawiona jak cedzak. To może zwiększyłoby cyrkulację powietrza w korzeniach z plusem dla rozrostu papirusa.
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
mikaxx
50p
50p
Posty: 70
Od: 6 lis 2020, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Miałam papirusa na początku właśnie w takim szklanym naczyniu. Dokładnie w tym z Obi: https://images91.fotosik.pl/482/adbf290dbeceab67med.jpg . Jak urósł dałam mu większe szklane naczynie, również kupione w Obi, papirus jest bardzo zadowolony. ;) Na samym dnie mam keramzyt, który jest zawsze zalany wodą. Bardzo mu to służy.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2021, o 19:35 przez norbert76, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Poszę nie cytować całych postów. Proszę również o niezamieszczanie linków do platform handlowych podmieniłem na link do samego zdjęcia.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Myślałam nad taką wielgaśną kulą szklaną na podstawce. Coś jakby gigantyczny szklany kielich. Mam taki na stanie i może by się w końcu do czegoś przydał. Od dołu przyozdobię go czarnym matem i złotą farbą do gipsu dorobię jakieś mazaje i może wyjdzie z tego coś ciekawego ; ) No to postanowione. Teraz realizacja :P
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
Awatar użytkownika
Nuami
100p
100p
Posty: 182
Od: 15 lut 2015, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie, małe trójmiasto Kaszubskie

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Dzisiaj zauważyłam, że moje Cibory jakoś zczarniały od dołu. Tak jakby gniły ? Ale podobno nie można przelać papirusa. Widocznie ja jestem nawet do tego zdolna albo problemem jest coś innego. Zeszłego lata wypuścił kilka parasolek, zimą może jedna padła. Stoi koło metra od wschodniego okna, doniczka z otworami + wsadzona do miseczki, do której wlewam wodę ( deszczówka ) i nie dopuszczam aby wyschła do dna. Ten typ tak ma czy skopałam sprawę?
Obrazek
Ciągnie mnie do ludzi, lecz odpycha od tłumów.
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3080
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Moja cibora ,latem pójdzie do oczka.
Obrazek

Obrazek
ojtam
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 14 sty 2020, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Cibora,papirus(Cyperus) - wymagania,uprawa, pielęgnacja,problemy

Post »

Obrazek
Hej, przeszukałam wątek, ale nie znalazłam takiej skorupy. Dostałam papiruska od sąsiada, któremu z małej parasolki wyrosło wielkie drzewo. On mi przyniósł parasolkę posadzoną do zwykłej ziemi, jak u niego. PO jakichś 2-3 tyg. u mnie na wierzchu mam skorupę pleśni?/grzyba?, zdjęłam ją już raz, dodałam nowej ziemi, za chwilę znowu to samo. Niby ma stać w błocie, ale chyba nie z taką "ozdobą"? Aha, dostałam to w osłonce bez odpływu, tak samo jak on ma u siebie...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”